Każdego roku u około 20 tysięcy Polek diagnozowany jest rak piersi. W tym samym czasie umiera około 7 tysięcy kobiet. To najczęściej występujący nowotwór a jedyną skuteczną metodą na wyleczenie jest profilaktyka. Badanie może uratować życie. Czym jest badanie mammograficzne? Gdzie go wykonać i czy każda kobieta powinna go robić? Dowiedz się więcej o programie profilaktyki raka piersi.
W walce z rakiem najważniejsza jest wczesna diagnoza. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań przesiewowych, a w przypadku raka piersi jest to mammografia.
Program profilaktyki raka piersi
Program profilaktyki raka piersi realizowany jest w trybie ambulatoryjnym i w trybie mobilnym (mammobusy). Badanie jest bezpłatne oraz nie wymaga skierowania. Adresowany jest do kobiet w wieku 45-74 lata, które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy.
Mammografia: jak się zgłosić na badanie?
Każda kobieta może się zgłosić na badanie sama lub po otrzymaniu zaproszenia. Badanie mammograficzne można wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie. Przed przystąpieniem do badania pacjentka wypełnia ankietę dla kobiet objętych programem wczesnego wykrywania raka piersi.
Na badanie każda pacjentka powinna przynieść zdjęcia mammograficzne z poprzedniego screeningu (jeśli badanie było wykonane) w celu porównania.
Badanie obejmuje wykonanie dwóch zdjęć każdej piersi oraz opis. Wydanie wyniku powinno nastąpić
w ciągu 15 dni roboczych od wykonania mammografii. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych badań lekarz kieruje pacjentkę do etapu pogłębionej diagnostyki i informuje gdzie takie badania są wykonywane.
Z programu nie skorzystają kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany o charakterze nowotworowym.
Etap pogłębionej diagnostyki
Do etapu pogłębionej diagnostyki potrzebne jest skierowanie z etapu podstawowego. Etap obejmuje:
- poradę lekarską (skierowanie na niezbędne badania w ramach realizacji programu, ocenę wyników przeprowadzonych badań i postawienie rozpoznania),
- wykonanie mammografii uzupełniającej
- wykonanie USG piersi (decyzję o wykonaniu badania podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę w szczególności: wynik mammografii, wynik badania palpacyjnego, strukturę gruczołu sutkowego, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, konieczność zróżnicowania między guzem litym a torbielą sutka);
- wykonanie biopsji gruboigłowej,
- podjęcie decyzji dotyczącej dalszego postępowania.
Mammografia w mammobusie
Bezpłatną mammografię można wykonać w mammobusach, czyli mobilnych gabinetach lekarskich. Mammobusy podróżują po Polsce i odwiedzają nawet najmniejsze miejscowości w kraju. Wszystko po to, aby umożliwić wszystkim kobietom wykonanie mammografii.
Na stronach wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia dostępny jest harmonogram postoju mammobusów.
Aby wykonać badanie mammograficzne w mammobusie, należy zarejestrować się telefonicznie. A na badanie koniecznie trzeba ze sobą zabrać dowód tożsamości.
Opracowała: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowie na podstawie informacji prasowych NFZ
Więcej ciekawych materiałów w Ann: