Liczenie kalorii: skuteczny sposób na odchudzanie?

Dieta to sposób żywienia, który ma nas doprowadzić do określonego celu. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Istnieje bardzo dużo różnych rodzajów diet. Jedną z nich jest liczenie kalorii. Na czym dokładnie ono polega i czy to naprawdę skuteczny sposób na odchudzanie?

Co to jest kaloria?

Kaloria jest jednostką energii lub ilością ciepła potrzebnej do podniesienia temperatury 1 g wody o 1 stopień C od temperatury 14,5 do 15,5 stopnia C. Dzisiejsza dietetyka określa ją prościej. Jest to ilość energii dostarczanej do ludzkiego organizmu przez żywność.

Nasze ciało zużywa większość kalorii do wykonywania podstawowych funkcji, dostarczając energię do mózgu, nerek, płuc, a także serca czy systemu nerwowego. Organizm wykorzystuje również część dostarczonych kalorii, by ułatwić trawienie i metabolizowanie pokarmów. Kalorie przyjmowane wraz z pożywieniem, które nie są wykorzystane do utrzymania podstawowych funkcji ciała ani do trawienia, są potrzebne do wykonywania przez nas codziennych zadań.

A więc dobowy, ujemny bilans kaloryczny przekłada się na utratę masy ciała, a dodatni na jej wzrost.

Liczenie kalorii: jak poprawnie liczyć?

Liczenie kalorii nie jest łatwym zadaniem. Musimy bowiem podejść do produktów spożywczych w nieco inny sposób niż do tej pory. Już będąc w sklepie, należy wyrobić w sobie nawyk dokładnego śledzenia etykiet. Także dość często nie będziemy mogli spożyć posiłek bez jego poprzedniego zważenia.

Ponadto bardzo ważne jest również określenie swojego deficytu. Najlepiej w danej sytuacji sięgnąć po internetowy kalkulator. Korzystając z takiego narzędzia, wystarczy tak naprawdę wpisać tylko swoją aktualną wagę, cel, wiek, wzrost, płeć, a także nasz tryb aktywności. Następnie aplikacja pokazuje nam, ile kalorii mamy spożywać każdego dnia, by waga zaczęła spadać. Uważa się, że jeśli chcemy zrzucać około 0.5 kilo tygodniowo, musimy stworzyć deficyt 500 kalorii.

Liczenie kalorii: o czym należy pamiętać?

Warto podkreślić, że stosując każdy rodzaj diety, nie możemy zapominać o podstawowych zasadach odżywiania. Odchudzanie za pomocą liczenia kalorii nie stanowi wyjątek. Musimy odżywiać się regularnie, dbać o różnorodność naszych posiłków. Warzywa i owoce powinny być ważnym składnikiem codziennej diety dzieci i młodzieży. Także produkty zbożowe powinny być składnikiem większości posiłków.

Niestety za mało spożywamy warzyw i owoców. W diecie Polaków jest też za mało ryb, a zdecydowanie za dużo mięsa (szczególnie czerwonego) i wędlin. Polacy bardzo rzadko sięgają również po wartościowe strączki jak fasola czy ciecierzyca. Dodatkowo bardzo często w diecie pojawiają się produkty zasobne w tłuszcz i cukier, w postaci słonych bądź słodkich przekąsek. Posiłki są monotonne, brakuje w nich niskotłuszczowych produktów mlecznych, olejów roślinnych. Często zaś królują produkty przetworzone, bogate w kiepskiej jakości tłuszcze i sól, dostarczające nadmiaru kalorii. Brakuje również ruchu i aktywności fizycznej, która jest podstawą zachowania zdrowia – mówi w rozmowie z Ann mgr Maciej Pokarowski, dietetyk i wykładowca akademicki w Zakładzie Dietetyki Klinicznej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Najpopularniejsze błędy

Nawet będąc bardzo skrupulatnym w liczeniu kalorii możemy natknąć się na pewne błędy. Może okazać się, że jedliśmy za dużo, albo w drugą stronę – zbyt mało. Z reguły jednak dotyczy to osób, którzy niektóre posiłki liczą 'na oko’.

Przy odchudzaniu za pomocą metody liczenia kalorii należy:

  • Dokładnie odmierzać kaloryczne produkty. M.in. takie jak olej, oliwa, masło orzechowe;
  • Wliczać kalorykę nieprzewidzianych przekąsek – cukierek, a nawet gryz kanapki czy spróbowanie kawałka ciasta;
  • liczyć kalorie z owoców, szczególnie tych bogatych w węglowodany, na przykład winogrona, bananów;
  • wliczać kaloryczność napojów. Szklanka soku jabłkowego to średnio 120-140 kcal;
  • odmierzać produkty przed obróbką termiczną, szczególnie dotyczy to produktów, które zwiększają swoją wagę po ugotowaniu.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *