Najczęściej to nie nowotwór, a samo leczenie onkologiczne powodują trwałą lub odwracalną niepłodność. O tym, jakie są szanse na zajście w ciążę po przebytej chorobie nowotworowej, porozmawiamy w Klubie Dyskusyjnym Ann na żywo 1 marca o godzinie 18:00 z prof. Bernardą Kazanowską, pediatrą, hematologiem i onkologiem dziecięcym oraz ginekolożką Magdaleną Liszewską.
Oncofertility – to procedury, które pomagają zachować płodność u pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem. Termin powstał w 2006 r. w Oncofertility Consortium, Feinberg School of Medicine, Northwestern University w Chicago. Na zachodzie to oddzielna specjalizacja, w Polsce dopiero rozwijająca się. W praktyce w naszym kraju nie każdy pacjent, który zaczyna leczenie onkologiczne, ma dostęp do metod, które pozwoliłyby zachować jego płodność.
Niepłodność po nowotworze – fakty i mity
W rozmowie na żywo zapytamy ekspertki m.in. o:
- Dlaczego i w jaki sposób leczenie onkologiczne wpływa na płodność?
- Czy osoby chorujące na nowotwór mają szansę na dziecko?
- Od czego zależy czy osoba z nowotworem będzie mieć w przyszłości szansę na dziecko?
- Jakie są metody chroniące płodność w trakcie leczenia onkologicznego?
- Czy ciąża po leczeniu onkologicznym jest bezpieczna?
- Czy ciąża w trakcie leczenia onkologicznego jest możliwa?
- Czy można odzyskać utraconą płodność?
- Czym jest oncofertility?
O ekspertkach:
Prof. Bernarda Kazanowska – specjalista pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej. Przewodnicząca Polskiej Pediatrycznej Grupy Guzów Litych, koordynator ogólnopolskiego leczenia chłoniaka B-komórkowego u dzieci oraz nowotworów tkanek miękkich u dzieci. W klinice onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei we Wrocławiu zajmuje się przede wszystkim diagnostyką chorób krwi oraz szpiku kostnego.

Magdalena Liszewska – ginekolożka, współwłaścicielka przychodni przyjaznej kobietom Femidea. W swojej pracy opiekuje się kobietami od wieku noworodkowego. Ginekologia dziecięca to jedno z jej głównych zawodowych zainteresowań. Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu, aktualnie pracuje w Szpitalu Powiatowym w Oleśnicy.

Zapisz się na spotkanie: Nowotwór a płodność
Rozmowę poprowadzi Ewelina Lis, Ann Asystent Zdrowia
Więcej rozmów znajdziecie w bezpłatnej aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na stronie: