Masaż i ćwiczenia mięśni dna miednicy. Jak przygotować się do porodu? [PODCAST]

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Poród, to jedno z najpiękniejszych i zarazem największych wyzwań dla organizmu przyszłych mam. Bez względu na wybór między cesarskim cięciem a porodem naturalnym, warto zadbać o przygotowanie ciała na intensywny wysiłek. Jak to zrobić? Jakie ćwiczenia mogą wzmocnić mięśnie krocza przed porodem? Między innymi na te pytania odpowiada Beata Janicka-Podgórska, położna z Ginekologiczno-Położniczego Szpitalu Klinicznego w Poznaniu.

Przygotowanie krocza do porodu: dlaczego jest ważne?

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Czy istnieje związek między ćwiczeniami a ryzykiem nacięcia lub pęknięcia krocza podczas porodu?

Beata Podgórską, położna: Ochrona krocza jest kluczowa dla komfortu i zdrowia po porodzie. Zapewnia szybszy powrót do sprawności, zmniejsza ryzyko infekcji i minimalizuje problemy związane z ranami po nacięciu krocza oraz bliznami, które mogą wpływać na codzienne funkcjonowanie i wywoływać ból podczas współżycia. Warto także wyjaśnić mit dotyczący rutynowego nacięcia krocza, który nie zapobiega urazom krocza, uszkodzeniom dna miednicy, ani obniżeniu narządów. Ale zwiększa ryzyko infekcji, opóźnionego gojenia rany i długotrwałej bolesności krocza. Miękkie krocze o odpowiednim nawilżeniu zmniejsza ryzyko urazów okołoporodowych. 

Warto jednak podkreślić, że ochrona krocza to nie tylko kwestia samego momentu, w którym główka dziecka zaczyna naciskać na krocze i ukazuje się na światło dzienne. To proces, który wymaga zaangażowania pacjentki i wsparcia ze strony położnej przez cały czas trwania porodu. Obejmuje to aktywność i ruch w trakcie porodu, unikanie parcia kierowanego, rodzenie w pozycjach wertykalnych, wsłuchiwanie się w potrzeby kobiety, dawanie jej wystarczająco czasu oraz zapewnienie warunków intymności i poczucia bezpieczeństwa na każdym etapie porodu.

Istnieje również związek między regularnymi ćwiczeniami a ryzykiem nacięcia lub pęknięcia krocza podczas porodu. Kobiety, które są aktywne fizycznie, często łatwiej i szybciej przechodzą przez proces rozwierania szyjki macicy, a aktywność fizyczna przed ciążą może znacząco poprawić elastyczność mięśni i tkanek krocza, zmniejszając ryzyko pęknięcia.

Ciężarna kobieta robi ćwiczenia - przygotowanie do porodu
Przygotowanie do porodu / Fot. Shutterstock

Masaż krocza ma ogromne znaczenie

Jakie są rodzaje ćwiczeń lub technik, które można zastosować w celu przygotowania krocza do porodu?

Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że ochrona krocza przed porodem ma ogromne znaczenie. Jednym z istotnych aspektów jest masaż krocza, najlepiej rozpoczęty w okolicach połowy ciąży, czyli około dwudziestego tygodnia ciąży. Ćwiczenia mięśni dna miednicy, znane jako ćwiczenia Kegla, znacząco poprawiają ukrwienie tkanek, zwiększają elastyczność oraz wzmacniają mięśnie dna miednicy, które pełnią rolę w podtrzymywaniu pochwy, pęcherza moczowego i macicy. Istotne jest rozpoczęcie aktywności fizycznej na etapie planowania ciąży, co poprawia elastyczność tkanek krocza.

W razie wątpliwości zaleca się konsultację z położną środowiskową lub lekarzem prowadzącym ciążę. Także możliwe jest skonsultowanie się z fizjoterapeutą specjalizującym się w obszarze mięśni dna miednicy. Ruch jest kluczowy, zarówno dla przygotowania ciała do porodu, jak i dla ogólnego samopoczucia kobiety w ciąży. 



Oprócz fizycznego przygotowania, istotne jest także przygotowanie psychiczne do porodu. Warto uczestniczyć w szkole rodzenia, rozmawiać z położną, otaczać się pozytywnymi historiami porodowymi, stosować techniki relaksacji oraz poznać elementy hipnoporodu. 

Techniki oddechowe, masaż krocza i specjalne ćwiczenia

Podczas rozmowy poruszone zostały również następujące zagadnienia:

  • Jakie ćwiczenia lub techniki możemy stosować w celu przygotowania krocza do porodu?
  • Czy istnieją konkretne ćwiczenia mięśni dna miednicy, które warto wykonywać przed porodem?
  • Kiedy rozpocząć masaż krocza oraz jak go wykonać?
  • Jakie techniki oddechowe mogą pomóc w rozluźnieniu krocza podczas porodu?
  • Czy wykonywanie określonych ćwiczeń może przyspieszyć proces rekonwalescencji po porodzie?

* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *