O tym, że dieta i odpowiednie odżywianie mają duży wpływ na nasze zdrowie, nikogo nie trzeba przekonywać. Każda osoba, choć trochę interesująca się sportem wie, że aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę, same treningi nie wystarczą, jeśli nie dołożymy do tego odpowiedniej i zbilansowanej diety. Co zatem jeść przed, w trakcie i po treningu? Jakie produkty koniecznie powinniście umieścić w swojej diecie? Jakie odżywianie do treningu będzie najbardziej odpowiednie? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule! Zapraszamy!
Odżywianie do trenngu: co jeść przed wysiłkiem?
Przy planowaniu posiłków, które planujecie zjeść tuż przed treningiem, warto pamiętać, aby produkty, które zamieścicie w swoim jadłospisie miały niską zwartość tłuszczu. Ponadto posiłek, który zjecie przed treningiem powinien zawierać dużą porcję produktów skrobiowych.
W tym celu warto sięgnąć po owsiankę czy makaron z warzywami. Pamiętajcie jednak, by posiłek przedtreningowy zjeść najpóźniej 2-3 godziny przed ćwiczeniami, aby organizm miał potrzebny czas do strawienia wszystkich produktów i był w pełni gotowy na duży wysiłek.
Odpowiedni posiłek przed treningiem to podstawa i potwierdzi wam to każdy trener personalny. Ewentualne opuszczenie posiłku przed wysiłkiem fizycznym nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w takim przypadku nie będziemy mieli odpowiedniej ilości sił do treningu, a same ćwiczenia będą o wiele mniej efektywne. Pamiętajcie też o odpowiednim nawodnieniu – starajcie się pić wodę regularnie przez cały dzień. Nie tylko przed, ale też w trakcie i po treningu.


Odżywianie do treningu: co jeść w trakcie aktywności?
Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o spożywanie posiłków podczas treningów? Wszystko tak naprawdę zależy w tej kwestii od czasu trwania naszych ćwiczeń. Jeśli Twoja aktywność fizyczna trwa od 45 do 60 minut, nie potrzebujesz w trakcie ćwiczeń spożywać żadnych posiłków, poza regularnym piciem wody.
Jeśli jednak wasz trening trwa ponad godzinę, warto zjeść produkt zawierający dużą ilość węglowodanów, w celu utrzymania odpowiedniego poziomu glukozy we krwi, co umożliwi wam dłuższe utrzymanie intensywności ćwiczeń. Jakie produkty zawierające węglowodany sprawdzą się w takich sytuacjach najlepiej? Przede wszystkim batony energetyczne, banany oraz rodzynki. Przy ich spożywaniu pamiętajcie też o odpowiednim nawodnieniu – wypicie przynajmniej litra płynów na godzinę podczas wysiłku to podstawa!


Odżywianie do treningu. Co jeść po wysiłku?
Po treningu nasz organizm narzeka na niedobór białka, dlatego też warto każdorazowo po zakończonym wysiłku fizycznym zjeść posiłek składający się w produkty wysokobiałkowe i łatwo przyswajalne węglowodany. Szczególnie istotne jest, aby szybko po zakończeniu treningu uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach, ponieważ organizm chwilę po wysiłku zacznie niejako domagać się dodatkowych źródeł energii w postaci łatwo przyswajalnych białek.
Dzięki spożyciu po treningu produktów posiadających w swoim składzie duże ilości białka, zwiększamy szanse na skuteczną regenerację, a co za tym idzie naprawę mikrouszkodzeń włókien powstałych po treningu. Wysokie spożycie białka po treningu ma także wpływ na znaczne zahamowanie utraty tkanki mięśniowej i szybkie uzupełnienie aminokwasów. Pamiętajcie jednak, by przy planowaniu posiłków, które spożyjecie po treningu, ograniczyć tłuszcze praktycznie do zera, ponieważ ich spożycie po treningu jest wysoko niewskazane.



Poniżej prezentujemy wam kilka przykładów posiłków, które zdecydowanie warto zjeść po treningu, a które będą miały świetny wpływ na waszą regenerację i ogólną kondycję organizmu.
- Makaron z chudym mięsem i twarogiem
- Owoce z jogurtem naturalnym
- Kanapki żytnie z kurczakiem i pastą z fasoli
- Koktajl bananowy
- Kanapki z jajkiem i twarogiem na chlebie razowym
Odżywianie do treningu – podsumowanie
Dieta to podstawa sukcesu – to fakt niezaprzeczalny. Pamiętajcie, by podczas regularnych treningów nie popadać ze skrajności w skrajność. Wiele osób, gdy zaczyna ćwiczyć często decyduje się na „głodówkę”. Jest to najgłupsze możliwe rozwiązanie, ponieważ podczas treningów trzeba pamiętać o regularnym uzupełnianiu zapasów energii, które dostarczamy organizmowi m.in. poprzez jedzenie.
Dlatego też pamiętajcie, że odpowiednio przemyślana dieta to podstawa, jeśli zależy wam na zmniejszeniu masy ciała i zdrowej sylwetce. Miejcie na uwadze, że każdy organizm jest inny, dlatego też postarajcie się dostosować spożywane przez was posiłki do waszych potrzeb i preferencji.
Autor: Sebastian Kaniewski / Ann Asystent Zdrowia, wszystkie zdjęcia pochodzą z shutterstock.com
Czytaj więcej w Ann Asystent Zdrowia:
- Energetyki bez cukru a zdrowie
- Dieta bez mięsa a zdrowie
- Dieta dla płodności to fakt. Problem dotyka już 1/3 Polaków [ROZMOWA]
