Mobilność. Dlaczego warto nad nią pracować? [PODCAST]

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Czujesz, że Twoje mięśnie są sztywne? Zmagasz się z bólem pleców? Twoja mobilność może wymagać poprawy! Dzięki pracy nad mobilnością nie tylko zwiększysz zakresy ruchów i poprawisz postawę, ale również zmniejszysz ryzyko kontuzji. Jakie ćwiczenia są najlepsze na mobilność? Jak często należy je wykonywać? Między innymi o tym rozmawiamy z trenerem personalnym Michałem Koniecznym.

Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia: Czym jest mobilność?

Michał Konieczny, trener personalny: Mobilność to zdolność do wykonywania ruchów czy wszelkich aktywności fizycznych w płynny sposób, w pełnym zakresie ruchu, czyli odpowiadającym standardowym wzorcom ruchowym. Mobilność odpowiada za to, czy jesteśmy w stanie prawidłowo wykonać np. przysiad czy dwutakt. Chodzi o to, żebyśmy wykonywali te ruchy w nieograniczony sposób.

Mobilność jest ważna dla wszystkich. Ale czy są jakieś dyscypliny sportowe, w przypadku których jest szczególnie ważna?

Pracuję z osobami głównie na siłowni. Na skutek treningu siłowego powstają ograniczenia mobilności, w związku z czym musimy zastosować stretching. Są też sporty jednostronne, w których dominuje jedna strona ciała, jak np. tenis. Każdy z nas ma jedną stronę dominująca, którą będzie wykonywać ruchy.



Pracuję z byłymi tenisistami czy z osobami, które amatorsko ćwiczą tenis i u nich jedna strona ciała jest bardziej mobilna, a druga ma mobilność bardziej ograniczoną. Dlatego warto byłoby się skupić na stretchingu nie tylko tej jednej części, ale też całego ciała.

Podczas rozmowy specjalista udzielił odpowiedzi na następujące pytania:

  • Dlaczego warto pracować nad mobilnością?
  • Jakie ćwiczenia na poprawę mobilności będą najlepsze?
  • Jak często ćwiczyć?

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *