Jąkanie u dzieci. Jak leczyć?

Jąkanie u dzieci, czyli zaburzenie płynności mowy, może być wywołane przez różne czynniki. M.in. przez logopedyczne,  psychologiczne, genetyczne, jak również społeczne. Rozpoczyna się ono od „niewinnie” powtarzanych sylab na początku słowa lub zdania i może powodować ogromne problemy komunikacyjne, a nawet wtórnie zaburzenia emocjonalno-społeczne. Czy jąkanie u dzieci można wyleczyć? Gdzie szukać pomocy?

Jąkanie u dzieci: czym jest?

Jąkanie definiuje się jako zaburzenie płynności mowy. Ze względu na nasilenie dolegliwości dzielimy je na łagodne, umiarkowane, znaczne oraz głębokie.

Jąkanie to dość częste zjawisko wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Szczególnie często występuje u chłopców w wieku 3-5 lat. Badania pokazują, że około 85% przypadków jąkania się ma charakter przejściowy i ustępuje przed 7 rokiem życia dziecka. Utarło się, że jąkanie łączy się z opóźnionym rozwojem mowy. Wcale tak nie jest. Jąkanie wynika z destrukcji rozwoju mowy. Może ono przybierać formę niepłynności syntaktycznej, semantycznej lub artykulacyjnej.

My w Klinice uważamy, że jąkanie jest chorobą. W ICD10 występuje w numeracji. Tam jest opisane jako jednostka chorobowa. Nie jako zespół objawów chorobowych. W takim razie czym jest jąkanie? Jeżeli przyjmiemy to jakby kryterium dla choroby, że choroba coś zaburza – to jąkanie wpisuje się w tą szeroką definicję. Bo jąkanie zaburza. Może nie zaburza w taki sposób ustroju organizmu na poziomie takim organicznym czy strukturalnym. Jednak bezspornie zaburza funkcjonowanie, narusza dobrostan zdrowotny – mówi w rozmowie z Ann mgr Tomasz Galewski, psycholog i psychoterapeuta z Kliniki Leczenia Jąkania w Warszawie.

Dlaczego dziecko się jąka?

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann lub po zalogowaniu na stronie

Specjaliści już od dawna przeprowadzają badania, żeby znaleźć jedyną przyczynę dlaczego dziecko się jąka. Niestety jego przyczyny nadal nie zostały dostatecznie poznane. Najczęściej do jąkania się u dzieci przyczynia się zespół różnych czynników wzajemnie ze sobą powiązanych. Np. dziecko może mieć predyspozycje genetyczne, a dodatkowo chorować na padaczkę. Dość często jąkanie się może być objawem dziecięcej nerwicy, lęków lub ujawniać się w sytuacjach stresowych. Jak również może pojawiać się, jako następstwo przeżytego stresu. Według behawiorystów jąkanie może też być zachowaniem wyuczonym.

Jeżeli dziecko od razu ma problemy z artykulacją – to wchodzimy w inną jednostkę chorobową. To jest afazja dziecięca. Taka afazja motoryczna jest związana z tym, że ta płynna mowa się nie pojawia. W przypadku osób jąkających jest też coś takiego. Z tym że to coś co powoduje, że ten problem się pojawia czy utrwala wynika z czegoś zupełnie innego. Własność układu nerwowego jest specyficzna, jest bardzo wysoka. My to nazywamy, że jest to wysoka wrażliwość. Osoby jąkające bardzo szybko się uczą. Są ponadprzeciętnie inteligente – wyjaśnia mgr Tomasz Galewski.

Jąkanie u dzieci zaczyna się od małych powtórzeń

Jak już wspomniano, zaburzenia płynności mówienia może przybierać formę niepłynności syntaktycznej, semantycznej lub artykulacyjnej. Niepłynność syntaktyczna polega na poprawkach oraz powtórzeniach spójników i zaimków, a semantyczna objawia się dłuższymi pauzami, jak również pojawianiem się dźwięku pośredniego między „a”, „e” i „y”. Niepłynność fonacyjna zaś wyraża się zmianą tempo mówienia – dziecko przeciąga niektóre głoski.

Każde dziecko jąka się inaczej. Każda rodzina jest inna i tak samo każdy rodzic ma inną percepcję. Bardzo często takie powtórzenia „w te, w te, w te” już jest jąkaniem. Problem polega jednak na tym, iż rodzice często starają się tego nie zauważać. Łączą to z innym schematem pobudzeń emocjonalnych.  Problem z artykulacją nie buduje się na żadnym lęku. Etiologia jąkania jest mocno zaburzona. Zaczyna się od takich niewinnych powtórzeń, które są nieuświadomione – zaznacza specjalista.

Warto szukać pomocy i rozpocząć terapię

Należy podkreślić, że jąkanie u dzieci znacznie się różni od jąkania nastolatków, a tym bardziej od jąkania osób dorosłych. Aby dziecko zaczęło się jąkać, musi mieć ku temu predyspozycje. Jeśli zauważymy, że nasz maluch ma problem z płynnością mówienia, należy zwrócić się do specjalisty. Takie dziecko powinno być pod stałą opieką logopedy, a w przypadkach podejrzenia jąkania na tle emocjonalnym także psychologa.

Zwykle w leczeniu jąkania stosuje się specjalne ćwiczenia logopedyczne, ćwiczenia aparatu mowy, a także ćwiczenia strun głosowych oraz ćwiczenia artykulacyjne.

Warto również wspomnieć, że leczenie jąkania u dziecka w dużym stopniu zależy też od rodziców. Nie powinni oni zwracać dziecku uwagi na brak płynności mowy. Małemu dziecku należy zapewnić możliwość jak najlepszego przyswojenia mowy, a także stwarzać takie sytuacje, w których dziecko mogłoby mówić swobodnie.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *