Koc termiczny – jak działa i kiedy stosować?

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Koc termiczny nazywany jest często folią życia. Jest to niezbędne narzędzie w ratownictwie medycznym oraz podczas udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, takich jak wypadki komunikacyjne, budowlane czy turystyczne. Dowiedz się, czym dokładnie jest koc termiczny oraz w jakich sytuacjach do używać.

Koc termiczny a folia termiczna: tożsame pojęcia?

Koc termiczny, znany także jako koc ratowniczy, ratunkowy, folia termiczna, izotermiczna lub folia życia, to cienka płachta z tworzywa sztucznego, pokryta metalizowaną powłoką. Jest powszechnie używany w ratownictwie medycznym, zarówno przez zespoły interwencyjne w przypadku wypadków samochodowych, jak i przez ratowników górskich udzielających pomocy rannym turystom czy wspinaczom.

Koc termiczny jest szczególnie przydatny w sytuacjach, gdzie istnieje ryzyko wychłodzenia poszkodowanej osoby. Ma na celu zapobieganie utracie ciepła. Niemniej czasami stosuje się go również do ochrony przed nadmiernym ciepłem, chroniąc organizm przed przegrzaniem. W obu przypadkach koc ratowniczy ma na celu zapewnienie odpowiedniego komfortu termicznego.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Koc termiczny: strony

Strony koca ratowniczego mają charakterystyczne kolory. Jedna strona jest srebrna, a druga złota. Te różnice nie są przypadkowe, lecz mają istotne znaczenie z punktu widzenia funkcji, jakie pełni koc termiczny.

Gdy poszkodowany wymaga dodatkowego ogrzania, strona srebrna koca termicznego powinna być przylegająca do jego ciała, natomiast strona złota skierowana na zewnątrz. Srebrna strona ma zdolność odbijania ciepła, co sprawia, że ciepło emitowane przez ciało poszkodowanego zostaje odbite z powrotem, zapobiegając w ten sposób jego wychłodzeniu.

Natomiast jeśli poszkodowany wymaga schłodzenia, koc termiczny należy nałożyć w odwrotny sposób. Czyli strona srebrna powinna być zwrócona na zewnątrz, a złota powinna otulać poszkodowanego. W ten sposób koc termiczny nie będzie odbijał ciepła z ciała poszkodowanego. Natomiast może chronić przed nadmiernym nagrzaniem, odbijając promienie słoneczne lub ciepło pochodzące z innych źródeł, takich jak ogień.



Jak działa koc termiczny?

Koc ratunkowy pełni istotną rolę w zapobieganiu zarówno przegrzaniu, jak i wychłodzeniu organizmu. Dzięki zdolności odbijania promieniowania cieplnego przez powierzchnię folii, koc ratowniczy opóźnia wychłodzenie ciała poprzez zmniejszenie utraty ciepła spowodowanej parowaniem wilgoci i działaniem wiatru.

Koc termiczny znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach, gdzie zagrożony jest komfort termiczny osoby poszkodowanej lub wymagającej ochrony. Należą do nich:

  • zabezpieczenie i transport poszkodowanego do szpitala;
  • wykonywanie zabiegów operacyjnych, gdzie istnieje ryzyko dużych strat ciepła;
  • wypadki komunikacyjne;
  • incydenty w górach;
  • przypadki przebicia opłucnej, gdzie koc termiczny może pełnić rolę zastawki;
  • sytuacje wychłodzenia, przemarznięcia, przemoczenia lub przegrzania organizmu;
  • stan wstrząsu lub inne nagłe stany;
  • zabezpieczenie sportowców podczas zawodów w chłodne dni;
  • pomoc osobom w stanie nietrzeźwości;
  • wyprawy w góry, zwłaszcza w niepewnych warunkach pogodowych.

Dodatkowo, koc ratunkowy może być stosowany jako opatrunek w przypadku poważnych urazów oraz w ekstremalnych sytuacjach może służyć jako prowizoryczny schron przed deszczem. Podczas wypraw pod namiot, folia termiczna może być również wykorzystana jako ochrona przed nadmiernym nagrzaniem się otoczenia.

Koc ratunkowy: kiedy nie należy stosować?

Przed użyciem koca termicznego należy dokładnie rozważyć, która strona będzie odpowiednia w danej sytuacji. Istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają zastosowanie koca ratunkowego. 

Po pierwsze, nie należy używać go, jeśli poszkodowana osoba ma kontakt z urządzeniami pod napięciem elektrycznym. Ponadto, koc termiczny nie powinien być stosowany, jeśli jest w jakikolwiek sposób uszkodzony – np. podziurawiony, przetarty lub zabrudzony. 

Ważne jest również, że koc ratunkowy jest przeznaczony do jednorazowego użytku i po użyciu powinien zostać natychmiast usunięty, ponieważ może zawierać płyny ustrojowe, krew lub inne zanieczyszczenia.

Kobieta siedzi w karetce w kocu termicznym
Ważne jest również, że koc ratunkowy jest przeznaczony do jednorazowego użytku i po użyciu powinien zostać natychmiast usunięty, ponieważ może zawierać płyny ustrojowe, krew lub inne zanieczyszczenia; Fot. CandyBox Images / Shutterstock.com

Gdzie kupić koc termiczny?

Folia życia jest na szczęście łatwo dostępna. Koc ratunkowy można znaleźć w aptekach, sklepach motoryzacyjnych, a także w niektórych sklepach medycznych i na stacjach benzynowych. Cena koca ratunkowego nie jest wysoka, zazwyczaj wynosi kilka złotych, ponieważ jest przeznaczony do jednorazowego użycia. 

Warto rozważyć zakup kilku sztuk koca termicznego. Może się przydać w różnych sytuacjach, dlatego dobrze jest mieć go w domu, w samochodzie lub podczas wycieczki. Dzięki temu prostemu narzędziu możemy pomóc uratować czyjeś życie lub nawet nasze własne w nagłych sytuacjach.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *