Grand Press 2022: Ewelina Lis, dziennikarka Ann nominowana w prestiżowym konkursie

Data i czas rozpoczęcia
Liczba miejsc 5

Ewelina Lis, dziennikarka Ann Asystent Zdrowia otrzymała nominację do nagrody Grand Press 2022. To największy prestiżowy konkurs dziennikarski w Polsce. Od 1997 roku przyznawane są nagrody za najlepsze materiały dziennikarskie w wielu kategoriach. Organizatorem konkursu jest magazyn „Press”. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród odbędzie się we wtorek, 13 grudnia, podczas gali w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Trzymajmy kciuki!

Grand Press: dla najlepszych polskich dziennikarzy

Konkurs dziennikarski Grand Press składa się z dwóch części. Nagród przyznawanych za najlepsze materiały dziennikarskie oraz konkursu Dziennikarza Roku.

Materiały dziennikarskie są oceniane przez jury ze szczególnym uwzględnieniem:

  • wybitnych walorów warsztatowych,
  • znaczenia materiału dla opinii publicznej,
  • ciekawy, indywidualny charakter materiału,
  • zachowania standardów etycznych dziennikarstwa.

Spośród kilkuset nadesłanych materiałów w kategoriach Wywiad oraz Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa, jury konkursu Grand Press 2022 nominowało do finału po siedem prac. Wśród nominowanych do nagrody głównej w kategorii Wywiad, jest dziennikarka Ann – Ewelina Lis.

Lista nominacji Grand Press

W kategorii Wywiad nominowano następujące materiały (w kolejności alfabetycznej według nazwisk autorów):
1. Michał Gostkiewicz – Wirtualna Polska
„Yuval Noah Harari: Potrzebny jest nowy światowy porządek, bo stary działa źle”
2. Michał Gostkiewicz – Wirtualna Polska
„Piotr Cywiński: Nie wiem, czy człowiek lubi zabijać. Ale zabija”
3. Piotr Jacoń – „Bez polityki”, TVN 24 GO
„Rozmowa z Mają Heban, dziennikarką i transaktywistką”
4. Ewelina Lis – Ann-zdrowie.pl
„Edyta Brzozowska: »Łukasz chorował na depresję«”
5. Damian Nowicki – „Gazeta Wyborcza – Wolna Sobota”
„Rozsypka Kościoła odbędzie się przez zobojętnienie”
6. Jędrzej Słodkowski, Tadeusz Sobolewski – „Gazeta Wyborcza – Wolna Sobota”
„Będziemy tu sobie z Polską żyli”
7. Grzegorz Wysocki – „Gazeta Wyborcza – Wolna Sobota”
„Jeśli nienawidzisz, to znaczy, że zostałeś pokonany”

Nominacje w pozostałych kategoriach – Grand Press 2022

Grand Press 2022: nominacja – Edyta Brzozowska: „Łukasz chorował na depresję”

Ewelina Lis jako przedstawicielka Redakcji Ann została doceniona w konkursie Grand Press 2022. Do finałowej siódemki Grand Press zakwalifikowano rozmowę, którą Ewelina Lis przeprowadziła z inną dziennikarką Edytą Brzozowską. Dotyczy największej dla rodzica straty. Tragicznej śmierci dziecka.

 W codziennych myślach mówię Łukaszowi, że strasznie za nim tęsknię. Za uściskiem jego silnych rąk. Brakuje mi fizyczności, rytualnego całusa w czoło, wieczornych rozmów. Na co dzień śpię z jego koszulką rozłożoną na poduszce, noszę jego zegarek. A gdy mam słabsze chwile, sięgam po zimową czapkę syna. Zaciągam się zapachem – o przeżywaniu żałoby opowiadała w rozmowie Edyta Brzozowska dziennikarka, której syn odebrał sobie życie.

Ta rozmowa była wyjątkowa i metafizyczna, bo okazało się, że wiadomość o nagrodzie przekazałam dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Łukasza, czyli syna bohaterki mojego tekstu. Oczywiście wzruszyłyśmy się obie. I obie miałyśmy poczucie, że ta rozmowa powstała po coś, może dotrzeć do wielu, wielu osób – mówiła Ewelina Lis po zdobyciu I nagrody w konkursie Kryształowe Pióra 2022.

Wywiad z Edytą Brzozowską, był jedną z trudniejszych rozmów jakie w swojej zawodowej karierze przeprowadziła Ewelina Lis. Mimo wielu lat pracy dziennikarskiej, jak sama mówi – wciąż przed każdą rozmową myśli o tym, co wolno, a czego nie. – Najtrudniejsze to było zadzwonić i zapytać, czy możemy porozmawiać o tym co się stało. Bałam się – głównie tego, jak zareaguje Edyta, bałam się tego, że być może pytam o to za wcześnie. Kiedy Edyta się zgodziła, długo przygotowywałam sobie w głowie listę pytań, których nie mogę zadać, bo są za trudne, zbyt bolesne, bo nie minęło jeszcze wystarczająco czasu od śmierci Łukasza. Wiedziałam, że temat depresji i samobójstw to jeden z najdelikatniejszych obszarów. – dodaje Ewelina Lis.

Grand Press 2022: wzruszająca rozmowa o przeżywaniu żałoby

Ewelina Lis to dziennikarka, autorka reportaży, rozmów i książek o tematyce medycznej. Związana z Ann niemal od początku istnienia redakcji. Wielokrotnie nagradzana za swoje teksty. Niezmiernie utalentowana, doświadczona, wrażliwa, ciepła i pełna optymizmu kobieta. Jak mówi czuje, iż ma misję do spełnienia i wypełnia ją poprzez swoją dziennikarską pracę.

onkomocni, Ewelina Lis
Na zdj. Ewelina Lis, reportażystka Ann.

Wywiad: „Edyta Brzozowska: Łukasz chorował na depresję” , który ukazał się w ann-zdrowie.pl został również nagrodzony w konkursie Kryształowe Pióra 2022 w kategorii „Depresja – przełamać tabu”. Ewelina Lis zdobyła w nim I nagrodę.

kryształowe pióra, ewelina lis
Na zdj. Ewelina Lis (po lewej), reportażystka Ann oraz Svitlana Slyvchenko podczas gali wręczenia nagród Kryształowe Pióra 2022.

Grand Press: ogłoszenie wyników i nagrody

Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród Grand Press 2022 odbędzie się we wtorek, 13 grudnia, podczas gali 26. edycji konkursu Grand Press – Dziennikarz Roku w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Gala rozpocznie się o 20.30, transmitowana będzie na antenie TVN 24, a także na stronach Wp.pl oraz Press.pl.

Rozmowy, wywiady, reportaże w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *