Badania jednoznacznie potwierdzają pozytywny wpływ, jaki joga ma na nasze ciało, umysł i emocje. Przypominamy ciekawą rozmowę na temat korzyści zdrowotnych płynący z praktyki jogi! Rozmawiamy z naturoterapeutką oraz trenerką umiejętności społecznych Marią Puls, która praktykuje jogę od 20 lat. Dowiedz się jakie korzyści zdrowotne daje regularne uprawianie jogi oraz od czego należy zacząć przygodę z praktykowaniem tej dyscypliny.
Joga. Jak często praktykować i jakie daje korzyści
Sebastian Kaniewski, Ann Asystent Zdrowia: Jakie tak naprawdę korzyści zdrowotne daje nam regularne uprawianie jogi?
Maria Puls: Przede wszystkim joga daje nam korzyści zarówno pod kątem zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. W codziennym życiu często zwykło się mówić „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Joga moim zdaniem jest dobrym przykładem na to, jak można zaobserwować wpływ kondycji fizycznej na nasze samopoczucie. Dzięki niej możemy zauważyć, jak stres wpływa na nasz stan fizyczny. Poszczególne pozycje w jodze i odpowiednio poprowadzony oddech pozwala nam zredukować napięcie w naszym ciele i uspokoić się na poziomie psychicznym.
Jak często trzeba praktykować jogę, by osiągać te korzyści?
To już kwestia tak naprawdę indywidualna. Efekty można już poczuć po pierwszych zajęciach. Często słyszę, że uczniowie czują się już luźniej nawet po pierwszych zajęciach. Efekty odczuwamy zatem dosyć szybko. Natomiast to jak często należy praktykować zależy przede wszystkim od tego w jakiej jesteśmy kondycji, momencie swojego życia i ile mamy różnych obowiązków na głowie.
A Pani prywatnym zdaniem jak częsta praktyka jest wskazana?
Jestem zwolennikiem, by ta praktyka była codzienna. Nawet jeśli poświęcimy na jogę tylko 15 minut dziennie, to sama regularność tej praktyki pozwoli odnieść nam największe korzyści.
Jakie aspekty uważa Pani za najważniejsze w praktykowaniu jogi?
Joga nie jest dyscypliną sportową, tylko narzędziem, które pomaga nam poznać samego siebie. Podczas praktyki jogi poznajemy, gdzie są nasze granice i pracujemy tak, aby sobie pomóc. Z jednej strony konfrontujemy się z jakimiś słabościami, ale z drugiej, nie ścigamy się z nikim i każdy koncentruje się tylko na sobie. Każdy ma swoją matę, jest w kontakcie ze sobą i to pozwala na odpowiednie wyciszenie i uspokojenie się. Joga to nauka równowagi.
Jak rozpocząć przygodę z jogą?
Od czego należy rozpocząć swoją przygodę z praktykowaniem?
Na pewno od tego, żeby zapisać się na zajęcia do kompetentnych nauczycieli. Mówię tutaj o takich osobach, które mają długą praktykę zawodową i brały udział w rozmaitych kursach. Nie mogę oczywiście powiedzieć, że to jedyny element, ale naprawdę bardzo ważne jest, aby zacząć praktykować pod okiem doświadczonego nauczyciela. W jodze istotnych jest kilka elementów – korekt, ustawień ciała w pozycjach które wprowadzamy dla uczniów. Jeśli się tego nauczymy, to joga będzie do naszego codziennego użytku. Będziemy mogli zabrać ją ze sobą do domu i praktykować indywidualnie.
Przeczytaj także: Dyskopatia, rwa kulszowa, przepuklina – czyli dlaczego boli kręgosłup
Joga: jak wyglądają zajęcia?
Jak wyglądają po krótce codzienne zajęcia?
Praktyka jogi jest dostosowana do potrzeb i możliwości ucznia, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak czują się uczniowie. Jeśli ktoś nie ma ochoty mówić o swoich problemach na forum, to może powiedzieć to nauczycielowi przed zajęciami. Same zajęcia mają taką strukturę, że na początku jest część rozgrzewkowa. Później przygotowujemy ciało do kolejnych pozycji jogi asan i zajmujemy się konstruowaniem sekwencji. Joga angażuje do pracy całe ciało, a nie tylko pewne jego części. Kluczowy dla praktyki jogi jest oddech, asany nie ma bez niego.
Na zakończenie zajęć jest czas na relaks, który przez wielu uważany jest za najtrudniejszą pozycję. Mowa tutaj o pozycji relaksacyjnej Savasana, w której jest czas na nic nie robienie. Dla wielu osób jest to największe wyzwanie, ponieważ żyjemy w świecie pełnym pośpiechu, stresu i wielozadaniowości. Dlatego też nic nie robienie bywa często największym wyzwaniem. Z czasem jednak zaczynamy się do tego przyzwyczajać i bardziej koncentrujemy się na własnym oddechu. To sprawia, że na chwilę się totalnie zatrzymujemy, co powoduje, że się odprężamy i jest nam łatwiej.
Joga a religia
Czy można ćwiczyć jogę, pomijając jej duchowy aspekt?
Tak naprawdę joga europejska jest nieco inna od tej indyjskiej. Tam mamy guru, tutaj są nauczyciele i generalnie można dostrzec kilka różnic. Mnie osobiście nie bardzo interesuje na macie, w co kto wierzy, bo to osobista sprawa każdego człowieka. Istotne jest, aby przez jogę być lepszym człowiekiem dla siebie i innych. Myślę, że joga to taka ścieżka, która pozwala uwrażliwić się na drugiego człowieka i samego siebie. Joga jest dla każdego, niezależnie od wieku, religii czy przekonań.
A czy są jakieś przeciwskazania zdrowotne, które uniemożliwiałyby praktykowanie jogi?
Każde nasze zajęcia zaczynają się od wywiadu z uczniami. Wtedy dowiaduje się, czy kogoś coś boli, czy też może ktoś bierze jakieś leki. Oczywiście, jeśli są jakieś przeciwskazania to praktyka wygląda nieco inaczej niż standardowo. Przykładowo, inna praktyka będzie dla osób starszych, a inna dla kobiet w ciąży. Zawsze pracujemy, jeśli chodzi o zakresy ruchu na 70 proc., by była pewna doza luzu, co pozwala nam ograniczyć ryzyko kontuzji i porzucić niepotrzebny perfekcjonizm.
O ekspertce: Maria Puls jest naturoterapeutką oraz trenerką umiejętności społecznych. Warto również odnotować, że nasza rozmówczyni jest pomysłodawczynią i kierownikiem studiów podyplomowych „Joga w profilaktyce i terapii”. W ramach wyżej wspomnianego kierunku studiów Maria Puls została promotorką ponad pięćdziesięciu prac naukowych na temat różnych aspektów praktyki jogi. Maria Puls ukończyła m.in. kurs nauczycielski hatha jogi według tradykcji B.K.S Iyengara w Krakowie czy też kurs masażu ajurwedyjskiego. Na co dzień nasza rozmówczyni prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne jogi w swojej szkole Surja Joga w Katowicach.
Autor: Sebastian Kaniewski, Ann Asystent Zdrowia
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.