Jaką dietę wybrać? Sprawdź popularne diety 2023!

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Jaka dieta jest najzdrowsza? Co roku specjaliści pracują nad odpowiedzią na to pytanie, rozważając wady i zalety najpopularniejszych sposobów odżywiania. Na podium rankingu popularnych diet 2023 roku plasują się dieta śródziemnomorska, dieta DASH oraz dieta fleksitariańska. Dlaczego zostały tak dobrze ocenione i co warto z nich czerpać, żeby jeść zdrowo? Poznaj zasady popularnych diet!

Ranking najlepszych wśród popularnych diet

Co roku specjaliści z dziedziny odżywiania wybierają najlepsze i najgorsze diety, tworząc ranking. Żeby stworzyć zestawienie, specjaliści oceniają każdą z diet według ścisłych kryteriów. Odpowiadają, czy dany model jest trudny do przestrzegania, a który skuteczny w długoterminowym utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Oceniają też, czy dana dieta pokrywa potrzeby żywieniowe przeciętnej osoby, jest bezpieczna dla zdrowia oraz czy ma ona predyspozycje do przeciwdziałania i wspomagania leczenia chorób.

Na tej podstawie każda dieta uzyskuje rangę w zestawieniu. Zaopiniowaniu podlega 28 diet. Pierwsze miejsce zajmuje dieta najkorzystniejsza dla zdrowia zdaniem specjalistów, ostatnie – dieta wypadająca najgorzej.

W 2023 roku ranking otwierają diety: śródziemnomorska, DASH, fleksitariańska oraz wegetariańska. Najsłabiej ocenione zostały: dieta kapuściana, sokowa, Kwaśniewskiego, jajeczna oraz dieta Dąbrowskiej.

Według ekspertów najistotniejszą zaletą diet na szczycie rankingu jest to, że nie są one zbyt restrykcyjne. To pozwala na utrzymanie długofalowych efektów diety. Specjaliści zwrócili uwagę także na odpowiednie zbilansowanie wartości odżywczych w diecie. Najbardziej negatywnie zostały ocenione diety eliminacyjne, które niosą za sobą ogromne ryzyko niedoborów pokarmowych.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

3 najlepsze diety 2023 roku

Na podium rankingu diet, tak jak w zeszłym roku, znalazły się: dieta śródziemnomorska, DASH oraz fleksitariańska. Niezmiennie są one oceniane jako najkorzystniejsze na tle pozostałych propozycji. Są one nie tylko różnorodne i dobrze zbilansowane. Ich skuteczność potwierdzają liczne badania naukowe oraz zalecenia organizacji zajmujących się tematem żywienia człowieka. Na czym polegają najlepsze diety 2023 roku? Poniżej znajdziesz zasady każdej z nich.

Ranking diet, Dieta, dieta śródziemnomorska, dieta DASH, dieta fleksitariańska
Ranking diet co roku opracowywany jest przez ekspertów z dziedziny dietetyki / fot. BONDART PHOTOGRAPHY / Shutterstock.com

Zasady diety śródziemnomorskiej

Na czym polega dieta śródziemnomorska? Jej podstawy pokrywają się z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia dla naszej populacji. Bazuje ona na spożywaniu pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych, orzechów. Ten model zakłada częste spożywanie ryb oraz owoców morza, umiarkowane spożycie białego mięsa oraz ograniczenie mięsa czerwonego w diecie. Głównym źródłem tłuszczu w diecie śródziemnomorskiej jest oliwa z oliwek. W jadłospisie tej diety jest miejsce także na umiarkowane spożycie przetworów mlecznych, tj. jogurtów, kefirów, serów. Do głównych posiłków, w umiarkowanych ilościach dopuszczalne jest picie wina.

Właściwie skomponowana dieta śródziemnomorska dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Znajdują się w niej produkty bogate w węglowodany, białka, tłuszcze, a także witaminy , składniki mineralne oraz błonnik pokarmowy.

W diecie śródziemnomorskiej warto uwzględnić przewagę białek roślinnych nad zwierzęcymi. Dlatego mięso częściowo zostaje zastąpione głównie nasionami roślin strączkowych. Dodatkowo cechuje się ona niskim spożyciem nasyconych kwasów tłuszczowych, których dostarczają np. wędliny. W zamian obfituje w źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w olejach roślinnych, rybach oraz orzechach.

dieta śródziemnomorska, zaleceń diety śródziemnomorskiej, na czym polega dieta śródziemnomorska
Dieta śródziemnomorska jest bogata w ryby, orzechy, warzywa, owoce i oliwę z oliwek / fot. monticello, Shutterstock.com

Zasady diety DASH

Dieta DASH została opracowana jako model odżywiania dla chorych na nadciśnienie tętnicze. Jest ona polecana także osobom z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz zdrowym ludziom, którzy chcą zapobiec ich wystąpieniu w przyszłości.

Podstawowe zasady diety DASH to spożywanie grup produktów takich jak: warzywa, owoce, zbożowe pełnoziarniste produkty, niskotłuszczowy nabiał, niskotłuszczowe mięsa, orzechy i nasiona i tłuszcze roślinne. Bardzo ważnym zaleceniem diety DASH jest ograniczenie spożycia soli. Poza wyeliminowaniem dosalania potraw na talerzu, ogranicza się także jej dodawanie podczas gotowania. Konieczne jest także czytanie etykiet produktów, aby ograniczyć te z nich, które dostarczają dużo sodu. Z tego względu dieta DASH wymaga znaczącego ograniczenia m.in. przetworzonych mięs, dań typu fast-food czy słonych przekąsek.



Zasady diety fleksitariańskiej

Na 3. miejscu rankingu najlepszych diet znalazła się dieta fleksitariańska. Jej nazwa słusznie kojarzy się z dietą wegetariańską, która jest bazą tego modelu odżywiania. Fleksitarianizm bywa nazywany elastycznym wegetarianizmem. Zakłada on znaczne ograniczenie spożywania mięsa na rzecz roślinnych źródeł białka, jednak nie eliminuje on w stu procentach mięsa z codziennego menu. Może być ono konsumowane od czasu do czasu. Taka elastyczność diety pozwala utrzymać ją dłużej.

Brakuje jednak ścisłych wytycznych, wskazujących jak często fleksitarianin może jeść mięso. Według niektórych źródeł ta dieta dopuszcza spożywanie mięsa jedynie w niektóre dni tygodnia lub jedynie poza domem, np. w restauracji lub będąc czyimś gościem.

Produkty zalecane w diecie fleksitariańskiej, które mogą zastąpić mięso, to przede wszystkim nasiona roślin strączkowych oraz ich przetwory, np. ciecierzyca, fasola, groch, soja, tofu, seitan. W diecie ograniczającej produkty zwierzęce warto sięgać także po nasiona oraz orzechy.

Ograniczenie spożycia mięsa wiąże się nie tylko z korzyściami dla planety. Może ona pozwolić na obniżenie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego krwi.

Czy dietą śródziemnomorską, DASH i fleksitariańską warto się inspirować?

Jadłospis oparty o dietę śródziemnomorską oraz dietę DASH doskonale wpisuje się w zalecenia dotyczące zdrowego odżywiania. Przewaga spożycia warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz chudych mięs, nabiału i zdrowych źródeł tłuszczu jest od lat propagowana przez ekspertów z dziedziny żywienia człowieka. Dlatego warto wprowadzić do swojego menu inspiracje zaczerpnięte z wymienionych diet, np. zwiększyć spożycie warzyw lub ograniczyć jedzenie czerwonego mięsa na rzecz chudych mięs oraz nasion roślin strączkowych.

Warto przy tym pamiętać, że kluczem do zdrowego odżywiania jest różnorodność oraz odpowiednio dobrana kaloryczność diety, która wpłynie nie tylko na jej prozdrowotny charakter, ale także efekty sylwetkowe.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *