Hipercholesterolemia. Co należy o niej wiedzieć? [AUDIO]

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta, niektóre choroby przewlekłe to najczęstsze przyczyny hipercholesterolemii, czyli podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Zmaga się z nią niemal 60 procent Polaków, jednak nie wszyscy są świadomi powagi dolegliwości i możliwych konsekwencji. Do czego prowadzi hipercholesterolemia? Czy daje jakiekolwiek objawy? Jak jej zapobiec? Przeczytaj w Ann!

Dobry i zły cholesterol

Cholesterol jest związkiem tłuszczowym gromadzonym przede wszystkim w wątrobie, potrzebnym do prawidłowego działania naszego organizmu. Stanowi budulec błon komórkowych, a także bierze udział w procesie wytwarzania hormonów płciowych m.in. testosteronu. Co ważne, cholesterol uczestniczy również w produkcji witaminy D. Mimo pełnienia wielu ważnych funkcji, w nadmiarze może być bardzo szkodliwy. Wyróżniamy dwa rodzaje cholesterolu:

  • cholesterol LDL, czyli tzw. „zły” cholesterol – powoduje powstawanie blaszek miażdżycowych i doprowadza do groźnych chorób układu krążenia
  • cholesterol HDL – „dobry” cholesterol, który działa ochronnie i zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Otyła kobieta spożywa niezdrową żywność tłuszcze trans co może wpływać na hipercholesterolemię
Przyczyną podwyższonego poziomu cholesterolu jest m.in. otyłość i niezdrowa dieta/fot. Shutterstock

Hipercholesterolemia pierwotna i wtórna

Podwyższony poziom cholesterolu nazywamy hipercholesterolemią. Warto wiedzieć, że dolegliwość może mieć charakter pierwotny, czyli związany z genami i niektórymi czynnikami środowiskowymi, a także wtórny.

Hipercholesterolemia wtórna jest objawem innych chorób, do których należą m.in.:

  • niedoczynność tarczycy
  • zespół nerczycowy
  • zespół Cushinga

Przyczyną dolegliwości o wtórnym charakterze może być też przyjmowanie niektórych leków, a także nieodpowiedni styl życia. Brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta oraz palenie papierosów również przyczyniają się do podwyższenia poziomu cholesterolu.

Czytaj też: Poradnik Ann: Co podnosi cholesterol we krwi? Na te produkty uważaj!

Hipercholesterolemia występuje także u osób zmagających się z nadwagą, otyłością i cukrzycą.

Hipercholesterolemia – objawy

Podwyższony poziom cholesterolu zazwyczaj nie daje żadnych objawów, szczególnie na początku. W przypadku hipercholesterolemii pierwotnej (rodzinnej) mogą pojawić się natomiast żółtaki, czyli grudki będące następstwem gromadzenia się cholesterolu w tkankach. Żółtaki występują najczęściej na powiekach i nie dają żadnych dolegliwości bólowych. Czasami pojawiają się również w okolicach ścięgna Achillesa, a także w obrębie stawów kolanowych, łokciowych, na rękach, stopach czy pośladkach.

Kobieta z żółtakami na powiekach. Objaw hipercholesterolemii.
Objawem hipercholesterolemii pierwotnej mogą być żółtaki, czyli charakterystyczne grudki na powiekach/fot. Shutterstock

Badanie cholesterolu

Brak wyraźnych objawów powoduje, że wykrycie hipercholesterolemii jest możliwe tylko przy pomocy odpowiednich badań. Do określenia poziomu cholesterolu służy lipidogram. Badanie powinno być regularnie wykonywane przez osoby znajdujące się w grupie ryzyka. Należą do nich przede wszystkim osoby:

  • palące lub nadużywające alkoholu
  • chorujące na nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę, cierpiące na choroby nerek
  • zmagające się z otyłością lub nadwagą, nieaktywne fizycznie
  • osoby obciążone genetyczne,
  • a także te, u których w rodzinie występują choroby układu krążenia.  

Dlaczego regularne wykonywanie badania jest tak ważne? Podwyższony poziom cholesterolu doprowadza do rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji może sprzyjać takim chorobom śmiertelnym jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu. Hipercholesterolemia może również prowadzić do tętniaka aorty brzusznej.

Hipercholesterolemia – leczenie i profilaktyka

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Leczenie dolegliwości polega na przyjmowaniu odpowiednich leków przepisanych przez lekarza, a także na zmianie codziennych nawyków. Osoby zmagające się z podwyższonym poziomem cholesterolu do końca życia będą musiały stosować się do zaleceń lekarskich i regularnie wykonywać lipidogram.

Co możemy zrobić, aby zapobiec hipercholesterolemii? Istotna jest przede wszystkim odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w produkty pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, orzechy, warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze (np. oliwa z oliwek). Z jadłospisu należy wykluczyć pokarmy zawierające tłuszcze nasycone i tłuszcze trans: tłuste mięsa, podroby, produkty wysokoprzetworzone.

W walce z wysokim cholesterolem ważna jest również regularna aktywność fizyczna, najlepiej codzienna. Należy również pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej masy ciała. Jeśli chcemy uniknąć hipercholesterolemii, powinniśmy także unikać picia alkoholu i palenia papierosów.

Kontrola zdrowia z aplikacją Ann

Przydatnym narzędziem wspomagającym m.in. kontrolę poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, a także masy ciała, czyli czynników mających wpływ na podwyższony poziom cholesterolu, będzie bezpłatna aplikacja Ann Asystent Zdrowia. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji Ann Asystent Zdrowia bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi pozwalających zadbać o zdrowie.

KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:

  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza
  • narzędzie monitorujące: zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.

Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów. Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *