Jak przygotować chłodnik? To nic trudnego! Wystarczy kefir, maślanka lub jogurt oraz warzywa. Najpopularniejszy chłodnik to ten przygotowany z buraczków, nazywany chłodnikiem litewskim. Jednak do przygotowania letniej zupy świetnie sprawdzą się także ogórki, szpinak, melon, pomidory, a nawet arbuz. Dziś prezentujemy przepis na orzeźwiający chłodnik szpinakowo-ogórkowy. Koniecznie spróbujcie!
Gotowanie z dietetyczką w Ann: Chłodnik szpinakowo-ogórkowy
– Z czym kojarzy Wam się chłodnik? Zapewne większości z Was z chłodnikiem litewskim, przygotowanym z botwinki. Dziś przygotujemy zupełnie inną, świeższą wersję tej potrawy– zaprasza w nagraniu dietetyczka, Sara Gawrońska.
Tego, jak odpowiednio przyrządzić chłodnik ze wskazówkami krok po kroku, dowiesz się z wideo w aplikacji Ann Asystent Zdrowia.
Składniki na 2 porcje:
- 150 g świeżego szpinaku
- 2 ogórki gruntowe
- 200 g kefiru
- 200 g jogurtu naturalnego
- pęczek koperku
- łyżka oliwy z oliwek
- 3 ząbki czosnku
Przygotowanie:
- Na patelni rozgrzewamy oliwę. Smażymy na niej przeciśnięty przez praskę czosnek i dodajemy szpinak. Chwilę dusimy do zmniejszenia jego objętości, co chwilę mieszając.
- Dodajemy do szpinaku kefir i jogurt naturalny, a następnie miksujemy za pomocą blendera.
- Wstawiamy chłodnik do lodówki na 2-3 godziny.
- Przygotowujemy dodatki: jajko gotujemy na twardo, ogórki obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach, a koperek drobno siekamy.
- Wyjmujemy chłodnik z lodówki, dodajemy sól i pieprz, starte ogórki oraz połowę koperku i dokładnie mieszamy.
- Przelewamy na talerz, dodajemy pokrojone na połówki jajko oraz resztę koperku.
Smacznego!
Wartość odżywcza | Kalorie | Masa | Białko | Tłuszcz | Węglowodany |
1 porcja | 195 kcal | 320 g | 11 g | 9.3 g | 16.9 g |
Ciekawostka zdrowotna: To, co go wyróżnia szpinak na tle innych warzyw, to między innymi bogactwo witaminy K. Żeby pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten składnik, wystarczy zjeść tylko 25 gramów szpinaku! Witamina K bierze udział w tworzeniu czynników krzepnięcia krwi – w razie ich niedoboru, dochodzi do zaburzeń krzepnięcia krwi. Poza tym, witamina K wspomaga układ sercowo-naczyniowy, wzmacniając ściany naczyń krwionośnych. Wykazuje także właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe i przeciwzapalne.
W podejmowaniu decyzji żywieniowych pomoże Baza żywności w aplikacji Ann!
Wystarczy pobrać aplikację Ann Asystent Zdrowia, przejść do sekcji Odżywianie, a następnie wybrać Baza żywności. Przechodząc do skanowania, możesz albo zrobić zdjęcie kodu kreskowego znajdującego się na etykiecie, albo wprowadzić kod ręcznie.
Po zeskanowaniu aplikacja wyszukuje produkt w bazie i prezentuje jego wartości odżywcze, dzięki czemu w kilka sekund dowiesz się, ile kilokalorii zawiera produkt oraz ile jest w nim białek, węglowodanów, tłuszczów, błonnika, a ile cukru i soli. Oczywiście możesz sprawdzić także, czy produkt zawiera wybrane alergeny. To narzędzie, które znacznie ułatwi podejmowanie dobrych wyborów żywieniowych!
Zobacz cały odcinek i razem z Sarą sprawdź, jak przygotować chłodnik!
To naprawdę proste!
Znajdź więcej ciekawych przepisów na zdrowe potrawy w Ann: