Nowotwór a płodność. Czy choroba przekreśla szansę na dziecko? [LIVE]

Najczęściej to nie nowotwór, a samo leczenie onkologiczne powodują trwałą lub odwracalną niepłodność. O tym, jakie są szanse na zajście w ciążę po przebytej chorobie nowotworowej, porozmawiamy w Klubie Dyskusyjnym Ann na żywo 1 marca o godzinie 18:00 z prof. Bernardą Kazanowską, pediatrą, hematologiem i onkologiem dziecięcym oraz ginekolożką Magdaleną Liszewską.

Oncofertility – to procedury, które pomagają zachować płodność u pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem. Termin powstał w 2006 r. w Oncofertility Consortium, Feinberg School of Medicine, Northwestern University w Chicago. Na zachodzie to oddzielna specjalizacja, w Polsce dopiero rozwijająca się. W praktyce w naszym kraju nie każdy pacjent, który zaczyna leczenie onkologiczne, ma dostęp do metod, które pozwoliłyby zachować jego płodność.

Niepłodność po nowotworze – fakty i mity

W rozmowie na żywo zapytamy ekspertki m.in. o:

  • Dlaczego i w jaki sposób leczenie onkologiczne wpływa na płodność?
  • Czy osoby chorujące na nowotwór mają szansę na dziecko?
  • Od czego zależy czy osoba z nowotworem będzie mieć w przyszłości szansę na dziecko?
  • Jakie są metody chroniące płodność w trakcie leczenia onkologicznego?
  • Czy ciąża po leczeniu onkologicznym jest bezpieczna?
  • Czy ciąża w trakcie leczenia onkologicznego jest możliwa?
  • Czy można odzyskać utraconą płodność?
  • Czym jest oncofertility?

O ekspertkach:

Prof. Bernarda Kazanowska – specjalista pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej. Przewodnicząca Polskiej Pediatrycznej Grupy Guzów Litych, koordynator ogólnopolskiego leczenia chłoniaka B-komórkowego u dzieci oraz nowotworów tkanek miękkich u dzieci. W klinice onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei we Wrocławiu zajmuje się przede wszystkim diagnostyką chorób krwi oraz szpiku kostnego.

Łukasz Gawroński/Przylądek Nadziei

Magdalena Liszewska – ginekolożka, współwłaścicielka przychodni przyjaznej kobietom Femidea. W swojej pracy opiekuje się kobietami od wieku noworodkowego. Ginekologia dziecięca to jedno z jej głównych zawodowych zainteresowań. Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu, aktualnie pracuje w Szpitalu Powiatowym w Oleśnicy.

arch. prywatne

Zapisz się na spotkanie: Nowotwór a płodność

Rozmowę poprowadzi Ewelina Lis, Ann Asystent Zdrowia

Więcej rozmów znajdziecie w bezpłatnej aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na stronie:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *