Wakacje to nie tylko czas beztroski, ale również okres, kiedy dzieci narażone są na wiele dolegliwości zdrowotnych. Rany, uczulenia, oparzenia słoneczne, urazy i infekcje – często nie da się ich uniknąć, ale warto wiedzieć, co robić, jeśli się pojawią. W jaki sposób objawiają się oparzenia słoneczne? Co każdy rodzic powinien mieć w wakacyjnej apteczce? Jak leczyć najczęstsze choroby dzieci latem? Dowiedz się z Poradnika Ann!
Rany – dezynfekcja i odpowiedni opatrunek
W przypadku uszkodzeń skóry bardzo ważne jest to, co zrobimy z raną bezpośrednio po jej powstaniu. Pierwsza pomoc polega na oczyszczeniu rany, najlepiej pod bieżącą wodą. Jeżeli rana jest zanieczyszczona ziemią, piaskiem czy innymi ciałami obcymi, wtedy należy ją dokładnie oczyścić wodą. Kolejnym krokiem jest dezynfekcja, najlepiej gotowymi preparatami z apteki o łagodnym działaniu odkażającym. Ranę należy spryskać, a następnie poczekać na odparowanie płynu.
W apteczce warto mieć tzw. stripy, czyli paski, które umożliwiają zbliżenie brzegów rany i wspomagają jej gojenie. Dodatkowo na ranę trzeba nałożyć opatrunek, który należy zmieniać najlepiej 2 razy na dobę. Warto pamiętać, aby przy każdej zmianie opatrunku ponownie zdezynfekować uszkodzenie skóry. Jeżeli rana jest głęboka lub dostrzegamy istotne krwawienie, wtedy należy udać się na SOR, ponieważ może być konieczne założenie szwów. Zaszycie rany powinno nastąpić w ciągu maksymalnie 6 godzin od jej powstania. Jeżeli będziemy zwlekać, rana zacznie goić się sama i nie będzie nadawać się do zaopatrzenia chirurgicznego, z czym wiąże się również defekt estetyczny.
Jakie są inne najczęstsze choroby dzieci latem?
Czytaj także: Bez okularów i soczewek, czyli laserowa korekcja wzroku
Uczulenia i ukąszenia owadów
W sezonie letnim możemy mieć uczulenia związane z alergią na różne alergeny wziewnie, pokarmowe, ale też z różnego rodzaju zmianami skórnymi, np. po ukąszeniu owadów. To obszerna grupa chorób, która zawsze wymaga diagnostyki oraz odpowiedniego leczenia. W apteczce warto mieć leki przeciwuczuleniowe, zarówno te o działaniu ogólnym, jak i o działaniu miejscowym.
Preparaty o działaniu ogólnym są istotne szczególnie w przypadku dzieci, które mają tendencję do alergii i są uczulone na alergeny wziewne. Najskuteczniejsze jednak jest leczenie przewlekłe. Jeżeli dziecko zmaga się np. z alergią na alergeny wziewne, które są obecne w letnim powietrzu, to powinno być leczone przez cały sezon.
Leki miejscowe w postaci żelów i maści zmniejszają obrzęk i świąd, dlatego zawsze warto wziąć je ze sobą na wakacje. Nawet zwykłe ukąszenie przez komara potrafi u dzieci powodować duże objawy miejscowe: obrzęk, zaczerwienienie, ból czy świąd.
Jeżeli objawy ukąszenia przez owady przyjmują większy rozmiar , wtedy warto udać się do lekarza. Szczególnie należy obserwować miejsca po wkłuciu kleszczy. Kleszcza nie musi usuwać lekarz, ponieważ zdecydowana większość zmian skórnych po ukąszeniu są to zwykłe odczyny uczuleniowe, niezwiązane z zakażeniem boreliozą.
Natomiast jeżeli zmiana się powiększa, ma powyżej 5 cm i okrągły kształt, to prawdopodobnie mamy do czynienia z rumieniem wędrującym. Wtedy zdecydowanie trzeba udać się do lekarza, który przepisze odpowiedni antybiotyk hamujący rozwój choroby.
Najczęstsze choroby dzieci latem – oparzenia słoneczne
Oparzenia słoneczne u dzieci są bardzo powszechne w okresie letnim. W przeciwieństwie do poprzednich dolegliwości, w przypadku oparzeń mamy skuteczne możliwości profilaktyki. Należy pamiętać o unikaniu nadmiernej ekspozycji na słońce, a także o stosowaniu kremów z filtrem. Najlepiej, aby dzieci bawiły się w przewiewnych ubraniach, ale z długim rękawem czy z długimi nogawkami. Ważne jest także nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne w bardzo słoneczne dni.
Leczenie oparzeń jest zależne od ich rozległości i nasilenia. Mamy 3 stopnie możliwych oparzeń, natomiast w przypadku słońca są to zwykle oparzenia maksymalnie 2 stopnia, kiedy skóra pokrywa się bąblami. W warunkach domowych należy schłodzić miejsce oparzenia, najlepiej chłodną, bieżącą wodą przez minimum 15-20 minut. Warto również wykonywać chłodne okłady.
Dziecko, które uległo oparzeniu, powinno dużo pić, ponieważ oparzona skóra bardzo łatwo traci płyn, co szybko może doprowadzić do odwodnienia. Można także zaopatrzyć się w aptece w specjalne środki farmakologiczne czy kosmetyczne używane w leczeniu oparzeń. Oparzenie 2 stopnia, szczególnie zajmujące dużą powierzchnię ciała, warto skonsultować z lekarzem. Szczególnie niebezpieczne są oparzenia okolic twarzy, dłoni oraz narządów płciowych. Zwykle nie są to oparzenia słoneczne, tylko gorącymi substancjami, ale należy pamiętać, że poparzenia w tych lokalizacjach są szczególnie groźne dla zdrowia dziecka.
Najczęstsze choroby dzieci latem – urazy
Urazy wśród dzieci latem są bardzo częste i zazwyczaj występują wspólnie z ranami czy otarciami naskórka. Większość urazów, takich jak siniaki, stłuczenie kolan, możemy leczyć samodzielnie w domu, wykonując chłodne okłady. Warto, aby uszkodzona część ciała miała czas na regenerację – można zastosować delikatne unieruchomienie.
Jeżeli zauważymy, że funkcja danej części ciała jest uszkodzona, czyli np. dziecko nie staje na chorą nogę albo nie jest w stanie ruszać ręką, to wtedy należy udać się na SOR czy do poradni z możliwością wykonania zdjęcia RTG. Silnie alarmującym objawem jest też ból. W przypadku deformacji okolicy stawów czy kości, nie próbujmy samodzielnie ich nastawiać czy ruszać. Najlepiej unieruchomić je w zastanej pozycji i udać się bezpośrednio po pomoc medyczną.
Najczęstsze choroby dzieci latem – infekcje
Infekcje pojawiają się niezależnie od sezonu. Większość z nich jest niegroźna i można sobie z nimi poradzić w domu. Latem najczęściej występują infekcje żołądkowo-jelitowe oraz infekcje górnych dróg oddechowych, objawiające się katarem, kaszlem, kichaniem czy stanem podgorączkowym.
Większość infekcji wymaga przede wszystkim odpowiedniego nawadniania, stosowania leków objawowych, a także lekkostrawnej, ale zdrowej diety. Po kilku dniach dzieci samoistnie wracają do zdrowia. Natomiast jeżeli dziecko wysoko gorączkuje, jest bardzo słabe, pojawiają się niepokojące objawy w postaci duszności, zaburzeń świadomości, wtedy warto udać się do lekarza. Specjalista po dokładnym zebraniu wywiadu może zlecić badania dodatkowe lub umówić dziecko na kolejną wizytę kontrolną.
Autorka: Krzysztofa Białożyt-Stwora
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.