Nagły, ostry ból pojawiający się po spożyciu np. lodów lub po wypiciu zimnego napoju to główny symptom nadwrażliwości zębów. Przyczyn dolegliwości jest wiele, a jedną z nich może być zbyt agresywne szczotkowanie zębów. Jak myć zęby, aby zapobiec nadwrażliwości? Do jakich chorób może doprowadzić schorzenie? I jaki ma związek nadwrażliwość zębów z bulimią? Między innymi o tym rozmawiamy z lek. dent. Aleksandrą Wyrembelską z Kliniki City-Dental w Poznaniu.
Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia: Czym jest nadwrażliwość zębów i w jaki sposób się objawia?
Lek. dent. Aleksandra Wyrembelska: Nadwrażliwość zębów występuje wtedy, kiedy dochodzi do odsłonięcia zębiny. W zębinie znajdują się kanaliki zębinowe i w wyniku pobudzenia ich nerwu dochodzi do nadwrażliwości. Dzieje się tak w wyniku uszkodzenia szkliwa lub odsłonięcia cementu korzeniowego.
Nadwrażliwość zębów objawia się nagłym, ostrym bólem, który jest związany z piciem zimnych napojów i spożywaniem zimnych potraw, np. lodów. Ból zdarza się również przy spożywaniu słodkich, a także kwaśnych napojów i pokarmów. Co ważne, ból nigdy nie występuje samoistnie bez bodźca i nie pojawia się w nocy. Dlatego bardzo ważne jest zdiagnozowanie bólu u dentysty, aby w odpowiednim czasie specjalista zaplombował nam ewentualny ubytek.
Nadwrażliwość zębów – przyczyny
Jakie są najczęstsze przyczyny nadwrażliwości?
Najczęstszą przyczyną nadwrażliwości zębów jest zbyt agresywne szczotkowanie zębów, duża nadgorliwość przy użyciu zbyt twardej szczotki i zbyt abrazyjnej pasty o wysokim tzw. czynniku ścieralności, czyli o wysokim RDA. Zawsze należy myć zęby miękką szczotką i unikać szczotkowania zębów po spożyciu kwaśnych pokarmów i napojów. Warto pamiętać, że np. napoje typu cola mają bardzo niskie pH i również są kwaśne.
Należy także unikać szczotkowania zębów po wymiotowaniu, ponieważ kwas solny dostaje się do jamy ustnej. Bardzo często pierwszy objaw bulimii jest widoczny właśnie na zębach. Bulimik, nie chcąc żeby ktokolwiek dowiedział się o chorobie, od razu po zwróceniu pokarmu myje zęby. Na jego zębach jest jednak obecny silny kwas i mocne szczotkowanie połączone z nieodpowiednią pastą do zębów ściera szkliwo jeszcze bardziej. Wówczas na powierzchni zębów widzimy silne tarczki zniszczonego szkliwa i obnażoną zębinę.
Nadwrażliwość zębów a kamień nazębny
Jedną z przyczyn nadwrażliwości jest również wybielanie zębów. Wówczas występuje przewidywalna nadwrażliwość, która po kilku dniach ustępuje.
Czytaj też: Edukacja Ann: Paradontoza. Czy może doprowadzić do utraty zębów?
Kolejną przyczyną jest brak regularnych zabiegów usunięcia kamienia nazębnego u dentysty. Jeżeli kamień długotrwale występuje na zębach, wówczas dochodzi do recesji, czyli obnażenia dziąsła. Wtedy pojawia się cement korzeniowy, który również powoduje nadwrażliwość. Dieta, która zawiera zbyt dużo kwasów, zbyt dużo substancji o niskim pH, też jest przyczyną nadwrażliwości. Kolejnymi przyczynami są paradontoza, a także recesje dziąseł, czyli cofające się dziąsła, które ujawniają wspomniany cement korzeniowy. Przyczyną może być również dieta bogata w cukier.
Wizyta u stomatologa
W jaki sposób leczy się nadwrażliwość zębów?
Z nadwrażliwością zawsze należy udać się do gabinetu stomatologicznego, aby stomatolog mógł w 100 procentach stwierdzić, że jest to nadwrażliwość, a nie tworzący się nowy ubytek lub rozwijająca się paradontoza prowadząca do utraty zębów. Jeżeli lekarz zdiagnozuje nadwrażliwość, wówczas stosujemy preparaty fluorowe i zalecenia zmiany nawyków. Preparaty mogą zawierać również żelazo, cynk, glin, potas, aldehydy i różne preparaty złożone z powyższych, ale najczęściej pierwszym z nich jest fluor. Ma on za zadanie zamknięcie kanalików zębinowych, aby zmniejszyć wrażliwość znajdujących się w nich nerwów.
Zmiana nawyków higienicznych
Czy istnieją domowe sposoby leczenia nadwrażliwości?
Domowe sposoby polegają na zmianie nawyków higienicznych, czyli zmianie sposobu szczotkowania zębów. Zamiast ruchów szorujących powinniśmy wykonywać ruchy okrężno-wymiatające. Istotne jest również dostosowanie odpowiedniej szczotki, która powinna być miękka. Należy zmienić także pastę do zębów, aby miała ona niższy współczynnik ścieralności. Powinniśmy stosować pasty i płyny do płukania dedykowane typowo dla nadwrażliwych zębów.
Do czego może doprowadzić nieleczona nadwrażliwość zębów?
Najczęściej w wyniku nadwrażliwości dochodzi do dalszego ścierania szkliwa, do ubytków abrazyjnych i ubytków klinowych. Wymagają one zaplombowania zęba lub pokrycia recesji zębowych zabiegiem chirurgicznym.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej ciekawych materiałów w Ann: