Na płodność kobiety i przebieg ciąży mogą mieć negatywny wpływ niedowaga, jak również nadwaga. Dlatego warto, by kobieta już przed ciążą zadbała o to, by ważyła prawidłowo i by miała zbilansowaną dietę.
Kiedy kobieta starająca się o dziecko waży za mało, zazwyczaj je za mało ważnych do rozwoju płodu składników: białka, tłuszczy czy węglowodanów. Kobiety bardzo szczupłe mogą cierpieć na niedobory witamin czy składników mineralnych.
Za mało waży mama, za mało waży dziecko
Kobiety ze zbyt niską masą ciała to takie, u których BMI jest poniżej 18,5. BMI – wskaźnik masy ciała, wylicza się go w ten sposób, że wagę podaną w kilogramach, dzielimy przez wzrost mierzony w metrach podniesiony do kwadratu. U kobiet za szczupłych może dojść do zaburzenia owulacji (np.: nieregularne jajeczkowanie, brak miesiączki).
Zbyt niska masa ciała kobiety może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu i skutkować niską masą urodzeniową dziecka. Dlaczego? Z powodu długotrwałego niedoboru składników odżywczych w diecie przyszłej matki łożysko może być mniejsze. Wpływa to na zaburzenie transportu składników odżywczych z krwi kobiety do płodu. Z powodu niedoborów żywieniowych dziecko może wolniej rosnąć. W skrajnych przypadkach może dojść do zaburzeń w jego rozwoju fizycznym i psychicznym. Po konsultacji z lekarzem – warto by szczupła przyszła mama, włączyła do diety suplementy.
Niebezpieczna otyłość w okolicy brzucha a płodność
Dla kobiet starających się o dziecko niebezpieczna jest także otyłość, zwłaszcza typu „jabłko”, czyli, kiedy tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicy brzucha. Trzeba pamiętać o tym, że tkanka tłuszczowa jest aktywnym gruczołem wpływającym na wydzielanie i działanie różnych hormonów.
W badaniach naukowych dowiedziono, że u kobiet z BMI powyżej 25, stężenie białka wiążącego hormony płciowe jest niższe. To dlatego kobiety otyłe (BMI powyżej 30) ponad dwukrotnie częściej zmagają się z zaburzeniami płodności z powodu zaburzeń jajeczkowania. Nadmiar tkanki tłuszczowej może zaburzać działanie jajników czy rozwój pęcherzyków Graafa, w których są komórki jajowe. Hormony wydzielane przez tkankę tłuszczową mogą także upośledzać implantację zarodka.
Kobiety z nadmierną masą ciała znajdują się także w grupie kobiet z ryzykiem samoistnego poronienia.
Spadek masy, większa szansa na zajście w ciążę
Z badań wynika, że zmniejszenie nadmiernej masy ciała u kobiet z zespołem policystycznych jajników poprawia parametry układu rozrodczego. Zmniejszenie masy ciała o 5 proc. może zmniejszać objętość jajnika i liczbę pęcherzyków Graafa, co znacznie zwiększa szansę na regularne miesiączki i płodność.
Badania pokazują, że zdrowy styl życia, w tym zbilansowana dieta, mogą zmniejszyć ryzyko niepłodności spowodowane zaburzeniami owulacji prawie o 70 proc.
Czytaj więcej w Wirtualnym Klubie Medycznym:
- Kobieta w ciąży i alkohol. Zobacz jak zareagować w takiej sytuacji
- Kleszcz w ciąży: co robić?
- Ćwiczenia w ciąży. Jaką aktywność fizyczną wybrać?
- Gdzie i jak przechowywać mleko kobiece? Oto kilka prostych rad
Autor: Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska, zdrowie.pap.pl