
Coraz więcej dzieci ma problemy ze wzrokiem. Niestety spędzanie kilku godzin przed komputerem, telewizorem czy telefonem nie jest dobre dla wzroku najmłodszych. Jak zadbać o wzrok dziecka? Kiedy udać się z nim do specjalisty? Na te pytania odpowie prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Katedry Okulistyki UM w Lublinie.
Wady wzroku, oprócz wad postawy, to najczęściej występujący problem zdrowotny dzieci po pandemii. Okazuje się, że po tym okresie około 40% dzieci w wieku szkolnym ma problemy ze wzrokiem. To dwukrotny wzrost liczby dzieci w porównaniu do tego co było przed pandemią. Możemy się łatwo domyślić, że głównym powodem takiej sytuacji była nauka zdalna. Dzieci musiały spędzać kilka godzin przez komputerem czy laptopem, a przebywanie na świeżym powietrzu było ograniczone, zwłaszcza dla dzieci mieszkających w blokach.

Przeczytaj też: Ann AI pisze: Pogorszenie wzroku z wiekiem – jak przeciwdziałać?
Jak zadbać o wzrok swojego dziecka?
Najważniejszą kwestią przy dbaniu o wzrok dziecka jest ograniczenie korzystania z telefonu, komputera oraz telewizora.
Najlepszą profilaktyką przed rozwojem krótkowzroczności jest żelazna zasada: spędzanie co najmniej 2-3 godzin w naturalnym świetle. Dziecko powinno spędzać czas poza domem. Należy zwrócić też uwagę, żeby dziecko nie spędzało całych dni przed telefonem, laptopem, czy telewizorem, ponieważ jest to narażenie na zbyt długą ekspozycję na światło niebieskie, czyli sztuczne – informuje prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak.
Kolejną ważną kwestią, jest odpowiednie oświetlenie miejsca, w którym dziecko odrabia lekcje lub czyta książkę. Lampa wisząca na suficie niestety nie zapewnia odpowiedniego oświetlenia. Lampkę na biurku należy ustawić tak, żeby nie zasłaniała używanej przez dziecko ręki, tzn. z lewej strony dla praworęcznego i odwrotnie. Żarówka w lampie nie powinna oślepiać. Najlepsze jednak dla wzroku dziecka, jest odrabianie lekcji przy świetle dziennym.
Okazuje się, że istotną rzeczą jest również nawyk pocierania oczy przez dzieci. Może to spowodować stany zapalne powiek, a nawet spojówek. Dodatkowo ważnym czynnikiem wpływającym na wzrok jest stosowanie odpowiedniej diety, bogatą w zielone warzywa, czerwone owoce, orzechy i kwasy tłuszczowe.
Zasady, których rodzic musi przestrzegać:
- zdrowa dieta – musi być bogata w luteinę, kwasy omega-3, cynk, witaminy A, C i E;
- regularna aktywność fizyczna;
- chronienie oczu przed urazami;
- chronienie oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym;
- stosowanie zasad higieny pracy przy komputerze – dbaj o prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy, odpowiednią odległość od monitora, czyli minimum 70 cm, każ robić dziecku przerwy po 30 minutach korzystania z komputera;
- regularne badanie wzroku – co najmniej raz w roku.
Jak rozpoznać, że wzrok u dziecka się pogarsza?
Z początku wady wzroku u dziecka mogą być niezauważalne dla rodzica, ponieważ ono nie skarży się, że gorzej widzi, a nawet nie wie, że może widzieć lepiej. Zazwyczaj rozpoznanie jest przypadkowe podczas gdy w okresie szkolnym pojawiają się problemy z nauką. Na co należy zwrócić jeszcze uwagę?
Trzeba zwrócić uwagę czy dziecko mruży oczy albo sprawdzić, czy widzi z daleka tablicę. Oczywiście pamiętajmy o tym, że zagrożeniem dla dzieci jest również choroba zezowa, dlatego trzeba zwracać uwagę chociażby na zdjęciach, czy dziecku przypadkiem jedno oko nie ucieka – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak.
Przeczytaj też: Profilaktyka a choroby genetyczne oczu. „Jeśli o tym zapomnimy, szybciej stracimy wzrok”
Sygnałem, że coś może być nie tak ze wzrokiem dziecka są również:
- podchodzenie zbyt blisko do rzeczy, które ogląda;
- trzyma zbyt blisko twarzy książkę, czy rysunek;
- potykanie się,
- skarżenie na bóle głowy.
Okulary korygują wzrok u dziecka
Wczesne wykrycie niedowidzenia u dziecka jest bardzo ważne, aby wada nie pogłębiała się.
Korektę wzorku uzyskuje się dzięki okularom. Szkła powinien dobierać tylko i wyłącznie okulista. Zaniedbanie używania okularów optycznych przynosi przykre konsekwencje. Używanie zalecanych przez lekarza szkieł korekcyjnych w wieku szkolnym umożliwia osiąganie lepszych wyników w nauce.
Przeczytaj też: Laserowa korekcja wzroku: o tym warto wiedzieć [ROZMOWA]
Podczas wizyty u specjalisty powinniśmy zapytać o to czy dostępne są dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie przyhamuje tempo narastania krótkowzroczności. Mogą to być między innymi soczewki kontaktowe lub okularowe, których zaawansowana konstrukcja ma za zadanie spowolnić krótkowzroczność.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej ciekawych materiałów w Ann: