Kobieca Strefa Ann: Jak być kobietą i nie zwariować? [WEBINAR]

– Nie zamierzam nikomu narzucać, jak ma żyć. Za to mogę powiedzieć, co mi osobiście pomaga znaleźć równowagę – mówiła w Ann Zdrowie Kamila Kamińska, aktorka, ambasadorka Fundacji „Projekt Kobiety”, współprowadząca podcast „Mindtrip”.

Zobacz całą rozmowę: Jak być kobietą i nie zwariować?

Aktorka mocno angażuje się w projekty związane z promowaniem równowagi psychicznej i zdrowia psychicznego. Wzięła też udział w kampanii społecznej „Dobra dla Ciebie”, dotyczącej samoakceptacji kobiet.

Ostatnio współtworzy podcasty „Mindtrip”. Pomysłodawcy projektu wyszli z założenia, że być kobietą w dzisiejszym, zwariowanym świecie to nie lada wyzwanie. A zachować spokój i żyć w zgodzie ze sobą jest jeszcze trudniej. Podcasty stanowią szereg inspirujących rozmów z terapeutami, coachami, trenerami i innymi specjalistami, którzy reprezentują różne szkoły radzenia sobie ze stresem.

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: We współpracy z Fundacją „Projekt Kobiety” razem z Dorotą Gardias nagrałyście cykl podcastów pod tytułem „Mindtrip”. W tych podcastach rozmawiasz z różnymi osobami, m.in. z „Szepczącą w sieci”, w rozmowie z którą poruszyłaś temat ASMR. Na czym polega ta metoda?

Kamila Kamińska: Chciałabym odwołać Czytelniczki do podcastu, w którym „Szepcząca w sieci”, czyli Martyna Maj, opowiada o ASMR (autonomous sensory meridian response). Martyna opisuje ten stan jako uczucie głębokiego relaksu, mrowienia w okolicach głowy, szyi, karku. Polecam słuchać jej „szeptanek” przed snem, wtedy możemy się skupić, wprowadzić w stan lekkiego rozluźnienia, co zaowocuje lepszym snem.

Próbowałaś tej metody?

Oczywiście. Przygotowując się do rozmowy, słuchałam „Szepczącej w sieci” głównie przed snem. To niesamowite doświadczenie.

Rozmawiałyście o tym, że ASMR jest świetną metodą relaksacji w sytuacji, gdy jesteśmy przebodźcowane. Mówiłyście, że warto zwracać uwagę na dźwięki, np. szczotkowanych włosów czy przelewanej wody. A które tematy podcastów zrobiły na Tobie największe wrażenie?

Moją pierwszą rozmową była rozmowa z Anną Zielińską, która zajmuje się masażem mauri. Jest to masaż polinezyjski. „Ma” i „uri” – znaczy „dziecko światła”. Anna wspominała, że ten typ masażu pomaga odnaleźć wewnętrznego wojownika światła, który bierze życie w swoje ręce, jednocześnie będąc otwartym na to, co dzieje się we wszechświecie. Dzięki mauri można wsłuchać się w ciało i odkryć poblokowane emocje i nowe cele. W ogóle dziś dużo mówi o tym, jakie konsekwencje mogą mieć traumy, które skrywamy w swoim ciele. Dlatego warto zaopiekować się swoimi emocjami.

Mindfulness, joga, oddech – dla naszej psychiki

A co może nam dać mindfulness?

O mindfulness w jednym z podcastów rozmawiała Dorota Gardias, która również prowadzi te wywiady. Jestem przekonana, że mindfulness to metoda, której warto się przyjrzeć. Dzięki niej można nauczyć się być tu i teraz, w danym momencie. Poprzez obserwację tego, co dzieje się z nami, w nas i dookoła nas.

Co wynika z rozmów, które powstały w ramach cyklu „Mindtrip’?

Nie róbmy niczego na własną rękę. Warto szukać osób, które mają doświadczenie i wiedzą, co robią. Tak samo jak szukamy lekarza – nie idziemy do pierwszego lepszego. Skoro chcemy powierzyć komuś siebie, powinna to być osoba sprawdzona. W podcastach poruszyliśmy też inne tematy, jak joga czy świadomy oddech. Wniosek jest następujący: warto zacząć od małych kroków. Z pewnością każda z nas odkryje metodę odpowiednią dla siebie.

Kamila Kamińska jest aktorką, absolwentką łódzkiej Filmówki. W 2017 roku otrzymała nagrodę za profesjonalny debiut aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017 za rolę w filmie Najlepszy. Grała m.in. w serialach: „Zakochani po uszy” i „Barwy szczęścia”. Ostatnio można było ją zobaczyć w filmie „Zołza”.

Inne zagadnienia, które poruszono w rozmowie z Kamilą Kamińską:

  • Jak dbać o zdrowie psychiczne? (różne metody)
  • Czy zawsze terapia jest jedyną szansą na to, aby odzyskać równowagę psychiczną?
  • Dlaczego warto odblokować swój głos i uwolnić się od złych emocji?
  • Jak poradzić sobie z presją?

Zobacz całą rozmowę: Jak być kobietą i nie zwariować?

Spotkanie poprowadziła Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia.

Więcej ciekawych rozmów znajdziecie w bezpłatnej aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na stronie:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *