Dieta ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Zdrowe odżywianie to niezbędny warunek profilaktyki, a także leczenia wielu chorób. Hormony tarczycy mają wpływ na pracę wszystkich narządów naszego organizmu. Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, konieczne jest dostarczanie odpowiednich makro- i mikroelementów z dietą. Czy zawartość naszego talerza może mieć wpływ na zdrowie tarczycy? Tak i to dość istotny. Na przykład w przypadku rozpoznanej choroby tarczycy, powinniśmy zachować ostrożność w przypadku warzyw kapustnych. Jakich zaleceń dietetycznych powinny przestrzegać osoby z chorobą tarczycy? Sprawdź i dowiedz się więcej!
Tarczyca – budowa, hormony tarczycy i działanie
Tarczyca to niewielki gruczoł, który uwalnia do krwi hormony. Hormony tarczycy mają wpływ na pracę wszystkich narządów naszego organizmu: regulują akcję serca, perystaltykę jelit, a nawet aktywność układu nerwowego. Tarczyca odgrywa również istotną rolę w prawidłowym wzroście i rozwoju dzieci. Odpowiedni poziom jej hormonów jest niezbędny już w okresie prenatalnym, na najwcześniejszych etapach życia człowieka.
Prawidłowo działająca tarczyca uwalnia do krwi odpowiednią ilość hormonów. Niestety, zarówno ich niedobór, jak i nadmiar, szkodzi naszemu zdrowiu. Niedoczynność tarczycy to stan, w którym poziom hormonów tarczycy jest zbyt niski. Taki stan objawia się sennością, przesuszeniem skóry, wzrostem masy ciała, ogólnym osłabieniem oraz obniżeniem nastroju. Z kolei w przypadku nadczynności tarczycy, kiedy we krwi znajduje się zbyt dużo jej hormonów, organizm działa na przyspieszonych obrotach. Pojawiają się kołatania serca, drżenie rąk, biegunki, a także trudności ze snem i koncentracją.
Wpływ diety na niedoczynność tarczycy
Przyczyny chorób tarczycy mogą być rozmaite. Najczęściej zaburzenia jej pracy wynikają z wrodzonych predyspozycji i są zapisane w naszych genach. Zdarza się, że choroby tarczycy są dziedziczone po przodkach. U części osób, pojawienie się choroby tarczycy może mieć związek z czynnikami środowiskowymi. Jednym z takich czynników jest sposób odżywiania. Czy zawartość naszej diety może wpływać na pracę tarczycy?
Odpowiedź jest twierdząca – do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, konieczne jest dostarczanie odpowiednich makro- i mikroelementów z dietą. Warto wiedzieć, że najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest niedobór jednego z istotnych składników pożywienia. Jest nim jod – podstawowy budulec, niezbędny do powstawania hormonów tarczycy. Niedobór jodu w pożywieniu i środowisku prowadzi do powiększania się tarczycy – powstaje wówczas charakterystyczne wole. Na szczęście, w naszym kraju niedobór jodu jest coraz rzadszy. Sól kuchenna używana w większości domów jest specjalnie jodowana, dzięki czemu w naszych posiłkach znajduje się odpowiednia ilość jodu.
Choć jod jest najistotniejszym mikroelementem, który reguluje pracę tarczycy, warto również znać inne składniki o podobnym działaniu. Należą do nich między innymi selen, witamina D oraz żelazo. Głównym źródłem tych składników powinna być zdrowa, zróżnicowana dieta, bazująca na świeżych produktach. Suplementacja jest konieczna tylko w przypadku witaminy D, szczególnie w okresie zmniejszonej ekspozycji na słońce (jesienno-zimowym).
Odżywianie na surowo a prawidłowa praca tarczycy
Czy sposób odżywiania opierający się na spożywaniu dużych ilości surowych owoców i warzyw może wspomóc pracę tarczycy? Taki model diety z pewnością dostarczy nam wielu cennych witamin, minerałów oraz antyoksydantów. Dodatkowo, surowe warzywa i owoce zawierają dużą ilość błonnika pokarmowego.
Spożycie tej substancji jest szczególnie istotne w przypadku zaparć, które mogą towarzyszyć niedoczynności tarczycy. Zwiększona ilość błonnika w diecie połączona z odpowiednią ilością płynów pozwala wyregulować pracę jelit.
Warto jednak pamiętać, że do prawidłowej pracy tarczycy, konieczna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Same surowe owoce i warzywa mogą nie zapewnić nam pewnej ilości niezbędnych składników pokarmowych. W diecie mogłoby wówczas zabraknąć na przykład pełnowartościowego białka lub niezbędnych kwasów tłuszczowych. Białko zawarte w chudym mięsie, nabiale oraz rybach, dostarcza aminokwasów, z których następnie budowane są hormony tarczycy.
Odżywianie na surowo a tarczyca – warzywa kapustne
Omawiając zalecenia dietetyczne w kontekście chorób tarczycy, warto pochylić się również nad spożyciem warzyw. Jak wiadomo, warzywa powinny znajdować się w naszej diecie codziennie. Możemy spożywać je w zasadzie bez ograniczeń i dołączać do większości posiłków.
Pamiętajmy jednak, że w przypadku rozpoznanej choroby tarczycy, powinniśmy zachować ostrożność w przypadku warzyw kapustnych. Kapusta, kalafior, brokuły, jarmuż czy kalarepa, to bardzo odżywcze składniki posiłków. Warto jednak wiedzieć, że zawarte w nich goitrogeny mogą zmniejszać dostępność jodu w naszym organizmie.
Czy zatem dla zdrowia tarczycy powinniśmy całkowicie zrezygnować ze spożywania warzyw kapustnych? Zdecydowanie nie, ponieważ istotne znaczenie ma również ich ilość. Niekorzystny efekt zdrowotny pojawia się dopiero po spożyciu około kilograma tych warzyw na dobę.
Warto również wiedzieć, że związki hamujące przyswajanie jodu, zostają unieczynnione podczas obróbki termicznej. Dlatego warzywa kapustne spożywane po ugotowaniu lub upieczeniu, mogą zostać spokojnie włączone do naszej diety.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.