Akupresura, to jedna z metod medycyny chińskiej, która ma coraz więcej zwolenników wśród Polaków. Jest skuteczna na wszelkiego rodzaju bóle. Ponadto pomaga przy wszelkiego rodzaju problemach emocjonalnych, przewlekłym stresie i zmęczeniu oraz problemach z koncentracją. Czym akupresura różni się od refleksoterapii mówi specjalista od akupresury Michał Iwanicki
Na czym polega akupresura?
Na czym polega akupresura? Jak się ją stosuje?
Michał Iwanicki, Ivamed: Akupresura to uciskanie specyficznych punktów na ciele w celu uzyskania efektu leczniczego. Jest jedną z metod medycyny chińskiej i opiera się na systemie meridianów, czyli kanałów energetycznych, które łączą różne części ciała z narządami wewnętrznymi, narządami zmysłu itp. W akupresurze, poprzez naciskanie punktów akupresurowych, które znajdują się na meridianach, oddziałujemy na dany narząd lub okolice.
Do akupresury można stosować wszystko, co wytwarza nacisk na odpowiednie punkty. Nie muszą to być same dłonie czy palce. Używa się też innych części dłoni czy łokcia, a niektórzy używają przyrządów np. specjalnych drewnianych pałeczek. Także można powiedzieć, że w akupresurze „wszystkie chwyty” są dozwolone.
Na jakie dolegliwości akupresura pomaga?
Na pewno akupresura jest skuteczna na wszelkiego rodzaju bóle. Od bólów mięśniowo- szkieletowych, po bóle głowy, migreny, bóle napięciowe. Oprócz tego akupresura pomaga przy wszelkiego rodzaju problemach emocjonalnych, przewlekłym stresie i zmęczeniu oraz problemach z koncentracją. Pomaga również na dolegliwości układu pokarmowego typu biegunki, zatwardzenia, bóle brzucha. Akupresurę można też stosować na problemy z ciśnieniem. Niskim czy wysokim. Można stosować również na wszelkiego rodzaju zaburzenia ginekologiczne np. przy problemach z zajściem w ciążę czy przy bolesnym miesiączkowaniu.
Na czym polega akupresura? Jak długo trzeba ją stosować?
Jak długo trzeba stosować zabiegi, aby uzyskać oczekiwany efekt?
Uciskanie poszczególnych punktów można stosować samodzielnie kilka razy dziennie. Efekty zależą od dolegliwości oraz od częstotliwości ucisku. Jeśli chodzi np. o bóle głowy czy bóle napięciowe to efekty powinny być zauważalne już po kilku dniach terapii.
Natomiast jeśli mówimy o bardziej skomplikowanych sprawach, takich jak np. problemy ginekologiczne, to tutaj terapia jest dłuższa i trwa nawet kilka miesięcy.
Jakie są przeciwskazania do stosowania akupresury?
Do przeciwwskazań należy ciąża, gdyż uciskanie niektórych punktów na rękach oraz na nogach mogłoby wywołać wcześniejszy poród. Bezwzględnym przeciwskazaniem jest też tocząca się choroba nowotworowa.
Również uszkodzenia skóry. W uszkodzonym miejscu nie powinno się robić ucisków. I najważniejszym z przeciwwskazań są zaburzenia krzepliwości krwi, gdyż wówczas mogą się tworzyć np. krwiaki.
Na czym polega akupresura? Na jakie dolegliwości pomaga?
Największe pana zdziwienie albo satysfakcja zawodowa – kiedy akupresura pomogła, a nikt się nie spodziewał?
Szczerze powiedziawszy, najwięcej sygnałów zwrotnych uzyskuję od pań, którym akupresura pomogła na bolesne miesiączki. Tu pięknie akupresura działa. Również wielokrotnie widziałem i słyszałem, jak pozytywne i trwałe efekty, przynosi przy długotrwałym stresie oraz migrenowych bólach głowy, z którymi niektórzy pacjenci borykali się od kilkunastu lat, a po zabiegach akupresury bóle zmniejszyły się znacząco albo w innych przypadkach przechodziły bezpowrotnie.
Często też okazuje się, że uciskanie właściwych punktów pomaga na bóle np. głowy, nawet tak uciążliwe, gdy bardzo silne leki nie działają, a ucisk kilku punktów na ciele, potrafi przynieść wyczekiwaną przez pacjentów ulgę.
Zaskakujące dobre efekty akupresura przynosi też przy ostrych stanach bólowych takich jak kolka nerkowa czy silny ból brzucha co kilkukrotnie sprawdziłem na sobie.
Czy Polacy chętnie korzystają z akupresury?
Najczęściej stosują to jako autoterapię, wykonując uciski samodzielnie. Z tego, co mi wiadomo, jest to metoda coraz bardziej popularna wśród naszego społeczeństwa. Jednak wielu Polaków mylnie akupresurę kojarzy z masażem stóp.
O właśnie, z refleksoterapią…Czy refleksoterapia stóp albo dłoni to też akupresura?
No właśnie to nie jest ta sama metoda. Refleksoterapia stóp też ma korzenie w medycynie chińskiej, natomiast ona się w ogóle nie opiera na meridianach i punktach akupunkturowych. Na podeszwie stopy jest tylko jeden punkt akupunkturowy, natomiast w refleksoterapii tych obszarów na stopie jest mnóstwo, dla różnych narządów i schorzeń. W akupresurze uciskamy punkty akupunkturowe, które są w konkretnych miejscach na całym ciele, nie tylko na stopach, dłoniach czy twarzy – tak jak to jest w refleksoterapii.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Czytaj więcej w ANN: