Nowotwór a płodność. „Myśli wyprzedzają to, co będzie w przyszłości” [WEBINAR]

Jakie są metody chroniące płodność w trakcie leczenia onkologicznego? Czy można odzyskać utraconą płodność?m.in. o tym rozmawialiśmy w Klubie Dyskusyjnym Ann z prof. Bernardą Kazanowską, pediatrą, hematologiem i onkologiem dziecięcym oraz ginekolożką Magdaleną Liszewską.

Ewelina Lis, Ann Asystent Zdrowia: Czy zwiększa się świadomość dotycząca płodności po chorobie nowotworowej?

Dr Magdalena Liszewska: Na pewno. Pacjentki lub mamy małych pacjentek, z którymi miałam do czynienia w swojej pracy, już na samym początku zadają pytania, jaki wpływ w przyszłości będzie mieć leczenie. Albo na wizyty kontrolne przychodzą mamy ozdrowieńców, przynoszą dane informacyjne z zakończonego leczenia dzieci w remisji i też już na etapie nastoletnim rozmawiają, jak to będzie wyglądało w przyszłości.

Ten postęp medycyny, który daje możliwość wyleczenia chorych z nowotworów powoduje, że myśli się perspektywicznie o długofalowym życiu, a nie tylko krótkoterminowo o tym, że skończę leczenie i to będzie mój sukces. Myśli wyprzedzają to, co będzie w przyszłości […]

Nowotwór, płodność i opcje eksperymentalne

Co w kwestii ochrony płodności można zaproponować pacjentce, która otrzymuje diagnozę nowotworu?

Dr Magdalena Liszewska: Najbardziej udowodnioną metodą zabezpieczenia płodności jest pobranie i zamrożenie komórek jajowych. Pamiętać należy jednak, że to dotyczy pacjentek, które rozpoczęły już miesiączkowanie. Mamy związane ręce jeśli chodzi o dziewczynki, które są w okresie przedpokwitaniowym, ponieważ dostępne w literaturze metody, które chronią płodność, mają miano eksperymentalnego leczenia.

Mamy wciąż mało danych dotyczących tego, jaka jest później liczba ciąż, które możemy pozyskać z tej zamrożonej tkanki jajnikowej i jak to będzie wyglądało w przyszłości, więc dla dziewczynek przed okresem pokwitaniowym jest to opcja eksperymentalna. Opisuje się ją w literaturze i proponuje w innych krajach, ale u nas jest wciąż trudno dostępna […]

Płodność. Trudne rozmowy

Kiedy w leczeniu onkologicznym powinien pojawić się temat płodności?

Prof. Bernarda Kazanowska: Rozmowa z rodzicami powinna być na samym początku. Jest to trudne. Pierwszy moment zetknięcia się z rodzicem, opiekunem, czy starszym pacjentem, to dla niego jest to ogromne zaskoczenie, że jest chory. To jest zmiana życia i patrzenia na świat, bardzo trudno jest w tym momencie mówić: „dobrze, ale pomyślmy o płodności. Jest to proces skomplikowany, ale uważam, że powinien być wdrażany, bo jak patrzymy na wyleczalność, to potem te osoby, które się wyleczyły mogą mieć uwagi i żal, dlaczego od początku nie było o tym mowy […]

Przed pandemią, co roku organizowaliśmy zjazdy ozdrowieńców, czyli osób po zakończonym leczeniu nowotworowym. Potem była chwilka przerwy, a teraz znowu odnowiliśmy te spotkania. Uczestniczę w nich zawsze. Rozmawiamy. I nawet taka droga komunikacji jest istotna w przekazaniu informacji dotyczącej płodności.

O ekspertkach:

Prof. Bernarda Kazanowska – specjalista pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej. Przewodnicząca Polskiej Pediatrycznej Grupy Guzów Litych, koordynator ogólnopolskiego leczenia chłoniaka B-komórkowego u dzieci oraz nowotworów tkanek miękkich u dzieci. W klinice onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei we Wrocławiu zajmuje się przede wszystkim diagnostyką chorób krwi oraz szpiku kostnego.

Łukasz Gawroński/Przylądek Nadziei

Magdalena Liszewska – ginekolożka, współwłaścicielka przychodni przyjaznej kobietom Femidea. W swojej pracy opiekuje się kobietami od wieku noworodkowego. Ginekologia dziecięca to jedno z jej głównych zawodowych zainteresowań. Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu, aktualnie pracuje w Szpitalu Powiatowym w Oleśnicy.

arch. prywatne

Rozmawiała Ewelina Lis, Ann Asystent Zdrowia

Więcej rozmów znajdziecie w bezpłatnej aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na stronie:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *