Obrzęki w ciąży czy opuchlizna nóg to bardzo częsta dolegliwość, która narasta wraz z czasem trwania ciąży. Z tego powodu obrzęki są najbardziej odczuwalne i dokuczliwe w ostatnich miesiącach ciąży. Ich przyczyną są m.in. zmiany hormonalne. Pomocne w zmniejszeniu dolegliwości są domowe sposoby. Jakie? Dowiedz się z Poradnika Ann!
Obrzęki w ciąży – przyczyny
Na obrzęki w ciąży ma wpływ bardzo wiele czynników, zarówno zewnętrznych, związanych np. z temperaturą powietrza, jak i fizjologicznych. Jednym z głównych mechanizmów, który prowadzi do powstawania ciążowych obrzęków, są zmiany hormonalne. W czasie ciąży kobiety mają uogólnioną tendencję do gromadzenia wody i płynów wewnątrz organizmu. Związane jest to ze wzrostem stężenia progesteronu, czyli hormonów żeńskich, które służą podtrzymaniu ciąży.
Kolejnym powodem obrzęków są zmiany w układzie krążenia. Krew żylna płynie z kończyn dolnych, czyli ze stóp i podudzi do góry. Pośrodku tej drogi, między kończynami dolnymi a sercem, znajduje się miednica, przez którą przebiegają żyły. Kiedy sploty żylne są ściśnięte przez rosnącą macicę, tworzy się blokada i krew nie może efektywnie wracać. Z powodu zalegającej w naczyniach kończyn dolnych krwi tworzy się tzw. przesięk – płyn z wnętrza naczyń przedostaje się do innych tkanek dookoła i powoduje obrzęk. Problemy krążeniowe dotyczą zarówno krążenia żylnego, jak i krążenia limfatycznego, czyli odpływu limfy.
Obrzęki w ciąży – jak leczyć?
Obrzęki w ciąży są zjawiskiem naturalnym, jednak wywołującym spory dyskomfortu. Warto znać sposoby, dzięki którym można je zmniejszyć. Należy podkreślić, że na obrzęki w ciąży nie stosuje się żadnych leków. Osoby, które nie są w ciąży, mogą wspomagać się farmakoterapią, np. stosując leki, które umożliwiają usuwanie nadmiaru wody zgromadzonej w organizmie. Niestety w ciąży zdecydowana większość tych preparatów nie może być stosowana z uwagi na nieznany profil bezpieczeństwa.
Unikanie długotrwałego siedzenia
Istnieją jednak domowe sposoby, możliwe do zastosowania w ciąży, dzięki którym można złagodzić dolegliwość. Pierwszym zaleceniem jest ruch. Im większy brzuch ciążowy, tym trudniej o utrzymanie aktywności, ale wystarczy zwrócić uwagę na unikanie długotrwałego siedzenia. Jeśli siedzimy na krześle czy w fotelu przez pół godziny, to warto wstać, żeby zrobić chociaż kilka kroków. Dzięki temu zadziała pompa mięśniowa i naczynia żylne będą mogły odprowadzać krew. Siedzenie przez kilka godzin non stop jest bardzo szkodliwe dla krążenia w kończynach dolnych i powoduje narastanie obrzęków. Warto też robić proste ćwiczenia, które zaleca się np. przy długiej podróży samolotem. Należą do nich np. krążenia kostek czy delikatne napinanie mięśni łydek.
Kolejnym zalecaniem jest odpowiednie nawodnienie. Należy dużo pić, aby organizm nie był w trybie radykalnego oszczędzania wody, z czym wiążę się powstawanie obrzęków. W ciąży powinno się spożywać minimum 3 litry płynów na dobę.
Nogi uniesione do góry
Warto wiedzieć, że siedzenie jest najbardziej szkodliwą pozycją, w jakiej możemy odpoczywać będąc w ciąży. Jeżeli mamy obrzęki, powinniśmy leżeć z nogami uniesionymi do góry, lekko powyżej poziomu serca. Pod nogi warto podłożyć np. koc czy poduszkę. Uniesienie nóg ułatwi spływ krwi w stronę miednicy i serca, a tym samym pozwoli na zmniejszenie obrzęków. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym częściej należy odpoczywać z nogami podniesionymi do góry.
Ostatnim sposobem, który jest stosowany nie tylko w ciąży, ale też w innych dolegliwościach, np. w niewydolności żylnej, jest noszenie rajstop czy podkolanówek kompresyjnych. Są one dostępne w aptekach, a także w sklepach z zaopatrzeniem medycznym. Rajstopy lub podkolanówki wywierają ciągły ucisk na tkanki w okolicy podudzi, łydek i uniemożliwiają tworzenie się tych obrzęków. Ułatwiają też powrót żylny, czyli wspierają żyły w odprowadzaniu krwi. Rajstopy lub podkolanówki można kupić w różnych wersjach, z różnym stopniem ucisku i powinny być dobierane indywidualnie.
Autorka: Krzysztofa Białożyt-Stwora, Ann Asystent Zdrowia
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Czytaj więcej w Ann: