Jak bieganie wpływa na płuca?

Do tego, że regularna aktywność fizyczna przyczynia się nie tylko do poprawy jakości naszego życia, ale i zmniejsza ryzyko różnych chorób, nie trzeba nikogo przekonywać. Mimo tego, biegacze rzadko myślą o trenowaniu swoich płuc, a warto pamiętać, że to właśnie ten narząd umożliwia za trafianie tlenu do organizmu. Jak bieganie wpływa na płuca? Jak wzmocnić swoje płuca, aby były bardziej wydajne podczas aktywności fizycznej? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w aplikacji Ann!

Jak bieganie wpływa na płuca?

Podczas ćwiczeń fizycznych najbardziej angażujemy przede wszystkim serce i płuca. Dlaczego? Ano dlatego, że płuca zajmują się zaopatrywaniem organizmu w tlen, natomiast serce ma za zadanie pompowanie tlenu do mięśni wykonujących dane ćwiczenia. Organizm podczas wysiłku zużywa rzecz jasna więcej tlenu i wytwarza więcej dwutlenku węgla, niż podczas spoczynku, dlatego też te dwa narządy są kluczowe przy uprawianiu aktywności fizycznej.

Biegacze podczas codziennych ćwiczeń często zapominają o trenowaniu płuc, a jest to podstawowy błąd, ponieważ to właśnie silny układ oddechowy może poprawić ich dotychczasowe wyniki. Na pewno wielu z was zadaje sobie pytanie, jak bieganie wpływa na płuca. Pojemność płuc można bardzo łatwo zwiększyć dzięki treningom tlenowym, interwałom czy podbiegom. To idealne ćwiczenia mięśni oddechowych i przepony, które mogą długotrwale poprawić waszą wydolność.

Zawsze miej zdrowie w kieszeni z aplikacją Ann Asystent Zdrowia.

Ma to odzwierciedlenie w badaniach przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców. Badacze z Immunity Camp porównali bowiem w swojej analizie poziom zmęczenia mięśni układu oddechowego i nóg wśród biegaczy. Wykryli, że sportowcy, którzy mieli bardziej zmęczone mięśnie przepony, mieli także o wiele słabsze mięśnie nóg. Wniosek z tego jest bardzo prosty – głębokie oddychanie to klucz do zwiększenia wydolności, dlatego też regularny trening płuc to podstawa!

Regularne bieganie ma duży wpływ na nasze płuca

Wykorzystywanie przepony jest kluczowe podczas biegania, ponieważ dzięki niej sportowcy są w stanie zapewnić sobie o wiele większe dostawy tlenu. Niektórzy biegacze oddychają jednak klatką piersiową zamiast brzuchem, przez co ich wydolność, jak i kondycja jest o wiele słabsza od rywali, którzy bardziej pracują przeponą. Potwierdza to uczestnik kilku maratonów Krzysztof Lasoń z Krakowa, który amatorskim bieganiem zajmuje się od ponad 10 lat.

 W bieganiu prawidłowe oddychanie jest bardzo ważne. Początkującym polecam, aby przestali w swoich treningach skupiać się na dystansie i tempie biegu, a nieco więcej czasu poświęcili kontroli swojego oddechu. Warto potrenować swój oddech nie tylko podczas biegania, ale i podczas ćwiczeń na siłowni, co pozwoli nie tylko na rozwój układu oddechowego, ale i wzmocnienie mięśni tułowia – radzi Krzysztof Lasoń w rozmowie z Ann Asystent Zdrowia.

Czy bieganie może spowodować problemy z płucami?

Naukowcy uważają, że osobom, które zbyt intensywnie trenują grozi zachorowanie na astmę lub nadwrażliwość oskrzeli, która może spowodować niedrożność dróg oddechowych po zakończeniu ćwiczeń. Spory wpływ na pojawienie się tego typu schorzeń ma środowisko, w którym trenujemy – mowa tutaj chociażby o chlorze na basenie czy suchym powietrzu na stoku narciarskim. Warto zatem urozmaicać sobie miejsca, w których odbywacie treningi, ponieważ zbyt częste zajęcia w jednakowych miejscach nie są dobre dla waszych organizmów.

Czy bieganie może złagodzić problemy z płucami?

Zdecydowanie tak! Osoby cierpiące na przewlekłe choroby płuc, dzięki regularnym ćwiczeniom, mogą złagodzić objawy swoich schorzeń. Mając jednak takie dolegliwości, przed rozpoczęciem ćwiczeń, należy skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby skonsultować z nimi plan ćwiczeń. Pamiętajcie jednak, by ćwiczyć we własnym tempie. Nie ma sensu nadmiernie się przeciążać, ponieważ może to przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. „Step by step”, jak to mówią Anglicy!

Jak zadbać o swoje płuca podczas biegania?

Biegacze podczas rozpoczynania swoich treningów zimowych bardzo często spotykają się z uczuciem duszenia w klatce piersiowej i brakiem możliwości wzięcia głębokiego oddechu. Dlaczego tak się dzieje? Czy jest to niebezpieczne?

– Podczas zimowych treningów jest to normalne zjawisko. Paradoksalnie tego typu uczucia pomagają nam w osiągnięciu jeszcze lepszej formy. Przed treningami w trudnych warunkach atmosferycznych warto jednak zadbać o swoje płuca. Trzeba pamiętać, że zimą trenuje się zupełnie inaczej niż latem. Kluczowe jest zatem odpowiednie oddychanie, polegające na długim i powolnym wdychaniu powietrza. Pomaga to w minimalizacji obciążeń układu oddechowego i minimalizuje ryzyko problemów z płucami – radzi maratończyk, Krzysztof Lasoń.

Autor: Sebastian Kaniewski / Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

jak bieganie wpływa na płuca
Fot. alter_photo / Adobe Free Stock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *