Gotowanie Ann: Tumbet mallorquín – warzywna zapiekanka na bazie papryki, bakłażana i cukinii [WIDEO]

Przepis na tumbet mallorquín pochodzi prosto z Majorki. Może być daniem głównym lub dodatkiem do innej potrawy. Jak przygotować warzywną zapiekankę na bazie papryki, bakłażana i cukinii? Wszystkie tajniki wyjawi nasz ekspert, Adrian Stojewski, w ramach cyklu „Gotowanie Ann”. Zapraszamy do wspólnego przygotowania tej wegańskiej potrawy.

Gotowanie Ann: Tumbet mallorquín

Amigos! Będziemy przyrządzać danie typowe dla Majorki. Tumbet mallorquín – bardzo aromatyczne, pełne witamin i idealne na zimowe dni –zapowiada Adrian Stojewski.

O tym, jak odpowiednio przyrządzić warzywną zapiekankę na bazie papryki, bakłażana i cukinii, dowiesz się z wideo w aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Przepis

Składniki na 5 porcji:

  • 1 średniej wielkości bakłażan
  • 1 średnia cukinia
  • 2 ziemniaki
  • 1 czerwona papryka
  • 400 g pomidorów
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 cebule
  • 2 liście laurowe
  • 0,5 l oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • odrobina mąki (pszennej/kukurydzianej)
  • szczypta oregano
  • sól morska
  • pieprz
  • łyżeczka ksylitolu
Całe wideo, a także przepis na warzywną zapiekankę znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Przygotowanie:  

  1. Na patelni lub w woku rozgrzewamy dużą ilość oliwy oliwy, wystarczającą do przykrycia warzyw, które będziemy smażyć. 
  1. Ziemniaki obieramy, kroimy w niezbyt grube plastry i dodajemy na patelnię wraz razem z 2 ząbkami czosnku (nieobranymi). Całość konfitujemy. 
  1. Gdy ziemniaki się zezłocą, wyjmujemy je wraz z czosnkiem z patelni i odsączamy nadmiar oliwy przy pomocy papierowych ręczników, a następnie solimy. 
  1. Cukinię kroimy w plastry i umieszczamy ją na tej samej patelni, na której smażyliśmy ziemniaki z czosnkiem. Gdy cukinia będzie złocista, zdejmujemy ją z patelni, odsączamy  i solimy. 
  1. Bakłażana kroimy w plastry, solimy i odstawiamy na chwilę, aby pozbyć się goryczki. Następnie plastry posypujemy mąką i smażymy na poprzednio używanej patelni. 
  1. Tak samo postępujemy z papryką i cebulą – kroimy je  w paski i smażymy. 

RADA: Aby przyspieszyć proces smażenia warzyw, możesz wykorzystać dodatkową patelnię.  

  1. Aby przygotować domowy sos pomidorowy na patelni umieszczamy odrobinę oliwy z oliwek, podsmażamy na niej posiekaną drobno małą cebulę i 1 ząbek czosnku, a gdy się zarumienią, dodajemy starte pomidory. Całość doprawiamy odrobiną soli, pieprzu, ksylitolem, liściem laurowym i oregano, po czym redukujemy sos.  
  1. W glinianym naczyniu układamy kolejno cienką warstwę sosu pomidorowego, ziemniaki , cukinię, następnie bakłażan, a na nich paprykę wraz z cebulą. Całość polewamy domowym sosem pomidorowym. 
  1. Tumbet możemy zapiec w piekarniku ( w naczyniu żaroofpornym)  przez około 20 minut w 200 stopniach. 
Wartość odżywcza Kalorie  Masa  Białka  Tłuszcz Węglowodany 
1 porcja805 kcal 250 g2.6 g 100 g 15.8 g 

Pochodzenie dania: Baleary 

O daniu: Majorkańska gastronomia jest bogata ze względu na wpływy historyczne i położenie geograficzne. I właśnie dzięki temu ładunkowi niuansów zarysowuje się jedna z najbogatszych kultur kulinarnych basenu Morza Śródziemnego.

Dania z Majorki, takie jak tumbet, pozwalają poczuć wpływy arabskie. Jedną z najbardziej wyjątkowych cech tego dania jest to, że tumbet jest przygotowywany z sezonowych składników (pierwotnie wykorzystywano tylko nadwyżki sezonowych warzyw). To dzięki nim przepis jest bardzo zdrowy, z powiewem świeżości.  

Danie datuje się na XVI wiek, kiedy to do hiszpańskiej gastronomii wprowadzono ziemniaki i pomidory przywiezione z tzw. „Nowego Świata”. W książce kucharskiej Pere d’Alcantary „la cuina mallorquina” napisano, że tumbet składał się kiedyś tylko z ziemniaków, czosnku, pomidorów, papryki i gotowanego mięsa. Składniki takie jak cukinia i bakłażany zostały dodane do potrawy w ostatnim stuleciu.

Ciekawostka zdrowotna: Trudno wyobrazić sobie większą bombę witaminową niż tumbet. Przyjrzyjmy się jego składnikom – na początek bakłażan – prawie nie ma kalorii i pomaga nam uniknąć zatrzymywania płynów. Sprzyja także trawieniu i zawiera związki, które pozwalają zapobiegać nowotworom i chorobom zwyrodnieniowym.  Numer dwa – pomidory bogate w  likopen, który wraz z witaminami C i A, wykazuje właściwości przeciwutleniające. I cukinia pozytywnie wpływająca na i nasz układ odpornościowy, a nawet pracę mózgu.

Zobacz cały odcinek i razem z Adrianem przygotuj warzywną zapiekankę!

To proste!

Tumbet mallorquín
Tumbet mallorquín/ fot. Sergiusz Kananowicz

Znajdź więcej ciekawych przepisów na zdrowe potrawy w cyklu Gotowanie Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *