Skrócenie wędzidełka językowego może prowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych, m.in. wzmożenia napięcia w całym ciele i powstania wad zgryzu. Jak rozpoznać ten problem u swojego dziecka? Niewłaściwe ułożenie języka może skutkować problemami z rozszerzaniem diety. W jaki sposób sprawdzić, czy jest ono prawidłowe? Tych i innych wskazówek udzieliła w rozmowie z Ann specjalistka w dziedzinie, Anna Misztal.
Noworodek i niemowlę u neurologopedy? Tak!
Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowie: Pani Aniu, czy widok tak małego dziecka budzi zaskoczenie wśród innych pacjentów czekających w kolejce do gabinetu neurologopedy?
mgr Anna Misztal, neurologopedka: Myślę, że tak. Cały czas jest to zdziwienie, dlaczego noworodek czy niemowlę czeka w kolejce do neurologopedy. Zazwyczaj dostaję zapytania Jak to? Przecież on jeszcze nie mówi, to co on robi u neurologopedy? Myślę, że jest to spowodowane tym, że jednak każdy z nas myśli, że do logopedy przychodzą tylko dzieci w wieku szkolnym, aby wyeliminować wady wymowy. Bardzo się cieszę, że jednak mimo tego zaskoczenia u innych pacjentów, że takie maluszki przychodzą do gabinetu, to jednak staje się to coraz bardziej popularne. Co mnie jeszcze cieszy? To, że pediatrzy zauważając problem u noworodków i niemowląt, wysyłają takie maluszki do mnie. Mam nadzieję, że to będzie się w dalszym ciągu rozpowszechniać.
Kiedy zabrać dziecko do logopedy?
Świetnie, że ta świadomość rośnie, bo faktycznie zapewne większości z nas wizyta u logopedy kojarzyła się tylko z zaburzeniami mowy. Teraz wiemy, że problemów, z którymi można się zgłosić do tego specjalisty jest więcej. Czy powinniśmy wybrać się z noworodkiem do gabinetu dopiero, kiedy zauważymy jakiś problem, czy powinna to być rutyna?
Byłoby super, gdyby do 3. miesiąca życia rodzice świadomi, że istnieje ktoś taki jak neurologopeda, zadzwoniliby i umówiliby się na konsultację, żeby sprawdzić, czy motoryka jamy ustnej jest prawidłowa. Niestety tak się nie dzieje. Rodzice zgłaszają się do mnie lub innych neurologopedów dopiero wtedy, kiedy pojawiają się jakieś kłopoty.
W czym pomaga neurologopeda?
Najczęstszymi problemami, z którymi na wizytę zgłaszają się rodzice maluszków są trudności podczas karmienia, takie jak cmokanie, klikanie, zasypianie podczas jedzenia, kiedy maluszek bardzo męczy się jedzeniem, kiedy rodzice zauważają, że buzia dziecka podczas snu lub w ciągu dnia jest non stop otwarta. Idąc dalej, myślę, że jeśli rodzice zauważają, ze karmienie jest nieefektywne i u dziecka pojawia się spadek masy ciała, także przychodzą do neurologopedy. Tak samo jak problemy z rozszerzaniem diety i w pierwszym roku życia dziecka – brak gaworzenia i głużenia, to są takie aspekty, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w pierwszym roku życiu dziecka. Jeśli którykolwiek z objawów nas niepokoi i pojawia się u dziecka, powinniśmy skonsultować to z neurologopedą.
Podczas spotkania mgr Anna Misztal opowiedziała także:
- Jaka powinna być pozycja spoczynkowa języka i warg dziecka?
- Jak wybrać odpowiedni smoczek dla małego dziecka i czy ssanie smoczka jest zdrowe?
- Jak rozpoznać, czy dziecko oddycha prawidłowo?
- Skąd wiedzieć, czy wędzidełko językowe dziecka jest skrócone?
- Jak przygotować się do ewentualnego zabiegu frenulotomii i kiedy zabieg jest konieczny?
- Jak logopeda może pomóc w problemach z rozszerzaniem diety?

O ekspertce:
mgr Anna Misztal – neurologopeda, specjalista rehabilitacji głosu, terapeuta miofunkcjonalny. Ukończyła studia licencjackie na kierunku logopedia z audiologią, następnie studia magisterskie z logopedii na wydziale filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła studia podyplomowe z neurologopedii na Wydziale filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego oraz studia podyplomowe z rehabilitacji zaburzeń głosu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Miofunkcjonalnej oraz Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji Głosu. Współpracuje z fundacją „Dorotowo” na rzecz Doroty Targowskiej i Jej Przyjaciół oraz z Instytutem Naukowo-Badawczym „Iurismed” w Kutnie. Właścicielka gabinetu logopedycznego „LogomAnia” w Kutnie. Uczestniczka licznych szkoleń. Specjalizuje się w terapii logopedycznej i neurologopedycznej u młodzieży i osób dorosłych.
Spotkanie poprowadziła Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia.
Znajdź więcej ciekawych rozmów w Ann-Zdrowie.pl:
- Dyżur z psychologiem w Ann: Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? [WEBINAR]
- Kobiety, które kochają za bardzo. Uzależnienie od miłości [ROZMOWA]
- Dyżur z psychologiem w Ann: Rozwód. Czy da się na niego przygotować siebie i dzieci? [WEBINAR]
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.