Odleżyny – czy można im zapobiec?

Autorka: Krzysztofa Białożyt-Stwora, Ann Asystent Zdrowia

Mogą powodować uszkodzenie, a nawet martwicę tkanek. Odleżyny to problem pojawiający się u osób, które przez dłuższy czas pozostają unieruchomione. Początkowo są niewielkie, jednak z czasem mogą osiągać duże rozmiary. Odleżyn można uniknąć, jednak wymaga to obserwacji i odpowiedniej pielęgnacji. Przypominamy interesujący artykuł, z którego dowiesz się jak zapobiegać powstawaniu odleżyn oraz ja je pielęgnować, gdy już się pojawią.

Co to są odleżyny?

Odleżyny to rany o różnych rozmiarach i głębokości, powstające na skutek długotrwałego ucisku skóry. Tworzenie odleżyn to skutek zaburzonego krążenia krwi. Zgodnie z ich nazwą, odleżyny najczęściej powstają u pacjentów leżących lub trwale unieruchomionych. Może wydawać się, że w trakcie leżenia ciało jest ułożone wygodnie, a tkanki nie są narażone na ucisk. Niestety, u osób, które całymi tygodniami pozostają w jednej pozycji, niektóre rejony ciała pozostają dociśnięte do podłoża. Najczęściej dotyczy to okolicy kości krzyżowej, pośladków, pięt lub łokci. W tych rejonach krążenie krwi jest słabsze, co prowadzi do uszkodzenia, a nawet martwicy tkanek.

U kogo występują?

Ryzyko powstawania odleżyn dotyczy przede wszystkim ciężko chorych, unieruchomionych pacjentów. Najbardziej narażone na odleżyny są osoby, które wskutek swojego stanu zdrowia nie mogą wstać z łóżka. Pacjenci z grupy ryzyka odleżyn to przede wszystkim seniorzy, osoby po wypadkach, pacjenci z chorobami neurologicznymi oraz osoby długotrwale hospitalizowane.. Rany odleżynowe mogą jednak pojawić się również u osób, które nie spędzają całego dnia w pozycji leżącej, lecz na przykład poruszają się na wózku inwalidzkim.Odleżyny – jak powstają?

Odleżyny mogą wyglądać różnie – od niewielkich otarć, po bolesne rany penetrujące do wnętrza ciała. Aby powstało głębokie owrzodzenie, potrzeba czasu. Warto znać najwcześniejsze objawy świadczące o ryzyku powstania odleżyny. Rozpoznanie takich sygnałów i wdrożenie wczesnej profilaktyki zmniejsza ryzyko pogłębiania się odleżyny.

Na samym początku, tworząca się odleżyna ma postać zaczerwienienia skóry. Początkowo, zaczerwienienie blednie po ucisku palcem. Z czasem, kiedy krążenie ulega uszkodzeniu, zaczerwienienie przestaje blednąć, pojawia się obrzęk i ból. Takie trwałe zaczerwienienie to ostatni moment, by wdrożyć intensywną profilaktykę przeciwodleżynową. Kolejny etap rozwoju odleżyny to owrzodzenie, które znacznie trudniej poddaje się leczeniu.

Cały tekst dostępny w aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na stronie

Rany odleżynowe stopniowo zajmują coraz głębiej położone tkanki – od skóry, przez tkankę podskórną, aż po mięśnie i kości. Dno rany jest wypełnione tkankami, które uległy martwicy. Odleżyna może wydzielać nieprzyjemny zapach. Gdy w ranie pojawia się ropna wydzielina, świadczy to o powstającym zakażeniu. W takiej sytuacji konieczny jest pilny kontakt z lekarzem, bo nieleczone zakażenie może zagrażać życiu pacjenta.  

Jak zapobiegać?

W przypadku odleżyn obowiązuje zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć. W opiece nad unieruchomionym pacjentem bardzo ważne jest regularne oglądanie całej powierzchni ciała. Gdy zauważymy trwałe zaczerwienienie skóry, trzeba wdrożyć profilaktykę przeciwodleżynową. Przede wszystkim, należy starać się układać pacjenta w różnych pozycjach, tak aby różne rejony ciała miały styczność z podłożem. Zmiana pozycji ciała powinna odbywać się minimum co 2 godziny. Okolica narażona na odleżyny powinna być masowana, aby lokalnie poprawić krążenie krwi.

W profilaktyce odleżyn można stosować materace przeciwodleżynowe. Ich działanie opiera się na zmiennym wypełnieniu różnych rejonów materaca powietrzem. Dzięki temu, „podłoże” pacjenta przemieszcza się, a ucisk nie jest stale wywierany na te same części ciała.

Specjalistyczny materac dla osób leżących pomocny w walce z odleżynami
Materace przeciwodleżynowe to skuteczne narzędzie w profilaktyce odleżyn/fot. Shutterstock

Profilaktyka i leczenie odleżyn wymagają utrzymania higieny. Należy dbać o czystość w okolicy rany oraz regularnie zmieniać jej opatrunki. W przypadku powiększania się odleżyny, niezbędna jest konsultacja lekarska. U niektórych pacjentów, konieczne jest zastosowanie dodatkowych leków (np. miejscowych antybiotyków przy stwierdzonym zakażeniu rany).

Odleżyny – o tym warto pamiętać!  

Choć odleżyny mogą wydawać się miejscowym problemem, ich leczenie wymaga ogólnej kontroli stanu zdrowia. Warto pochylić się nad stanem odżywienia pacjenta, który ma ogromne znaczenie w procesie gojenia ran. Aby gojenie przebiegało prawidłowo, konieczne jest wykluczenie niedoboru białka. Jest to częsty problem, szczególnie u pacjentów niedożywionych. W takich przypadkach warto wspomagać się odżywkami białkowymi lub specjalnymi preparatami białka dostępnymi w aptece.

Gojenie odleżyn wymaga również wyrównania innych schorzeń ogólnoustrojowych. Należy wymienić w tym miejscu przede wszystkim cukrzycę, która sprzyja nadkażeniu ran i utrudnia ich gojenie. W przypadku pacjentów z cukrzycą, konieczne są regularne kontrole poziomu cukru we krwi. Jeśli cukrzyca pozostaje źle uregulowana i wartości cukrów są wysokie, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu odpowiedniej modyfikacji leczenia.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *