Indeks sytości – dlaczego jest tak ważny? 

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Indeks sytości zyskuje coraz większą popularność w dziedzinie dietetyki i zdrowego odżywiania. Dzięki niemu możemy wybierać produkty, które nie tylko dostarczają niezbędnych składników odżywczych, ale także pomagają dłużej utrzymać uczucie sytości. Zrozumienie, które pokarmy mają wysoki indeks sytości, może być kluczowe dla skutecznego zarządzania wagą, unikania podjadania i utrzymania energii przez cały dzień. Jak zastosować indeks sytości w diecie? Dowiedz się w Ann!

Indeks sytości: czym jest? 

Indeks sytości to wskaźnik coraz częściej stosowany w dietetyce. Pomaga on określić, które produkty spożywcze zapewniają uczucie sytości na dłużej po posiłku. Jest to niezwykle przydatne narzędzie przy tworzeniu diet odchudzających oraz zbilansowanych jadłospisów. 

Produkty o wysokim indeksie sytości mają dużą objętość i niską gęstość energetyczną. Ich uwzględnienie w diecie wspomagającej walkę z nadwagą jest szczególnie wartościowe, ponieważ ułatwia proces odchudzania, minimalizując odczuwanie głodu i negatywne skutki deficytu kalorycznego.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Indeks sytości: od czego zależy uczucie sytości? 

Na odczuwanie sytości wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest smakowitość – sytość po smacznym posiłku może być większa. Ważnym aspektem jest także odwracanie uwagi podczas jedzenia. W dzisiejszych czasach częstym problemem jest spożywanie posiłków przed ekranem komputera lub telewizora. Oczekiwania dotyczące sytości spożywanych produktów oraz cechy samego posiłku (m. in. takie jak objętość, kaloryczność i zawartość składników odżywczych) również mają znaczenie.

Skupmy się na chwilę na zawartości składników odżywczych. Badania wykazują, że białko ma największy wpływ na poziom sytości, ponieważ stymuluje wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za uczucie sytości. Węglowodany zajmują drugie miejsce pod względem wpływu na indeks sytości. Natomiast zawartość tłuszczów w produkcie ma najmniejszy wpływ na jego zdolność do zaspokajania głodu.

Jak obliczyć indeks sytości?

Jak sprawdzić, które produkty mają wysoki indeks sytości? Można to ocenić na podstawie indeksu glikemicznego (IG).

Wartość indeksu sytości (podawana w procentach) odpowiada różnicy w ocenie poziomu głodu i sytości przed i po spożyciu posiłku, podzielonej przez wagę oraz kaloryczność danego produktu. Istnieją także inne metody oceny indeksu sytości.

Gotowana warzywa na talerze, zalecane przy zespole jelita drażliwego.
Produkty o wysokim indeksie sytości mają dużą objętość i niską gęstość energetyczną; fot. Nata Bene/shutterstock.com

Ocena indeksu sytości: które produkty mają wysoki indeks sytości

Do produktów o wysokim indeksie sytości zaliczamy te bogate w białko, takie jak mięso, sery, jaja oraz fasolę. Wysoką sytość zapewniają również produkty obfitujące w węglowodany i błonnik, m.in. ziemniaki, pełnoziarnisty chleb i niektóre owoce.

W diecie ukierunkowanej na wysoki indeks sytości powinny dominować produkty bogate w węglowodany. Ważne jest jednak, aby wybierać świadomie i unikać pustych kalorii, które mogą negatywnie wpływać na wagę. Produkty o wysokim indeksie sytości zaspokoją głód na dłużej, dostarczając organizmowi wartościowych składników odżywczych.

Zasada jest dość prosta: najbardziej sycące są produkty minimalnie przetworzone. Warto także sięgać po długo niedoceniane ziemniaki. Dzięki wysokiemu indeksowi sytości, te warzywa mogą uczynić obiad bardziej wartościowym posiłkiem. W 100 gramach gotowanych ziemniaków znajduje się zaledwie 66 kcal. Jeśli nie dodamy do nich masła, śmietany ani podsmażanej cebulki, będą one doskonałym wyborem.

Indeks sytości powyżej 100% mają również produkty takie jak: jabłko, gotowany ryż biały, ryż brązowy, czekolada, grejpfrut oraz pieczywo pełnoziarniste.Zastosowanie indeksu sytości w diecie odchudzającej

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu prawidłowej masy ciała, nie musisz stosować restrykcyjnych diet. Lepiej wybierać produkty o umiarkowanej wartości kalorycznej, niskim stopniu przetworzenia i wysokim indeksie sytości. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie produkty o wysokim indeksie sytości można spożywać bez ograniczeń. Przykładem jest wołowina, której jako mięsa czerwonego nie powinno się jeść częściej niż 2 razy w tygodniu, w ilości nieprzekraczającej 500 gramów.

Wysoki indeks sytości ma również czekolada. Nie oznacza to, że musisz z niej rezygnować całkowicie. Warto jednak wybierać gorzką czekoladę lub taką, która jest dosładzana zamiennikami cukru, jak np. czekolada z ksylitolem.

Jak jeszcze możesz skorzystać z wiedzy o indeksie sytości podczas diety odchudzającej? Dobrym pomysłem jest łączenie produktów o wysokim indeksie sytości. Przykładem jest owsianka z dodatkiem banana i pomarańczy – to pyszna i zdrowa propozycja na śniadanie, drugie śniadanie lub podwieczorek. Na obiad warto wybrać danie, które zapewni dłuższe uczucie sytości, np. porcję ryby z gotowanymi ziemniakami i sałatką.

Kolorowe warzywa i owoce na kuchennym blacie, elementy diety przeciwzapalnej.
Ważnym elementem diety przeciwzapalnej są warzywa, szczególnie te zielone/fot. Shutterstock.com

Pamiętaj również o spożywaniu posiłków w spokojnej atmosferze, bez „rozpraszaczy” w postaci telewizora czy komputera. Przeżuwaj każdy kęs spokojnie, delektuj się jedzeniem i odczekaj chwilę, zanim zdecydujesz się na dokładkę.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *