W zasadzie każdy zna zakres obowiązków dermatologa, ale kim jest trycholog? Ta dziedzina medycyny, choć nie dość dobrze znana, może nam pomóc w przypadku problemów z włosami i skórą głowy. Wielu z nas doświadcza przecież problemów związanych z łupieżem, słabymi włosami lub wręcz łysieniem. Wizyta u trychologa może nam pomóc ocalić owłosienie, ale też pozbyć się kompleksów związanych np. z łysieniem.
Trycholog, czyli kto?
Kim jest trycholog? Wiele powie nam już grecki źródłosłów – ‘’trikhos’’ to inaczej ‘’włos’’. Trychologia jest więc dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób włosów i skóry głowy. Może być to specjalizacja w trakcie studiów medycznych, ale spotyka się też trychologów kosmetycznych. W przypadku zaawansowanych problemów z włosami i skórą głowy lepiej jest jednak udać się do osoby posiadającej dyplom lekarski. Pamiętajmy, że chodzić może tu nie tylko o jakiegoś rodzaju wypadanie włosów, ale też poważne choroby w rodzaju łojotokowego zapalenia skóry lub łuszczyca.
Trychologa odróżnia od dermatologa to, że nie zajmuje się skórą na innych częściach ciała. Sama dziedzina nie jest przy tym zbyt stara. Liczy sobie ledwie 160 lat. Jej dzieje w Polsce są zaś jeszcze krótsze. Dopiero w 1970 r. pojawiła się przełomowa w naszym kraju praca ‘’Choroby włosów’’ Wojciecha Kostaneckiego.
Jakie badania robi trycholog?
Więcej o diagnostyce trychologicznej dowiemy się choćby z literatury naukowej. Za pierwszy jej etap zgodnie uważa się wywiad z pacjentem. Musi on być odpowiednio udokumentowany, bo stanowi podstawę dla dalszych działań. Nacisk kładziony jest na osobiste przeprowadzenie wywiadu przez trychologa po to, żeby istniała możliwość dodatkowego wytłumaczenia pytań. Szczególne ważne są w nim zagadnienia takie, jak obciążenie genetyczne, przyjmowane leki lub choroby towarzyszące.
Dalsze etapy diagnozy trychologicznej to:
- badanie fizykalne – polega na oględzinach owłosionej skóry głowy, jest wykonywana gołym okiem i przy pomocy przyrządów powiększających (choćby lupy)
- trychoskopia – jest to bezbolesne i nieinwazyjne badanie. Polega na oglądaniu skóry głowy przez kamerę o znacznym powiększeniu. Pozwala na oględziny stanu włosów, ale też skóry pacjenta i nie wymaga wyrywania włosów
- analiza pierwiastkowa włosa – na podstawie składu chemicznego włosa można dowiedzieć się na temat wielu schorzeń nie tylko dotyczących włosów
- trychogram – takie badanie polega na wyrwaniu kilkudziesięciu włosów i mikroskopowych oględzinach ich korzeni
- biopsja skóry głowy – histologiczna ocena skóry głowy pobranej w dwóch próbkach specjalną sztancą. Bardzo przydatne w przypadku różnych rodzajów łysienia
Terapia trychologiczna. Na czym polega?
Dopiero trafna diagnoza pozwala na to, by rozpocząć właściwą terapię trychologiczną. Musimy pamiętać o tym, że słaba kondycja lub wypadanie włosów mogą być związane z bardzo wieloma chorobami skóry. Samo łysienie może występować pod przynajmniej kilkoma postaciami.
Zakres terapii trychologicznej uzależniony jest od przypadłości, na którą cierpi pacjent. Może być to domowa kuracja obejmująca zmianę szamponu i stosowanie określonych odżywek. Bardzo ważne jest w tym przypadku dobranie odpowiedniego składnika aktywnego występującego w preparacie do pielęgnacji skóry głowy. Niektóre z nich to:
- minosidil – wspomagający odrost włosów
- amineksil – hamujący wypadanie włosów
- trichosacharydy – stymulują komórki cebulki włosa
- progestolon – wykorzystywany w przypadku łojotoku
Innym razem są to bardziej zaawansowane zabiegi wykonywane w gabinetach trychologicznych. Jednym z nich jest mezoterapia polegająca na wstrzykiwaniu pod skórę odpowiednich substancji leczniczych, która może znacząco redukować wypadanie włosów. Wyróżnia się różne odmiany tego zabiegu np. mezoterapię igłową, mikroigłową lub osoczem bogato płytkowym. Niekiedy przeprowadza się też infuzję tlenową.
Materiał zawiera sponsorowany link produktu / usługi
* Serwis / aplikacja Ann nie ponosi odpowiedzialności za prawidłowość, kompletność i jakość przedstawionych informacji. Roszczenia przeciwko wydawcy w zakresie szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania lub niewykorzystania podanych informacji bądź z wykorzystania nieprawidłowych lub niekompletnych informacji nie będą uwzględniane. Wyłączną odpowiedzialność za niezgodność z prawem, nieprawidłowość lub niekompletność informacji, a w szczególności za szkody spowodowane wykorzystaniem lub niewykorzystaniem tych informacji ponosi autor treści do której odsyła łącze lub odniesienie, a nie właściciel strony zawierającej łącza lub odniesienia do takiej strony.