Magazyn Ann: Hormony i seks – jak menopauza wpływa na kobiece życie seksualne? [AUDIO]

Menopauza to naturalny proces, który dotyka większości kobiet na świecie. O menopauzie mówi się wiele, ale rzadko porusza się temat jej wpływu na kobiece życie seksualne. Czy menopauza musi oznaczać koniec satysfakcjonującego życia intymnego? Dr n. med. Szymon Bakalczuk, lekarz ginekolog i seksuolog z Kliniki Rozrodczości i Andrologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, odpowiada na pytania dotyczące objawów zaburzeń seksualnych związanych z menopauzą oraz sposobów na radzenie z nimi.

Menopauza to moment w życiu kobiety, kiedy przestaje ona regularnie miesiączkować. Jest to naturalne zjawisko, które wynika z wieku i spowodowane jest zmianami w funkcjonowaniu jej jajników. Aby stwierdzić, że kobieta jest w menopauzie, musi minąć co najmniej 12 miesięcy od ostatniej miesiączki. Dzieje się to zazwyczaj między 45 a 55 rokiem życia.

Z różnych raportów wynika, że po menopauzie wiele kobiet doświadcza spadku pożądania seksualnego, co dotyczy około 94% z nich. Około 88% kobiet zauważa również obniżenie częstotliwości aktywności seksualnej, a 39% cierpi z powodu bólu podczas stosunku. Co więcej, aż ponad 90% badanych kobiet zgłasza utratę satysfakcji z kontaktów intymnych.

Menopauza a życie seksualne: wszystkiemu winne hormony?

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Jakie zmiany fizjologiczne zachodzą w ciele kobiety w okresie menopauzy i jak wpływają na jej życie seksualne?

Dr n.med. Szymon Bakalczuk, lekarz ginekolog: W okresie menopauzy u kobiet dochodzi przede wszystkim do zmniejszenia wytwarzania hormonów płciowych. Skutkuje to m.in. ścieraniem się ścian pochwy i jej wysuszeniem, co może mieć pośredni wpływ na zdolność do prawidłowego współżycia. Warto również pamiętać, że zmiany hormonalne, w tym spadek poziomu hormonów płciowych, mogą wpłynąć na libido kobiety. Jednak należy zauważyć, że omawiam jedynie zmiany somatyczne, a nie psychologiczne, które również mogą mieć wpływ na jakość życia seksualnego w okresie menopauzy.

Zmiany hormonalne zachodzące w okresie menopauzy mogą prowadzić do zwiększonej podatności na infekcje pochwy, w tym bakteryjne i grzybicze, co może skutkować stanami zapalnymi pochwy. Takie stany zapalne pochwy, jak również objawy takie jak suchość pochwy i ból podczas stosunku, mogą prowadzić do zmniejszenia ochoty na seks oraz do zmniejszenia liczby kontaktów seksualnych. 

W trakcie menopauzy kobiety doświadczają nie tylko zmian fizjologicznych, ale również wpływa to na ich psychikę. Wiele z tych zmian związanych jest ze starzeniem organizmu, takich jak np. zmarszczki, wiotczejąca skóra na ramionach, czy spowolnienie metabolizmu i przybieranie na wadze, co może wpłynąć na obniżone poczucie atrakcyjności.Dodatkowo, jest to okres, kiedy dorosłe dzieci opuszczają dom rodzinny, co często powoduje u rodziców poczucie pustki i konieczność ułożenia sobie na nowo życia. Niektóre pary nie potrafią się odnaleźć w tej sytuacji, kiedy zostają w domu sami, a to może przekładać się na ich życie seksualne.

Menopauza a życie seksualne: istnieją różne sposoby na radzenie sobie z obniżonym libido

Wspomniał Pan Doktor o tym, że menopauza wpływa na poziom libido u kobiet. Jak możemy temu zaradzić?

Przede wszystkim istnieją różne sposoby na radzenie sobie z obniżonym libido w okresie menopauzy. Jednym z nich jest stosowanie kremów lub żeli nawilżających, które pomagają zniwelować suchość pochwy i ból podczas stosunku. Inną opcją są leki hormonalne, które uzupełniają brakujące hormony płciowe i mogą wpłynąć na poprawę libido. Jednakże, ze względu na indywidualne cechy organizmu i potencjalne skutki uboczne, decyzja o zastosowaniu takiej terapii powinna być konsultowana z lekarzem. Oczywiście, warto pamiętać, że działania miejscowe również mogą przynieść ulgę i poprawić jakość życia seksualnego w okresie menopauzy.

Menopauza może wpłynąć na podwyższenie poziomu satysfakcji seksualnej?

Czy istnieją różnice między doznawaną przyjemnością seksualną u kobiet przed i po menopauzie? Jakie?

Trudno jednoznacznie wypowiedzieć się na temat różnic między doznawaną przyjemnością seksualną u kobiet przed i po menopauzie, należy bowiem uwzględnić wiele czynników, w tym także psychologiczne. Przed okresem menopauzy kobieta, wraz ze swoim partnerem, jeśli nie chcą zajść w ciążę, stosuje różne metody antykoncepcyjne. Należy pamiętać, że preparaty hormonalne często pośrednio wpływają na obniżenie libido u kobiety, natomiast stosowanie metod barierowych nie zawsze odpowiada każdej parze. W momencie, gdy kobieta osiąga pełną menopauzę, kiedy już nie ma ryzyka zajścia w ciążę, może to pośrednio wpłynąć na psychologiczne podwyższenie poziomu satysfakcji seksualnej.

A więc w okresie menopauzy kobieta nie może zajść w ciążę?

W okresie menopauzy, kiedy kobieta już przeszła przez ostatnie miesiączki, nie istnieje możliwość naturalnego zajścia w ciążę. Jednak istnieją metody medyczne, takie jak in vitro, które pozwalają na zapłodnienie komórek jajowych poza organizmem kobiety i transfer zarodka do macicy. Przed podjęciem takiej decyzji zwykle przeprowadza się badania hormonalne, aby sprawdzić, czy kobieta nadal produkuje komórki jajowe, oraz ocenia się jej ogólny stan zdrowia.

Warto jednak zaznaczyć, że w okresie przedmenopauzalnym, czyli czasie przed ostatecznym ustaniem miesiączkowania, kobieta nadal może zajść w ciążę, choć ryzyko zajścia w ciążę w tym okresie jest już znacznie zmniejszone.

Menopauza a życie seksualne: pacjentki często skarżą się na suchość pochwy

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Jakie są najczęstsze objawy zaburzeń seksualnych u kobiet w okresie menopauzy czy ogólnie u seniorek?

Dr n.med. Szymon Bakalczuk, lekarz ginekolog: Nie ma jednoznacznie określonych objawów zaburzeń seksualnych u kobiet w wieku senioralnym. Pacjentki często skarżą się na suchość pochwy, spadek libido, trudności w osiągnięciu orgazmu lub zmniejszenie jego intensywności oraz obniżenie poczucia własnej wartości seksualnej jako obiektu seksualnego dla partnera. Jednakże, niektóre kobiety w wieku pięćdziesięciu lub sześćdziesięciu lat mogą nadal doświadczać pełnej satysfakcji seksualnej ze współżycia i być obiektem zainteresowania partnerów z grupy rówieśniczej, starszych, a nawet młodszych.

Sposoby na poprawę życia seksualnego kobiet w okresie menopauzy

Poruszyliśmy wątek terapii hormonalnej. Na czym ona polega?

Terapia hormonalna, inaczej nazywana zastępczą (w skrócie HTZ) służy przede wszystkim kobietom między 45. a 55. rokiem życia rozpoczynającym menopauzę. Polega ona na stosowaniu hormonów w celu zrekompensowania ich braku w organizmie kobiety w okresie menopauzy. Terapia hormonalna może być stosowana w formie tabletek doustnych, plastra lub żelu.

Czy terapia hormonalna jest skutecznym rozwiązaniem? To zależy od indywidualnego przypadku. Dla niektórych kobiet terapia hormonalna może przynieść ulgę w objawach menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, suchość pochwy, zaburzenia snu i nastroju. Dla innych może nie przynieść pożądanych efektów lub może wiązać się z pewnymi ryzykami zdrowotnymi. Dlatego, jak już wspominałem, decyzja o rozpoczęciu terapii hormonalnej powinna być podejmowana indywidualnie przez kobietę wraz z jej lekarzem na podstawie oceny jej zdrowia, historii chorób, stylu życia oraz obecnych objawów menopauzy.

Jakie jeszcze są sposoby na poprawę życia seksualnego kobiet w okresie menopauzy? Czy zmiany w diecie i stylu życia mogą poprawić funkcjonowanie seksualne kobiet w okresie menopauzy?

Ćwiczenia na mięśnie kegla oraz fizykoterapia mogą pomóc w zapobieganiu obniżeniu narządu rodnego oraz trzymaniu moczu u kobiet w okresie menopauzy. Również dieta odgrywa ważną rolę, ponieważ w tym czasie poziom niektórych hormonów spada, co zwiększa skłonność do przybierania na wadze. Zdrowa dieta, oparta na niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości białka oraz mikroelementów, może być skutecznym sposobem na utrzymanie właściwej wagi i poprawę zdrowia w okresie menopauzy.

Menopauza a życie seksualne: komunikacja jest bardzo ważna

Jak ważna jest komunikacja między partnerami w przypadku problemów seksualnych związanych z menopauzą? Jakie są najlepsze sposoby na rozmowę z partnerem o zmianach zachodzących w życiu seksualnym w okresie menopauzy?

To pytanie jest bardzo złożone, ponieważ problemy z komunikacją między partnerami dotyczą kobiet w różnym wieku. Czy to dwudziestolatka czy pięćdziesięciolatka – zawsze istotne jest to, czy para jest razem od dawna, czy to jest nowy związek, czy mają dzieci czy są już dziadkami. Wszystkie te elementy wpływają na właściwą komunikację. Pojawiają się również problemy związane z późniejszym okresem menopauzy, kiedy zarówno kobieta, jak i mężczyzna przechodzą na emeryturę i spędzają ze sobą znacznie więcej czasu. Wtedy właściwa komunikacja między partnerami jest kluczowa, ponieważ może wpłynąć na atrakcyjność kobiety. Ważne jest, aby partner wyrażał jej czułość i miłość. Może to mieć pozytywny wpływ na ich życie seksualne i relacje.

Menopauza i andropauza: czy życie seksualne kobiet i mężczyzn się różni?

U kobiet menopauza, a u mężczyzn? Jak jest z życiem seksualnym u mężczyzn w tym okresie?

Menopauza dotyczy tylko kobiet, natomiast u mężczyzn występuje tzw. Andropauza, która polega na stopniowym spadku poziomu testosteronu w organizmie. Ten proces nie przebiega tak gwałtownie jak menopauza u kobiet i nie oznacza całkowitej utraty płodności. Choć są pojedyncze przypadki mężczyzn w wieku 70-80 lat, którzy zostają ojcami biologicznymi dzięki swojemu nasieniu, to poziom testosteronu u mężczyzn stale się obniża, mniej więcej o 1% rocznie. Obniżony poziom testosteronu może wpłynąć na jakość wzwodu i długość trwania stosunku. Często mężczyźni w wieku 60 lat i starsi zgłaszają do specjalistów problemy z zaburzeniami wzwodu i otrzymują właściwą terapię po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki. 

O specjaliście: Dr n.med. Szymon Bakalczuk – specjalista ginekolog położnik, certyfikowany androlog kliniczny, seksuolog. Kierownik przychodni przyklinicznej SPSK nr 1 w Lublinie. Od 2019 roku prezes Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu.

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *