Na czym polega gra w curling? 

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Curling, będący dyscypliną zimową na igrzyskach olimpijskich, to sport, w którym kluczowe są precyzja oraz strategia. Do uprawiania curlingu niezbędne są jedynie trzy podstawowe przedmioty: specjalne buty, szczotka oraz kamienie wykonane z granitu. Oczywiście, nie można zapomnieć o lodowisku – to fundamentalny element gry. Jakie są zasady gry w curling? Czy to gra dla każdego? Dowiedz się w Ann!

Do Polski curling oficjalnie trafił w 2002 roku. Właśnie wtedy zostało założone Polskie Stowarzyszenia Curlingu.

Curling: co to za gra? 

Curling jest jedną z dyscyplin prezentowanych podczas zimowych igrzysk olimpijskich. Choć zasady tego sportu są stosunkowo proste, to jednak zapewnia on ogromną dawkę emocji. Curling to dyscyplina, która wymaga niezwykłej precyzji, dynamiki oraz kieruje się zasadami honorowymi specyficznego kodeksu. Sprzęt potrzebny do uprawiania tego widowiskowego sportu nie jest zbyt skomplikowany – wystarczą specjalne buty z dwoma różnymi podeszwami, szczotka do czyszczenia lodu oraz kamienie, które są nieodłącznym elementem gry i decydują o zwycięstwie jednego z dwóch zespołów.

Chłopak na lodzie curling
Curling jest uważany za jeden z najbardziej honorowych sportów na świecie z kilku powodów; Fot. Jayakri / Shutterstock.com

Skąd pochodzi curling? 

Curling łączy w sobie elementy francuskich bule, hokeja oraz taktykę przypominającą szachy. Początki tej gry sięgają średniowiecznej Szkocji. Mieszkańcy w okresie zimowym, mając niewiele innych zajęć, wychodzili na zamarznięte akweny i rzucali kamieniami w kierunku celu.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Rzucali czy może puszczali kamienie po lodzie? Wówczas nie było to jeszcze jednoznacznie określone. Istnieją zapiski, które sugerują, że początkowo rzucali, lecz w miarę upływu czasu coraz bardziej preferowano technikę pchania czy też puszczania kamieni po lodzie. Doprowadziło to w końcu do ewolucji gry w kierunku obecnego jej kształtu.

Warto zaznaczyć, że kamienie używane w grze są wykonane z granitu i ważą około 20 kilogramów. Aby osiągnąć pożądaną trajektorię i precyzję, gracze muszą aktywnie szczotkować lodowisko.

Wypuszczania kamienia i wybijanie kamieni przeciwnika, czyli zasady gry 

Zasady curlingu są stosunkowo proste. Gra odbywa się na tafli lodowej w kształcie prostokąta, z dwoma specjalnymi kołami nazywanymi domami. W meczu uczestniczą dwie drużyny, zwykle po czterech zawodników. Każda drużyna ma do dyspozycji 8 kamieni w różnych kolorach, nazywanych często czajnikami. Kamienie są naprzemiennie przesuwane po lodzie przez zawodników. Celem jest umieszczenie ich jak najbliżej centrum domu. Wygrywa drużyna, która ma więcej kamieni w domu, a za ich odległość od centrum przyznawane są punkty.



Aby kontrolować tor ruchu kamienia, zawodnicy muszą nadać mu odpowiedni kąt i rotację. Mogą również używać szczotek do poprawiania trakcji i zwiększenia odległości. Mecz curlingowy zazwyczaj składa się z ośmiu rund (endów), w których można zdobyć maksymalnie osiem punktów. Na koniec enda punktują kamienie, które są bliżej środka niż najlepszy kamień przeciwnika. W celu zwycięstwa, drużyna musi opracować odpowiednią taktykę. Najpopularniejsze i najskuteczniejsze strategie to:

 • Wybijanie kamieni przeciwnika i umieszczanie swojego na ich miejscu, znane jako bump.
 • Usuwanie kamieni przeciwnika z gry, tzw. take-out.
 • Wybijanie dwóch kamieni naraz: celowego oraz przeciwnika, zwane peel.
 • Ustawienie strażnika.
 • Precyzyjne wbijanie kamieni do celu (draw).

Curling: kodeks honorowy

Curling jest uważany za jeden z najbardziej honorowych sportów na świecie z kilku powodów. Po pierwsze, istnieje własny kodeks etyczny, który każdy poważający się zawodnik powinien przestrzegać. Jednak nie jest to tylko kwestia formalna – aby zyskać szacunek innych graczy, trzeba wykazać się autentycznym zaangażowaniem w przestrzeganie tych zasad.

Mężczyzna gra curling na lodzie
Curling jest jedną z dyscyplin prezentowanych podczas zimowych igrzysk olimpijskich; Fot. Robert Przybysz / Shutterstock.com

Przykłady wytycznych tego kodeksu to:

 • Gracze powinni być gotowi na mecz co najmniej 15 minut przed jego rozpoczęciem, pojawiając się na lodowisku; 
 • każdy zawodnik powinien uczciwie zgłaszać swoje własne błędy;
 • zawodnicy są zobowiązani do samodzielnego zgłaszania popełnionych fauli;
 • nie należy manifestować radości z błędów popełnionych przez drużynę przeciwną;
 • przed rozpoczęciem gry gracze powinni się wzajemnie przywitać i życzyć sobie powodzenia; 
 • niedopuszczalne jest w jakikolwiek sposób rozpraszanie zawodnika wykonującego rzut kamieniem;
 • zawodnicy nie powinni opóźniać gry i zawsze muszą być gotowi do rozpoczęcia kolejnej tury;
 • po zakończeniu meczu wszyscy gracze powinni wymienić uściski dłoni i podziękować sobie oraz przeciwnikom.

Prawdziwy curler woli przegrać, niż wygrać oszukując. To właśnie ta uczciwość i szacunek do przeciwnika sprawiają, że curling cieszy się tak dużym uznaniem wśród graczy i kibiców.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *