Najbardziej niebezpieczne sporty świata. Poznaj top 5!

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Uprawianie sportu przynosi szereg korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Warto jednak pamiętać, że istnieją również sporty wysokiego ryzyka. Są one przeznaczone dla osób, które nie umieją żyć bez adrenaliny. Sprawdź, jakie są najbardziej niebezpieczne sporty na świecie!

Prawdopodobieństwo śmierci w trakcie jazdy na rowerze jest około 2,5 razy większe, niż skok na bungee.

Niebezpieczne sporty: ekstremalne sporty powietrzne 

W grupę ekstremalnych sportów powietrznych można zaliczyć wspinaczkę wysokogórską, skalną, skoki na bungee, skoki ze spadochronem, paralotniarstwo i wiele innych. Wszystkie te aktywności wymagają odwagi i odrywania się od powierzchni ziemi na znaczne wysokości. 

Niektóre z tych sportów mogą być dostępne dla każdego, bez konieczności posiadania specjalnych uprawnień. Jednak dla innych konieczne jest ukończenie kursu oraz zdobycie odpowiednich umiejętności i doświadczenia. 

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Niebezpieczne sporty: skydiving

Skydiving, znany także jako skok ze spadochronem, to ekscytujący sport ekstremalny, który polega na skakaniu z samolotu z dużej wysokości, zwykle około 4000 metrów nad ziemią. Podczas swobodnego lotu można wykonywać różnorodne akrobacje solo lub w grupie, dodając do lotu wyjątkowy element adrenaliny. 

Prędkość lotu osiąga nawet 300 km/h, co sprawia, że doświadczenie jest jeszcze bardziej intensywne.

W miarę wzrostu popularności tego sportu pojawiło się kilka jego odmian:

  • Relative work: to grupowe akrobacje podczas lotu, które wymagają synchronizacji i współpracy między skoczkami.
  • Freefly: skoki solo z wykonaniem różnorodnych figur akrobatycznych, dodając dynamiczny element do swobodnego lotu.
  • Skysurfing: wykonywanie akrobacji w powietrzu na desce, co dodaje jeszcze większego wyzwania i ekscytacji.
  • Speed skydiving: specjalność dla tych, którzy pragną poczuć maksymalną prędkość podczas swobodnego spadania.
  • Wingsuit skydiving: ten rodzaj skydivingu polega na lataniu w specjalnym kombinezonie, który pozwala wydłużyć czas swobodnego spadania bez użycia spadochronu.

Skydiving w grupie
Prędkość lotu osiąga nawet 300 km/h, co sprawia, że doświadczenie jest jeszcze bardziej intensywne.; Fot. PedkoAnton / Shutterstock.com

Niebezpieczne sporty: base jumping 

Ta dyscyplina sportu ekstremalnego pochodzi od akronimu BASE, który stanowi skrót od słów Building (budynek), Antenna (antena), Span (przęsło) oraz Earth (ziemia). Polega ona na wykonywaniu skoków spadochronowych z wieżowców, mostów, urwisk, a także wszelkich trudnodostępnych miejsc o wysokości do 300 metrów nad poziomem terenu.

BASE jumping jest uznawany za jedną z najbardziej niebezpiecznych form skoków ze spadochronem. Odnotowano już ponad setki, a nawet tysięcy tragicznych wypadków związanych z tą aktywnością na całym świecie. Pomimo ryzyka, wielu pasjonatów nadal podejmuje się tego wyzwania. 

Basejumper skoki z klifu we Włoszech
Ta dyscyplina sportu ekstremalnego pochodzi od akronimu BASE; Fot. Razor527 / Shutterstock.com

Niebezpieczne sporty: ekstremalne sporty wodne

Sporty wodne, zarówno te wykonywane w wodzie, jak i na wodzie, stanowią znaczną grupę wśród popularnych sportów ekstremalnych. W tej kategorii znajdują się takie dyscypliny jak windsurfing, surfing, kitesurfing czy kajakarstwo górskie. Oprócz tego istnieje wiele odmian sportów, które polegają na wykonywaniu akrobacji i figur zarówno na powierzchni wody, jak i na falach. 

Sporty ekstremalne: nurkowanie jaskiniowe 

Dla odważnych poszukiwaczy przygód, którzy pragną odkryć tajemnice podwodnego świata, nurkowanie jaskiniowe stanowi bez wątpienia jedną z najbardziej ryzykownych form sportu. Podczas eksploracji podwodnych jaskiń, nawet najbardziej doświadczeni nurkowie mogą napotkać liczne przeszkody. 

Głównym zagrożeniem jest ograniczona przestrzeń wewnątrz jaskini, która może wywołać uczucie klaustrofobii, a także istnieje ryzyko zagubienia się w głębokich wodach jaskini. To właśnie dlatego nurkowanie jaskiniowe uznawane jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych form podwodnej eksploracji. 

Niemniej jednak, na tych, którzy pragną doświadczyć tego niezwykłego sportu, czeka niesamowity świat pełen tajemnic i niepowtarzalnych widoków, które trudno znaleźć gdzie indziej na Ziemi.

Nurek w jaskini
Głównym zagrożeniem jest ograniczona przestrzeń wewnątrz jaskini; Fot. Jellyman Photography / Shutterstock.com

Niebezpiecznie sporty: surfowanie na dużych falach 

Surfowanie na dużych falach to jedna z najbardziej ekstremalnych form tego sportu. Konfrontacja z ogromnymi falami, które mogą osiągać nawet kilkadziesiąt metrów wysokości, niesie ze sobą ogromne ryzyko dla surferów. Nawet ci najlepiej przygotowani fizycznie i doświadczeni mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie w przypadku złamania deski lub utraty kontroli nad falą. Dodatkowo, w takich warunkach woda może być nieprzeźroczysta, co znacznie utrudnia nawigację i wykrycie ewentualnych przeszkód pod wodą.

Sport ten co prawda jest bardzo widowiskowy, ale niestety jest on również niebezpieczny. Najgroźniejsze fale są obecnie w Portugalii. A dokładniej – na wybrzeżu Praia na Atlantyku.

Niebezpieczne sporty: ujeżdżanie byków 

Ujeżdżanie byków to bardzo niebezpieczny sport, w którym jeździec stara się jak najdłużej pozostać na grzbiecie byka. W czasie tego ekstremalnego wyzwania, ryjówka byka staje się głównym przeciwnikiem, który może spowodować poważne obrażenia, w tym złamania kości, urazy głowy i kręgosłupa, a nawet śmierć.

Podczas ujeżdżania oceniany jest styl jazdy, próby kierowania bykiem oraz dosiad. Jak również sposób reagowania na stopień trudności ewolucji, jakie byk wykonuje, a także zeskok po upływie 8 sekund. Zawodnik może też zostać zdyskwalifikowany – za dotknięcie wolną ręką byka, siebie albo sprzętu.

Pod względem zagrożenia zdrowia i życia jest to siódmy sport na świecie.

Cowboy ujeżdża byka
Pod względem zagrożenia zdrowia i życia jest to siódmy sport na świecie; Fot. Jackson Stock Photography / Shutterstock.com

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *