Niemowlę a upały. Jak pomóc dziecku? 

Małe dzieci, zwłaszcza niemowlęta są najbardziej narażone na negatywne skutki upałów. Wysoka temperatura sprawia, że dziecko płacze i nie może zasnąć. Ponadto, to właśnie je trzeba najbardziej chronić przed poparzeniami i odwodnieniem. Ich delikatna skóra i słabo rozwinięty układ termoregulacji sprawiają, że trzeba o nie szczególnie zadbać. Niemowlę a upały. Jak się o nie zatroszczyć? Jakie kremy stosować? Co możemy zrobić, aby mu ulżyć? 

  • Jakie ubranka wybrać? Najlepsze będą przewiewne, wykonane z wysokiej jakości materiałów. 
  • Czy niemowlakowi podawać wodę do picia? Nie ma takiej potrzeby do ukończenia 6. miesiąca życia dziecka. 
  • W jakie kremy z filtrem się zaopatrzyć? Kosmetyki z SPF 50+. 
  • A może spacer? Unikajmy go w godzinach 10-16 i wybierajmy miejsca zacienione. 

Niemowlę a upały. Zachowajmy zdrowy rozsądek 

Słońce i upał niektórych zachęcają do wyjścia z domu, innych – skutecznie od tego powstrzymują. Niemowlę jeszcze nie nauczyło się radzić sobie z wysokimi temperaturami. Dlatego kiedy żar leje się z nieba, spacer nie jest najlepszym pomysłem. Wówczas zostańmy w domu i starajmy się ulżyć naszemu dziecku. Jeżeli jednak zdecydujemy się na spacer, pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa:  

  • Unikajmy wychodzenia z domu pomiędzy 10 a 16, kiedy następuje największa emisja promieni słonecznych 
  • Wybierajmy zacienione miejsca, np. las lub park 
  • Na gondolę zamontujmy parasolkę, która sprawdzi się znacznie lepiej niż budka 
  • Nie przykrywajmy dodatkowo budki pieluchą tetrową – może to doprowadzić do przegrzania dziecka 
  • Nie zapominajmy o wyborze kremu mineralnego z filtrem SPF 50+.  

Ubranka z filrtem UV. Hit czy kit? 

Warto również pomyśleć o tym, w co ubrać dziecko. W trakcie upałów nie obowiązuje zasada dodatkowej warstwy wierzchniej. Ulgę przyniesie założenie body, a na plaży chodzenie w samej pieluszce. A gdy dziecko zaśnie? Sprawdzamy jego temperaturę na karku. Jeśli jest chłodny, możemy przykryć je cienką, tetrową pieluszką. Czapeczka nie jest konieczna w przypadku dobrej ochrony przed słońcem, jaką zapewnia wózek. Jednak jeśli się na nią zdecydujemy, wybierzmy taką, która chroni nie tylko główkę, ale również oczy i uszy dziecka. One także są narażone na poparzenia słoneczne. 

Ostatnio popularnością cieszą się ubranka z filtrem UV. Czy rzeczywiście działają? Blokują one szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Są wykonane z materiałów rozpraszających znaczną część promieniowania słonecznego. Ich technologia polega na tkaniu włókien bardzo ciasno. Dzięki temu chronią dzieci przed poparzeniami i ochroną skóry. Na rynku dostępne są zarówno czapki, jak i kombinezony czy koszulki dla niemowląt.  

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia!

Nawodnienie to podstawa. Niemowlę a upały 

W trakcie upału dorośli nie mają ochoty na jedzenie, a gotowanie staje się nieprzyjemne. Chętnie sięgają wtedy po orzeźwiające sałatki czy koktajle. Podobnie wygląda to w przypadku małych dzieci. Niemowlę potrzebuje przede wszystkim nawodnienia. Jeśli karmimy piersią, to do 6. miesiąca życia wystarczy mleko. Dotyczy to również mleka modyfikowanego. Dopiero po skończeniu pół roku podajemy dziecku niegazowaną wodę źródlaną. Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na wodę u dzieci? 

  • 800-1000 ml w drugim półroczu życia 
  • ok. 1250 ml w wieku 1-3 lat 
  • ok. 1,5 litra wody w wieku 4-9 lat. 

Po jaką wodę sięgać? Wybierajmy wodę źródlaną, niskozmineralizowaną, w małych butelkach. Niewielkie opakowanie zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia. Wody przeznaczone dla niemowląt powinny być sterylne. Jednak może zdarzyć się, że są nieprawidłowo przechowywane. Jeżeli nie mamy takiej pewności, powinniśmy ją przegotować i wystudzić. Warto pamiętać, że otwartą wodę należy spożyć w ciągu 24 godzin. W ten sposób unikniemy ryzyka skażenia bakteriologicznego.  

Jaka woda jest niewskazana? 

  • Woda wysokozmineralizowana, ponieważ zbyt wysoka zawartość minerałów obciąża nerki 
  • Woda gazowana, która może podrażniać niedojrzały układ pokarmowy niemowlaka 
  • Woda smakowa – często jest bogata w barwniki, aromaty, cukier lub szkodliwy syrop glukozowo-fruktozowy. 

Opracowała: Karolina Bielawska, Ann Asystent Zdrowia 

Czytaj więcej w Ann Asystent Zdrowia:

Fot. Krystyna Taran / Shutterstock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *