Kids Run. Niszowy sport zdobywa coraz więcej fanów

Biegi dla dzieci to wciąż niszowy sport, ale cieszą się coraz większą popularnością. Jedną z popularnych imprez jest Kids Run. Odbywa się w kilku największych miastach Polski. 17 września odbędzie się wyjątkowy bieg Kids Run w Poznaniu. Czy dziewięciomiesięczne niemowlę może wziąć udział w biegu? Jak dzieci radzą sobie z przegraną? Jakich atrakcji można spodziewać się przed biegiem? Na pytania odpowiedział Tomasz Makowski, twórca największej grupy biegowej w Polsce Night Runners i organizator biegu dla dzieci Kids Run.  

Biegi dla dzieci. Od czego się zaczęło?

Karolina Bielawska, Ann-zdrowie.pl: Wcześniej angażowałeś się w organizację treningów grupy Night Runners. Czy czułeś niedosyt? Skąd pomysł na Kids Run? 

Tomasz Makowski, Kids Run: Jako założyciel grupy biegowej Night Runners bardzo dobrze znałem rynek biegowy, który w pewnym momencie się nasycił. Szukałem swojej niszy. Na rynku istniało sporo imprez biegowych dla dzieci i młodzieży, ale nie były to biegi skierowane tylko do dzieci. Zainspirowało mnie to do stworzenia czegoś nowego. Tak powstało Kids Run. 

Pandemia pokrzyżowała plany wielu organizatorom biegów masowych. Co stało się z Kids Run? 

Jak większość organizacji sportowych musieliśmy zmierzyć się z zastojem podczas pandemii. Przez pewien czas panował martwy sezon, ale czekaliśmy na lepszy czas. Jednak nie poddaliśmy się i wróciliśmy ze zdwojoną siłą. Obecnie miejsca w Kids Run w każdym mieście rozchodzą się jak świeże bułeczki. Limity wyczerpują się bardzo szybko, co świadczy o wzroście zainteresowania zawodami zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców. Branża rozwija się coraz dynamiczniej. Pokazuje to też, że dzieciom i młodzieży brakowało ruchu i teraz próbują to nadrobić. To pozytywny trend. 

Przeczytaj cały artykuł w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Poznań, Warszawa… Gdzie biegamy najchętniej?

Które miasto jest najbardziej biegowe? 

Trudno powiedzieć. Jestem z Poznania. Biegi Kids Run właśnie stąd się wywodzą. Po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią zainteresowanie jest ogormne, ale nie jestem w stanie stwierdzić, czy moje rodzinne miasto jest pod tym względem jakimś wyjątkiem.  

Kto jest bardziej zmotywowany do brania udziału w zawodach? Dzieci czy rodzice? A może oboje? 

Zarówno dzieci, jak i rodzice. Tak naprawdę to zależy od wieku uczestników. Maluszki chętnie się ruszają, jest to dla nich coś naturalnego. Nie są do tego zmuszani. Inaczej wygląda to w przypadku starszych dzieci i nastolatków, którzy przeżywają bunt związany z okresem dojrzewania. Ich czasami rodzice muszą przekonać, że warto być aktywnym.  

W okresie izolacji i edukacji zdalnej dzieci przytyły średnio 6-7 kilogramów. Dlatego też rodzice chcą zaszczepić w nich bakcyla sportu.  

Badania ankietowe, które przeprowadziliśmy pokazują, że nie ma znaczenia, czy rodzice są aktywni, czy nie. Jedyne, co się w nich przebija, to chęć zaszczepienia ducha sportu we własnych dzieciach.  

na zdj. dzieci startujące w Kids Run / Wojciech Filipiak Fotografia

Biegi dla dzieci Kids Run doceniają wysiłek dziecka

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie.

Jak dzieci radzą sobie z porażką? Jak reagują rodzice? 

Wciąż podkreślam, że Kids Run polega na zabawie i że każdy, który wziął udział w zawodach jest wygrany. Dziecko, które pokonało odpowiedni dystans na mecie otrzymuje medal, aby docenić jego trud. Ustaliliśmy, że nagradzamy tych, którzy pierwsi przybiegli na metę dopiero w wieku 5. lat. Jednak w sporcie nie da się uciec od rywalizacji. Może się okazać, że dziecko, które jest najszybsze w przedszkolu, w zawodach Kids Run pokona dystans wolniej od pozostałych. Jest wtedy zawiedzione, płacze i daje upust emocjom. Trudno mu pogodzić się z przegraną. Myślę, że rodzice reagują odpowiednio. Przytulają dziecko, pocieszają, są przy nim. Tłumaczą też, że istotne było podjęcie próby, a nie sama wygrana.  

Jakie są limity wiekowe? Czy każde dziecko może wziąć w nim udział? 

Istnieje tylko górny limit wieku. Jest to ukończenie 15. roku życia. W naszym biegu mogą startować nawet niechodzące maluszki! Najmłodszym dzieckiem, jakie pamiętam, było 9-miesięczne niemowlę, które przeczworakowało dystans 100 m. Zajęło mu to 8 minut. Oczywście szkrab dostał medal. Jest to nie tylko świetne wspomnienie dla dziecka, ale także rodziców. Kiedy malec podrośnie, będą opowiadać, że jako maluszek wziął udział w swoich pierwszych zawodach.  

Zawsze miej zdrowie w kieszeni z aplikacją Ann Asystent Zdrowia.

W co powinno się ubrać dziecko? Czy muszą założyć odzież termoaktywną i obuwie biegowe? Czy jest to niezbędne?  

Ze względu na krótki dystans nie ma takiej konieczności. Biegi odbywają się we wrześniu, nie ma już upałów. Wystarczą ubrania przepuszczające powietrze, a także buty z miękką podeszwą.  

na zdj. Tomasz Makowski / Fotografia Andrzej Olszanowski

Szczera radość dzieci to największa motywacja

Jakie są największe wyzwania w ogranizacji imprez biegowych? 

Przede wszystkim duża konkurencja. Rynek biegowy w Polsce jest nasycony. Przez pandemię wiele ciekawych inicjatyw zniknęło. Poza tym biegacze to wymagająca grupa docelowa i standardowe biegi już nie spełniają ich oczekiwań. Musi być coś ekstra. Wymaga to wiele pracy, energii, a także zaangażowania, a i tak nie ma pewności, że nasza impreza przetrwa.  

Co daje Ci największą satysfakcję w organizacji Kids Run? 

Myślę, że szczera radość, jaką widzę u dzieci, którzy ukończyli bieg. Kiedy machają rączkami do widowni, ale też przytulają się do rodziców. To mi daje motywację i jest największym motorem napędowym do działania.  

Rozmawiała: Karolina Bielawska, Ann Asystent Zdrowia 

Tomasz Makowski: twórca Kids Run, ogólnopolskich biegów dla dzieci, które odbywają się w największych miastach Polski. Twórca największej grupy biegowej Night Runners.  

Kids Run dla Ukrainy: https://kidsrun.pl/2022/04/05/kids-run-dla-ukrainy-ruszamy-z-zapisami/?fbclid=IwAR3hd28phyHgkhTGVwJBwaZhmYfKMNSHdFE4s7Fx8-fQr9Mdcmt1I_FZN30

Czytaj więcej w Ann Asystent Zdrowia:

na zdj. opaski dla dzieci / fot. Fotokompozytor.pl
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *