Początkowo pojawia się zwykły łupież. Z czasem jednak powstają czerwone plamy pokryte srebrzysto-szarawą łuską. To charakterystyczne objawy łuszczycy skóry głowy. U chorych zmiany często powstają za uszami oraz na skórze zewnętrznych przewodów słuchowych. Początkowo objawy u chorej osoby często są bagatelizowane, dlatego tak ważne jest poznanie jej przyczyn powstania i charakterystycznych dolegliwości, by nie dopuścić do jej zaostrzenia. Czym charakteryzuje się łuszczyca, skąd się bierze i jak przebiega jej leczenie? Na między innymi te pytania odpowie nam trycholog Izabela Karpińska.
Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Dodatkowo może się objawiać dolegliwościami stawowymi. W Polsce problem ten dotyczy nawet 3 procent populacji.
Pomimo licznych badań przyczyny powstania łuszczycy nie są znane. Dużą rolę odgrywa tutaj podłoże genetyczne oraz immunologiczne. Do istotnych środowiskowych czynników wyzwalających łuszczycę należą m.in.: infekcje, niektóre leki, stres, palenie tytoniu oraz alkohol.
Łuszczyca skóry głowy
Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia: Zacznijmy od wytłumaczenia czym ta łuszczyca skóry głowy w ogóle jest i jakie są powody jej powstania.
Izabela Karpińska, trycholog: Jeżeli chodzi o łuszczycę skóry głowy, to pamiętajmy o tym, że jest to choroba ogólnoustrojowa i autozapalna. Charakteryzuje się ona przyspieszonym procesem proliferacji naskórkowej. Inaczej możemy powiedzieć nadmiernym rogowaceniem na skóry. U osób z łuszczycą w obrazie makroskopowym obserwujemy mocno odgraniczone zgrubiałe wykwity skórne, najczęściej w zabarwieniu czerwonym. Pojawia się u nich również nadmierne rogowacenia naskórka w postaci łuski.
Gdy zaczynają się pojawiać u kogoś objawy łuszczycy na skórze głowy, to kiedy ta osoba powinna się zgłosić po pomoc do specjalisty?
Przede wszystkim w momencie, kiedy dotychczasowe nasze działania i dotychczasowa pielęgnacja nie przynosi efektów to już powinniśmy się zgłosić do trychologa bądź dermatologa. Jeżeli chodzi o nasze działanie trychologiczne, to my swoją diagnostykę opieramy na wywiadzie. Poza tym stosujemy badanie kamerą videodermatoskopową. Tutaj dla nas charakterystycznymi cechami są właśnie takie mocno powiększone naczynia poduszkowe, które są ułożone w charakterystyczne pierścienie.
Przeczytaj też: Mówią o sobie „biedronki”. Jak wygląda życie pacjentów z łuszczycą? [MAGAZYN ANN]
Podczas rozmowy specjalistka udzieliła odpowiedzi na następujące pytania:
- Jak odbywa się leczenie osób z łuszczycą skóry głowy?
- Czy przy tej chorobie mogą wypadać włosy?
- Czy istnieją jakieś domowe sposoby, które mogą pomóc osobie chorej na łuszczycę w złagodzeniu objawów?
- Co w przypadku osób, które mają objawy łuszczycy skóry głowy już od dłuższego czasu, ale nie udają się po pomocy do specjalisty?
- Czy łuszczycą skóry głowy możemy się zarazić?
Rozmawiała: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej ciekawych materiałów w Ann: