Kiedy jeść, by poprawić jakość treningu? „Musisz dostarczyć organizmowi paliwo”

Skończyłeś jeść obiad 15 minut przed treningiem, a teraz w trakcie biegania łapiesz skurcze i masz problem z oddychaniem? A może uważasz, że jedynie wczesny poranek jest idealnym czasem na trening? Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś twierdząco, to musimy nieco zmodyfikować twój widok myślenia. Dowiedz się, kiedy powinieneś jeść, aby poprawić jakość treningu.

Jak poprawić jakość treningu? To wcale nie takie trudne!

Zaplanowanie tego, kiedy jeść, aby zmaksymalizować korzyści z ćwiczeń, może wydawać się trudne. Eksperci fitness często dzielą się ze swoimi podopiecznymi różnymi wskazówkami. My także zaprezentujemy kilka porad, które pomogą ci wyeliminować stres i dyskomfort podczas aktywności fizycznej. Na pewno zastanawiasz się, co i kiedy powinieneś zjeść przed treningiem. Pamiętaj jednak, że to w głównej mierze zależy od intensywności ćwiczeń, które będziesz wykonywać.

– Jeśli masz zaplanowany bardzo intensywny trening, będziesz potrzebował dużo paliwa, które będziesz mógł przekształcić na energię. Dlatego pamiętaj, by zjeść produkty bogate w węglowodany, które są podstawowym źródłem mocy dla organizmu. Jeśli tego nie zrobisz, intensywność twojego treningu nie będzie tak wysoka, jakbyś chciał – tłumaczy trener personalny Adrian Kaczmarski w rozmowie z Wirtualnym Klubem Medycznym Ann.

Miej zawsze zdrowie w kieszeni z aplikacją Ann Asystent Zdrowia.

Rozpoczęcie treningu z pustym żołądkiem niesie ze sobą wiele negatywnych skutków, takich jak chociażby zawroty czy bóle głowy, omdlenia i osłabienie. W drugą stronę działa to podobnie – jeśli zjesz za wcześnie lub za dużo przed treningiem, trawienie „ukradnie” część energii, której mięśnie potrzebują podczas treningu. Według ekspertów warto zjeść ostatni posiłek przed treningiem w odstępie od jednej do trzech godzin przed rozpoczęciem aktywności.

– Im ciężej pracują mięśnie, tym więcej potrzebują węglowodanów, aby móc kontynuować ćwiczenia. Węglowodany są dla organizmu paliwem, a białko odpowiada za odbudowę i naprawę mięśni oraz dostarczenie odpowiednich aminokwasów. W dniu treningu warto także ograniczyć spożywanie tłuszczów i błonnika, których trawienie trwa znacznie dłużej – zauważa Adrian Kaczmarski.

Zapas energii przed treningiem to podstawa

Jeśli ćwiczycie wcześnie rano, możecie pomyśleć, że spożycie posiłku od jednej do trzech godzin wcześniej jest niewykonalne. I owszem, macie rację – faktycznie tak jest. W takich przypadkach warto zjeść przed treningiem małą, lekkostrawną przekąskę, aby nieco rozruszać organizm przed wysiłkiem. Przykładami takich przekąsek mogą być chociażby plasterki jabłka z masłem orzechowym lub banan z jogurtem greckim.

– Jako trener personalny bardzo często polecam swoim podopiecznym zjeść przed treningiem jajko na twardo lub garść migdałów. Nawet taki drobny posiłek dostarczy organizmowi odpowiedniego zapasu energii, który przyda się podczas różnego rodzaju treningów – radzi Kaczmarski w rozmowie z Ann.

Miej zawsze zdrowie w kieszeni z aplikacją Ann Asystent Zdrowia.

To, czy i jak szybko powinieneś jeść przed treningiem, może także zależeć od twoich planów treningowych. Niektóre osoby, które prowadzą niskowęglowodanowy tryb życia próbują ćwiczyć, gdy ich zapasy glukozy są niskie, aby móc spalić tłuszcz, a nie tylko pozbyć się zgromadzonych kalorii lub jedzenia, które niedawno zjedli.

 Warto pamiętać, że podczas poszczenia treningi o niższej intensywności prawdopodobnie mogą pomóc nam poczuć się bardziej stabilnie i mniej zmęczonym w porównaniu z treningami o wysokiej intensywności. Ogólnie rzecz biorąc warto jednak słuchać swojego ciała, które często daje nam różne sygnały – zakończył Adrian Kaczmarski.

Autor: Sebastian Kaniewski / Wirtualny Klub Medyczny Ann

Czytaj więcej w Ann:

jakość treningu
Fot. Vasyl / Adobe Free Stock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *