Maria Puls: „Joga jest dla każdego, niezależnie od wieku” [WYWIAD]

Badania jednoznacznie potwierdzają pozytywny wpływ, jaki joga ma na nasze ciało, umysł i emocje. Postanowiliśmy zatem porozmawiać z panią Marią Puls, która praktykuje jogę od 20 lat, na temat korzyści płynących z praktykowania jogi. Z rozmowy dowiecie się dokładnie m.in. jakie korzyści zdrowotne daje nam regularne uprawianie jogi oraz od czego powinniście zacząć swoją przygodę z praktykowaniem tej dyscypliny.

Maria Puls jest naturoterapeutką oraz trenerką umiejętności społecznych. Warto również odnotować, że nasza rozmówczyni jest pomysłodawczynią i kierownikiem studiów podyplomowych „Joga w profilaktyce i terapii”. W ramach wyżej wspomnianego kierunku studiów Maria Puls została promotorką ponad pięćdziesięciu prac naukowych na temat różnych aspektów praktyki jogi. Maria Puls ukończyła m.in. kurs nauczycielski hatha jogi według tradykcji B.K.S Iyengara w Krakowie czy też kurs masażu ajurwedyjskiego. Na co dzień nasza rozmówczyni prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne jogi w swojej szkole Surja Joga w Katowicach.

Joga. Jak często praktykować i jakie daje korzyści

Sebastian Kaniewski, Wirtualny Klub Medyczny: Jakie tak naprawdę korzyści zdrowotne daje nam regularne uprawianie jogi?

Maria Puls: Przede wszystkim joga daje nam korzyści zarówno pod kątem zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. W codziennym życiu często zwykło się mówić „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Joga moim zdaniem jest dobrym przykładem na to, jak można zaobserwować wpływ kondycji fizycznej na nasze samopoczucie. Dzięki niej możemy zauważyć, jak stres wpływa na nasz stan fizyczny. Poszczególne pozycje w jodze i odpowiednio poprowadzony oddech pozwala nam zredukować napięcie w naszym ciele i uspokoić się na poziomie psychicznym.

Jak często trzeba praktykować jogę, by osiągać regularne korzyści?

To już kwestia tak naprawdę indywidualna. Efekty można już poczuć po pierwszych zajęciach. Często słyszę, że uczniowie czują się już luźniej nawet po pierwszych zajęciach. Efekty odczuwamy zatem dosyć szybko. Natomiast to jak często należy praktykować zależy przede wszystkim od tego w jakiej jesteśmy kondycji, momencie swojego życia i ile mamy różnych obowiązków na głowie.

A Pani prywatnym zdaniem jak częsta praktyka jest wskazana?

Jestem zwolennikiem, by ta praktyka była codzienna. Nawet jeśli poświęcimy na jogę tylko 15 minut dziennie, to sama regularność tej praktyki pozwoli odnieść nam największe korzyści.

Jakie aspekty uważa Pani za najważniejsze w praktykowaniu jogi?

Joga nie jest dyscypliną sportową, tylko narzędziem, które pomaga nam poznać samego siebie. Podczas praktyki jogi poznajemy, gdzie są nasze granice i pracujemy tak, aby sobie pomóc. Z jednej strony konfrontujemy się z jakimiś słabościami, ale z drugiej, nie ścigamy się z nikim i każdy koncentruje się tylko na sobie. Każdy ma swoją matę, jest w kontakcie ze sobą i to pozwala na odpowiednie wyciszenie i uspokojenie się. Joga to nauka równowagi.

Jak wyglądają zajęcia?

Załóżmy, że jestem totalnie zielony w temacie jogi. Od czego powinienem rozpocząć swoją przygodę z praktykowaniem?

Na pewno od tego, żeby zapisać się na zajęcia do kompetentnych nauczycieli. Mówię tutaj o takich osobach, które mają długą praktykę zawodową i brały udział w rozmaitych kursach. Nie mogę oczywiście powiedzieć, że to jedyny element, ale naprawdę bardzo ważne jest, aby zacząć praktykować pod okiem doświadczonego nauczyciela. W jodze istotnym jest kilka elementów – korekt, ustawień ciała w pozycjach które wprowadzamy dla uczniów. Jeśli się tego nauczymy, to joga będzie do naszego codziennego użytku. Będziemy mogli zabrać ją ze sobą do domu i praktykować indywidualnie.

Jak wyglądają po krótce codzienne zajęcia pod Pani okiem?

Z reguły na początku zajęć pytam swoich uczniów co u nich i jak się czują. Praktyka jogi jest dostosowana do potrzeb i możliwości ucznia, dlatego ważne jest dla mnie, abym wiedziała, jak czują się moi uczniowie. Jeśli ktoś nie ma ochoty mówić o swoich problemach na forum, to może powiedzieć to nauczycielowi przed zajęciami. Same zajęcia mają taką strukturę, że na początku jest część rozgrzewkowa. Później przygotowujemy ciało do kolejnych pozycji jogi asan i zajmujemy się konstruowaniem sekwencji. Generalnie staramy się ćwiczyć takie pozycje, w których ciało pozostaje w równowadze. Joga angażuje do pracy całe ciało, a nie tylko pewne jego części. Kluczowy dla praktyki jogi jest oddech, asany nie ma bez niego. Na zakończenie zajęć jest czas na relaks, który przez wielu uważany jest za najtrudniejszą pozycję. Mowa tutaj o pozycji relaksacyjnej Savasana, w której jest czas na nic nie robienie. Dla wielu osób jest to największe wyzwanie, ponieważ żyjemy w świecie pełnym pośpiechu, stresu i wielozadaniowości. Dlatego też nic nie robienie bywa często największym wyzwaniem. Z czasem jednak zaczynamy się do tego przyzwyczajać i bardziej koncentrujemy się na własnym oddechu. To sprawia, że na chwilę się totalnie zatrzymujemy, co powoduje, że się odprężamy i jest nam łatwiej.

Joga a religia

Czy joga ma coś wspólnego z religią i czy można ćwiczyć jogę, pomijając jej duchowy aspekt?

Ja uważam, że jak najbardziej można. Joga sama w sobie jest jedną z sześciu ortodoksyjnych szkół filozoficznych, które spotykamy w Indiach. Ale tak naprawdę joga europejska jest nieco inna od tej indyjskiej. Tam mamy guru, tutaj są nauczyciele i generalnie można dostrzec kilka różnic. Mnie osobiście nie bardzo interesuje na macie, w co kto wierzy, bo to osobista sprawa każdego człowieka. Istotne jest, aby przez jogę być lepszym człowiekiem dla siebie i innych. Myślę, że joga to taka ścieżka, która pozwala uwrażliwić się na drugiego człowieka i samego siebie. Joga jest dla każdego, niezależnie od wieku, religii czy przekonań.

A czy są jakieś przeciwskazania zdrowotne, które uniemożliwiałyby praktykowanie jogi?

Każde nasze zajęcia zaczynają się od wywiadu z uczniami. Wtedy dowiaduje się, czy kogoś coś boli, czy też czy może ktoś bierze jakieś leki. Oczywiście, jeśli są jakieś przeciwskazania to praktyka wygląda nieco inaczej niż standardowo. Przykładowo, inna praktyka będzie dla osób starszych, a inna dla kobiet w ciąży. Zawsze pracujemy, jeśli chodzi o zakresy ruchu na 70 proc., by była pełna doza luzu, co pozwala nam ograniczyć ryzyko kontuzji i porzucić niepotrzebny perfekcjonizm.

Czytaj więcej wywiadów w Wirtualnym Klubie Medycznym:

Z Marią Puls rozmawiał Sebastian Kaniewski / Wirtualny Klub Medyczny

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *