Codzienne posiłki warto komponować na bazie produktów, które w danym okresie są lokalnie uprawiane i łatwo dostępne. Dlaczego? Ponieważ jedzenie sezonowe jest odżywcze, dodaje energii i jest zgodne z naturalnym rytmem przyrody. Pamiętajmy również o przetworach, które pozwalają cieszyć się ulubionymi składnikami przez cały rok! A do sezonowego jedzenia powinniśmy dodać także sezonową aktywność fizyczną. Jakie korzyści zdrowotne płyną z sezonowego jedzenia? W jaki sposób komponować posiłki z sezonowych produktów? Dowiedz się więcej z Ann!
Jedzenie sezonowe – dlaczego warto? Korzyści z cennych składników odżywczych
W dzisiejszych czasach, dostępność świeżych warzyw i owoców nie stanowi żadnego problemu. Półki supermarketów są pełne kolorowych produktów przez cały rok. Choć jedzenie pomidorów w grudniu, czy truskawek w marcu jest możliwe, niejednokrotnie mija się ono z celem. Nietrudno zauważyć, że produkty kupowane poza sezonem odbiegają pod względem smaku i wyglądu od naszych oczekiwań. Takie uprawy wymagają sztucznych warunków oraz wspomagania za pomocą chemicznych środków. Oprócz gorszego smaku, dostajemy zatem również żywność znacznie uboższą w składniki odżywcze, w tym witaminę C. Dlatego warto sięgać po sezonowe owoce, które nie tylko smakują lepiej, ale także zawierają więcej witamin i mikroelementów.
Osobnym aspektem współczesnego rynku żywnościowego jest dostępność wielu egzotycznych produktów. Choć stanowią one cenne urozmaicenie naszej diety, warto zastanowić się, w jaki sposób trafiają one na nasze talerze. Często zrywane jako niedojrzałe, spędzają wiele godzin w transporcie i są specjalnie konserwowane, by w ogóle dotrzeć do polskich sklepów. I choć liczi, marakuje czy pomelo mogą wydawać się atrakcyjne, zastanówmy się, czy cennych źródeł smaku i witamin nie warto poszukać w produktach dostępnych na miejscu.
Jedzenie sezonowe – kalendarz warzyw i zasady
Zgodnie z kalendarzem warzyw, różne rodzaje warzyw i owoców są dostępne w różnych porach roku. Zasady jedzenia sezonowego są proste. Nasze posiłki powinniśmy komponować na bazie produktów, które w danym okresie są lokalnie uprawiane i łatwo dostępne. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, codziennie powinniśmy spożywać 400 g warzyw i owoców. Skąd wiedzieć, na które produkty jest aktualnie sezon?
Oto krótka lista:
WIOSNA: od marca na rynku stopniowo będą pojawiać się nowalijki; rzodkiewki, ogórki, sałata. W kwietniu dostępna jest natka pietruszki. W maju zaczyna się sezon na rabarbar, bób, botwinę i szparagi. To również dobry czas na kalafior, kalarepę, groszek cukrowy czy zielony groszek.
LATO: prawdziwy raj dla gotujących sezonowo. Mnóstwo świeżych owoców: truskawki, czereśnie, maliny, porzeczki, czarna porzeczka czy jagody. Do tego pyszne pomidory, brokuły, cukinie, kabaczki, koper włoski oraz fasolka szparagowa. Warto również sięgnąć po młode ziemniaki, które są dostępne latem.
JESIEŃ: to sezon na jabłka, śliwki oraz królową wielu polskich stołów – dynię. Jesienią kupimy również najlepsze winogrona, jeżyny, aronię oraz dziką różę. Warto również zwrócić uwagę na młodą kapustę, która jest dostępna jesienią.
ZIMA: najbardziej problematyczna pora roku. Większość z nas ratuje się wówczas warzywami korzeniowymi: marchewką, pietruszką, selerem czy ziemniakami. Warto jednak pamiętać, że zima to dobry sezon na jarmuż, brukselkę oraz nieco zapomnianą w naszym kraju brukiew. Warzywa cebulowe, takie jak cebula i czosnek, są również dostępne zimą. Warzywa korzeniowe, takie jak marchew i pietruszka, są idealne na zimowe dania. Warzywa strączkowe, takie jak fasola i groch, są również dostępne zimą. Nie zapominajmy także o selerze naciowym. W zimie dostępna jest również sałata lodowa.
Produkty dostępne cały rok – warzywa korzeniowe
Oprócz sezonowo dostępnych warzyw i owoców, w naszej diecie powinno również znaleźć się miejsce dla produktów całorocznych, w tym owoców jadalnych. Należą do nich m.in. cebula, czosnek oraz kapusta. Pamiętajmy również o przetworach, które pozwalają cieszyć się ulubionymi składnikami przez cały rok! Szczególną rolę odgrywają tutaj kiszonki, stanowiące nieocenione źródło witamin i minerałów. Oprócz tradycyjnie kiszonych ogórków czy kapusty, warto poszukać inspiracji w kuchniach wschodnich. Kiszone pomidory, bakłażany, czy rzodkiewki – wybór jest naprawdę ogromny!
W zgodzie z organizmem
Codzienne odżywianie powinno współgrać z aktualnymi potrzebami naszego organizmu. Oprócz korzystania z sezonowych, lokalnych produktów, warto uwzględnić wpływ danej pory roku na nasze samopoczucie. Wiosną zwykle życie nabiera tempa, dlatego jedzenie powinno zapewnić nam odpowiedni dopływ energii do działania. Wraz ze wzrostem temperatury, rośnie również rola prawidłowego nawadniania. Oprócz spożywania odpowiedniej ilości płynów, szukajmy również wody w świeżych owocach i warzywach. Wyjątkowo dobrym źródłem nawodnienia jest arbuz, który aż w 93% składa się z wody!
Jesień i zima to czas stopniowego spowolnienia i wyciszenia organizmu. Coraz chłodniejsze dni zachęcają do spożywania rozgrzewających zup i dań jednogarnkowych. Do dań warto dodawać rozmaite przyprawy, takie jak imbir, chilli, cynamon, kurkuma czy pieprz. Pamiętajmy również o składnikach, które wspierają odporność organizmu i mają właściwości zdrowotne – czosnku i jeżówce.
Jedzenie sezonowe – pamiętaj o podstawach i właściwościach zdrowotnych!
Aby jedzenie sezonowe uznać za naprawdę zdrowe, powinno ono spełniać ogólne zasady prawidłowego żywienia. Pamiętajmy, by dietę komponować w około 60% z węglowodanów, 25% – z tłuszczów, a 15% – z białek. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce, najlepiej w świeżej postaci, ponieważ są one bogate w składników odżywczych. Nie zapominajmy o zdrowych tłuszczach – oliwie z oliwek, orzechach, awokado czy morskich rybach. Do sezonowego jedzenia warto również dodać sezonową aktywność fizyczną. Starajmy się spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Wiosenne wycieczki rowerowe, letnie bieganie po plaży, jesienne spacery w deszczu czy zimowe szaleństwo na nartach – każda pora roku jest okazją do ruchu!
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.