Menopauza: czy objawy zawsze są takie same? Fakty i mity [ROZMOWA WIDEO]

Krążą o niej różne opowieści, historie i mity. Powielane od lat powodują, że już na samo słowo wiele z nas odczuwa lęk. Menopauza. To temat, którego unikamy i niechętnie o nim rozmawiamy. Czy dodatkowe kilogramy, depresja, silne wahania nastroju, uderzenia gorąca, wykluczenie z życia zawodowego o tym intymnym nie wspominając – to rzeczywiście objawy menopauzy? A może to wcale nie jest taki straszny etap w naszym kobiecym życiu. Na pytania czy można się do menopauzy przygotować? Czy zawsze przebiega tak samo oraz czy jest sposób, który pozwoli nam ten etap przejść zdecydowanie łagodniej odpowiada dr n. med. Monika Grymowicz – specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynolog z kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Menopauza to nie koniec kobiecości

 • Czy do menopauzy można się przygotować, aby przejść go w miarę łagodnie i bez traumatycznych wspomnień? Można przechodzić ten okres dość burzliwie, ale niekoniecznie. 
 • Menopauza jest kojarzona tylko z kobietami w wieku 50+. Ale może wystąpić również wcześniej. Najsilniejszym czynnikiem warunkującym bieg wystąpienia menopauzy są czynniki genetyczne.
 • Liczba porodów w życiu kobiety też może mieć wpływ na to kiedy pojawi się menopauza.
 • Czy menopauza zawsze przebiega tak samo? Rodzaj i nasilenie objawów menopauzy mogą być uzależnione od kilku czynników.
 • Kiedy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, aby zdrowie i menopauzę mieć pod kontrolą? Wizyty w gabinecie ginekologicznym powinny być wpisane w kalendarz każdej kobiety i odbywać się regularnie.

Kiedy zaczyna się menopauza?

Agnieszka Kryszpin, Ann Asystent Zdrowia: Jakie objawy mogą już nam wskazywać, że ten okres menopauzy się właśnie rozpoczyna. 

dr n. med. Monika Grymowicz , WUM: Tak rzeczywiście okres przejścia menopauzalnego potrafi przebiegać dość burzliwie.  Ale są na to różne sposoby, żeby jakoś zniwelować te wszystkie objawy, czy je zmniejszyć. Proszę się tego nie bać. Jeżeli one wystąpią, po prostu proszę się zgłosić do swojego lekarza ginekologa i na pewno coś zaradzi.

Cała rozmowa na temat menopauzy oraz inne ciekawe artykuły, poradniki i wywiady dostępne w bezpłatnej aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na naszej stronie.

Trzeba powiedzieć, że parę lat już przed menopauzą potrafią być bardzo nieregularne krwotoczne, przedłużające się miesiączki. To jest objaw, który trzeba koniecznie sprawdzić u lekarza i na to są leki, które po prostu objawowo kontrolują te krwawienia. Dopóki ta menopauza nie przyjdzie, żeby nam nie sprawiały kłopotów. Natomiast jak już ustanie czynności jajników i w naszym organizmie nie będzie miały nagle estrogenów, to wtedy mogą zacząć się objawy wypadowe:

 • uderzenia gorąca
 • poty nocne
 • bezsenność
 • bóle stawów
 • zmęczenie
 • zapominanie o różnych rzeczach
 • mrowienia
 • drażliwość
 • płaczliwość

Nie musi tak być, ale jednak większość kobiet doświadcza w różnym nasileniu tego typu objawów. I tutaj też mamy leki, które mogą nam złagodzić to przejście i spowodować, że przejdziemy to jeżeli nie zupełnie bezobjawowo, to miarę tak bezpiecznie i na tyle satysfakcjonująco, że nie będziemy musiały z niczego rezygnować. 

menopauza bjawy, rozmowa wideo
Uderzenia gorąca to może być jeden z objawów menopauzy / fot. Shutterstock

Genetyka ma wpływ na objawy menopauzy

Jeżeli mama czy też babcia miały właśnie takie silne dolegliwości związane z menopauzą, to czy córka też może spodziewać się, że będzie u niej podobnie? 

Tak, różne czynniki mogą zwiększać nasilenie tych objawów menopauzy. Genetyka ma tutaj swój wpływ. Na przykład u kobiet otyłych mogą być bardziej nasilone. Także tutaj też dodatkowo ten tryb życia nam się kłania. 

Czy my możemy w jakiś sposób sprawdzić i jeśli tak, to w jakim momencie, który hormonów i kiedy nam brakuje? 

Tak, jeżeli mamy nieprawidłowe krwawienia, to przede wszystkim trzeba się zjawić u ginekologa. Z powodu tej nierównowagi hormonalnej w pierwszej fazie cyklu mamy przewagę estrogenów. W drugiej fazie cyklu mamy progesteron. I jeżeli są nieprawidłowe krwawienia, musimy sprawdzić czy nic złego nie dzieje się z endometrium. 

Często to wymaga króciutkiego zabiegu i obojętnie czy jest pandemia, nie pandemia, czy uważamy, że to było takie niewinne nieprawidłowe krwawienie trzeba się zgłosić do lekarza. I ten zabieg wykonać. Wtedy jesteśmy bezpieczne, że nic złego się nie dzieje w macicy. Ginekolog, patrząc na rytm naszego miesiączkowania na to właśnie jak wyglądają jajniki, zaproponuje nam odpowiednie leczenie. 

Objawy menopauzy nie zawsze są takie same u każdej pacjentki

Objawy menopauzy bywają różne i nie u każdej pacjentki wystąpią. Ale czy może są takie, które bezwzględnie łączą się z menopauzą i zawsze u każdej pani wystąpią? 

No nie. Nie tak samo. Oprócz ustania miesiączkowania to przebiega bardzo różnie. Ojawy menopauzy również są odczuwalne w różnym nasileniu. Natomiast rzeczywiście 70% kobiet doświadcza uderzeń gorąca potów nocnych, tych chwil labilności emocjonalnej, czyli takiego popadania w skrajne emocje. 

Czy możemy się przygotować do tego etapu w naszym życiu? 

Odpowiedź w dalszej części rozmowy ze specjalistą na temat menopauzy

Więcej rozmów wideo ze specjalistami w Ann:

Cała rozmowa na temat menopauzy oraz inne ciekawe artykuły, poradniki i wywiady dostępne w bezpłatnej aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na naszej stronie.
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *