W domu też zbudujesz świetną sylwetkę. Na jaki sprzęt do ćwiczeń domowych najlepiej postawić?

Wielu osobom wydaje się, że aby mieć wysportowaną sylwetkę, trzeba koniecznie chodzić na siłownię. Wcale tak jednak nie jest. Dobrze wyposażona domowa siłownia także jest w stanie skutecznie rozwinąć praktycznie wszystkie partie mięśni i pomóc w uzyskaniu wymarzonej figury. Ważne jest jednak, aby sprzęt do ćwiczeń domowych został wybrany w sposób przemyślany. Na szczęście dzięki nam dowiesz się, w jaki sprzęt warto zainwestować, przy planowaniu wyposażenia swojej domowej siłowni!

Sprzęt do ćwiczeń domowych – jaki wybrać?

Na początek warto jednak przypomnieć, że sprzęt jaki należy kupić do ćwiczeń w domu, to tak naprawdę kwestia indywidualna. Wszystko zależy od potrzeb danej osoby i wyznaczonego celu, jaki chcemy osiągnąć podczas ćwiczeń. Jeśli waszym głównym celem jest budowanie kondycji i możliwość przeprowadzania domowych treningów do zawodów biegowych, warto postawić na przykład na zakup bieżni automatycznej albo orbitreka.

Każda forma ruchu, nawet ta domowa, jest zdecydowanie lepsza od nic nie robienia. Jestem zdania, że jeśli ktoś chce ćwiczyć, to po prostu będzie to robił, bez konieczności szukania tanich wymówek. Prowadziłem w przeszłości wielu biegaczy, którzy mieli w domu bieżnię automatyczną lub orbitrek i to im wystarczało w przygotowywaniu się do zawodów. Trzeba tylko pamiętać, że na sprzęcie do ćwiczeń nie warto przesadnie oszczędzać. Lepiej postawić na sprzęt z renomowanej firmy, niż wydać kilka groszy na rzecz, która po tygodniu lub dwóch nie będzie się już do niczego nadawała – mówi w rozmowie z Wirtualnym Klubem Medycznym trener personalny, Adrian Kaczmarski.

W przypadku, kiedy celem waszych ćwiczeń jest zwiększenie masy mięśniowej, warto postawić na ławeczkę, na której będziecie mogli wykonać dużo ćwiczeń wzmacniających.

Ławeczka to absolutne must have dla osób, którym zależy na efektywnym treningu wielu grup mięśniowych. Jest to o tyle praktyczny sprzęt, że można na nim wykonywać bardzo urozmaicone zestawy ćwiczeń. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego sprzętu. Osobom początkującym polecam zakup podstawowej wersji do treningów mięśni brzucha. W późniejszym czasie polecam ławeczki z regulowanym oparciem, które świetnie sprawdzą się przy treningach mięśni klatki piersiowej czy grzbietu. W takim przypadku niezbędne będą też hantle, które będzie można wyciskać na ławeczce podczas treningu siłowego – zaznacza Adrian Kaczmarski.

„Zegarek sportowy to zastępca trenera”

Przy kompletowaniu swojej domowej siłowni warto też kupić sprzęt do ćwiczeń nóg. W tym celu najlepiej sprawdzą się taśmy oporowe, które świetnie rozwiną dolne partie mięśni. – Gumy do ćwiczeń bardzo często rekomenduje swoim podopiecznym, którzy ćwiczą w domu. To bardzo skuteczny i przede wszystkim tani motyw na osiąganie bardziej efektywnych wyników na treningach. Ich dużym plusem jest niewielki rozmiar, co pozwala na zabieranie tego sprzętu ze sobą praktycznie wszędzie. Dzięki temu możemy ćwiczyć dolne partie mięśni nie tylko w domu, ale też w plenerze, czy nawet na urlopie, jeśli będziemy chcieli na nim pielęgnować formę. Guma ma duży wpływ na zwiększenie mobilności stawów i zmniejsza też ryzyko wystąpienia nieoczekiwanych kontuzji. To bardzo przydatny sprzęt, który sam osobiście, codziennie używam – mówi trener personalny.

Przy ćwiczeniach stacjonarnych w domu warto też wyposażyć się w urządzenie, które będzie systematycznie monitorowało nasze postępy. W tym celu świetnie sprawdzi się dedykowany zegarek sportowy, na którym będziecie mogli zobaczyć nie tylko pokonywane przez was dystanse i spalone kalorie, ale też bieżący stan zdrowia.

Jeśli nie korzystamy z pomocy trenera personalnego lub instruktorów na siłowni, zegarek stanie się takim naszym mówiąc to żartobliwie trenerem. Tego typu urządzenia świetnie pokazują efektywność danego treningu i czas potrzebny do regeneracji po jego zakończeniu. Żadna osoba ani żaden inny sprzęt nie będzie w stanie lepiej określić poziomu naszej energii, niż smartwatch. Oczywiście, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z treningami i nie mamy w tym jakiejś wielkiej wprawy, to nie trzeba od razu sięgać po produkty z najwyższej półki. Na dobrą sprawę na początek wystarczy nawet sama inteligentna opaska. Ważne jednak, aby mieć pod kontrolą stan swojego zdrowia i to jak nasze ciało reaguje na wysiłek fizyczny – podkreśla Adrian Kaczmarski.

Czytaj więcej w Wirtualnym Klubie Medycznym:

Autor: Sebastian Kaniewski / Wirtualny Klub Medyczny

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *