
Nagły spadek mocy, brak skupienia i energii – większość z nas boryka się z takim problemami. O tym, czy zmiana diety może w naturalny sposób zapewnić nam „zastrzyk mocy”, rozmawiamy w ramach cyklu Dietetyk Radzi w Ann. Naszym gościem jest Celina Całka-Kinicka, dietetyk kliniczny.
Dieta dla zmęczonych: co jeść aby mieć więcej energii?
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Czy takie objawy jak ciągłe zmęczenie, niewyspanie, brak energii, problemy z koncentracją mogą być konskwencją niewłaściwej diety?
Celina Całka–Kinicka: To znak ze strony organizmu, że nasz styl życia wykracza poza prawidłowe ramy. Być może nie dbamy o wystarczającą ilość snu, o prawidłową regenerację organizmu i właściwe odżywianie się.
Jakie powinno ono być, aby organizmowi nie brakowało energii?
Regularne. Ważne jest, aby organizm dostawał pożywienie mniej więcej o tych samych porach każdego dnia. Powinniśmy w 80 procentach odżywiać się „książkowo”, a 20 procent zostawić na nieoczekiwane sytuacje.
Brak energii może wynikać z tego, że jemy za mało?
Gdy jesteśmy głodni, jesteśmy źli, wtedy nie mamy energii do pracy. Ale z drugiej strony, jeżeli jesteśmy przejedzeni i przeładowani żywnością wysoko przetworzoną, to nasz organizm nie wie, jak sobie z tą energią poradzić. Zostaje zbyt obciążony trawieniem i też nie ma siły na pracę.
Co jeść, aby mieć jak najwięcej energii?
Należy sięgać po tę żywność, która zawiera składniki odżywcze. Nie tylko te podstawowe, ale też składniki mineralne, witaminy i błonnik pokarmowy.
Inne wątki poruszone podczas rozmowy:
- Jakich pierwiastków i witamin powinniśmy szukać w produktach, aby dodać sobie energii?
- Jakie błędy żywieniowe najczęściej prowadzą do tego, że odczuwamy spadek mocy?
- Czy są takie produkty – cuda, po zjedzeniu których poziom energii nam wzrośnie?
- Jakie mogą być powody ciągłego zmęczenia?
- Pomysły na energetyczny posiłek – śniadanie, obiad, kolację?
*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
