Gotowanie Ann: Bocadillo de calamares – kanapka z chrupiącym kalmarem i sosem alioli [WIDEO]

Kanapka z chrupiącym kalmarem i sosem alioli – bocadillo de calamares – to symbol Madrytu. Jak przyrządzić danie krok po kroku? To nie jest trudne! Wszystkie tajniki wyjawi nasz ekspert, Adrian Stojewski, w ramach cyklu „Gotowanie Ann”. Zapraszamy do wspólnego przygotowania kanapki.

Gotowanie Ann: Bocadillo de calamares – kanapka z chrupiącym kalmarem i sosem alioli

Hola amigos! Dziś będziemy przyrządzać bocadillo de calamares, czyli sandwicha z kalmarami. To danie pochodzące z Madrytu, ze stolicy Hiszpanii. Dobrze, żebyście wiedzieli po dzisiejszym Gotowaniu, że w Madrycie znajduje się największy na świecie, po Japonii, targ rybny – zaprasza Adrian Stojewski.

O tym, jak odpowiednio przyrządzić kanapkę z kalmarem, dowiesz się z wideo w aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Przepis

Składniki na 1 kanapkę (dla 2 osób):

  • 10 pierścieni kalmarów
  • 50 g mąki pszennej
  • 50 g mąki z ciecierzycy
  • ½ szklanki mleka
  • 1 bagietka
  • oliwa extra virgen
  • sos alioli

Sos alioli:

  • 1 średniej wielkości ząbek czosnku
  • 1 jajko
  • 250 ml oleju roślinnego (najlepiej słonecznikowego)
  • 2 łyżeczki soku z cytryny
  • sól
Całe wideo, a także przepis na hiszpańskie danie, znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Przygotowanie:  

  1. Aby zmiękczyć kalmary, umieszczamy krążki w misce i zalewamy mlekiem. Pozostawiamy je na 30 minut. 
  2. Łączymy mąkę pszenną i mąkę z ciecierzycy, dodajemy szczyptę soli. Następnie obtaczamy w niej wyciągnięte z mleka pierścienie kalmarów. 
  3. Na patelnię wlewamy sporą ilość oliwy (taką, by zanurzyć w niej kalmary) i rozgrzewamy do około 190 stopni.  
  4. Kalmary otrzepujemy z nadmiaru mąki i przekładamy na patelnię. Następnie smażymy z obu stron do zezłocenia, około minutę z każdej strony.  
  5. Kalmary przekładamy na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.  
  6. Bagietkę przekrawamy wzdłuż i smarujemy każdą część sosem alioli.  
  7. Na dolną część bagietki wykładamy kalmary, przykrywamy drugą połówką i gotowe! 

Sos alioli: 

  1. Do wysokiego pojemnika wkładamy obrany czosnek, dodajemy szczyptę soli i sok z cytryny. 
  2. Następnie dodajemy jajko i wlewamy strumieniem olej. 
  3. Miksujemy wszystko uważając, by się nie ścięło. Zaczynamy od kilkunastu sekund bez większego mieszania całej masy, a następnie miksujemy przez kilka sekund.

Wartość odżywcza Kalorie  Masa 
Białko  
Tłuszcz Węglowodany 
1 porcja (kanapka z połowy bagietki bez sosu) 480 kcal 210 g 20.5 g 9.6 g 77.9 g 

Pochodzenie dania: Hiszpania, Madryt

O daniu: Kanapka typowa dla Madrytu, którą można zjeść w większości barów w stolicy Hiszpanii, szczególnie w okolicach Plaza Mayor. Jak kalmary przywędrowały do Madrytu? Najprawdopodobniej w XIX wieku wraz z kucharzami z Galicji i Asturii, którzy zakładali w stolicy wiele restauracji. Byli przyzwyczajeni do pracy z owocami morza, takimi jak kalmary. Co ciekawe, w tym samym czasie do Madrytu zaczęła napływać ludność także z Andaluzji. Wraz z nimi, poza flamenco, przybyły inne tradycje, takie jak sposób przyrządzania ryb poprzez ich smażenie i panierowanie. Szybko ta technika gotowania została powszechnie zaakceptowana w Madrycie, ponieważ dostarczała dodatkowych kalorii, bardzo potrzebnych w czasach niedoboru żywności. Z tego powodu, mimo że Madryt jest miastem położonym w głębi lądu, od dawna miał dostęp do jakościowych owoców morza i ryby. Obecnie w mieście znajduje się na przykład drugi co do wielkości targ rybny na świecie, Mercamadrid.

W XX wieku kanapka z kalmarami przeżywała w Madrycie swój złoty wiek. W latach 50-tych był to klasyk w mieście, do dzisiaj zresztą kanapka pozostaje symbolem stolicy.

Ciekawostka zdrowotna: Kalmary są dobrym źródłem wysokiej jakości białka, zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, które muszą być dostarczane wraz z dietą. Charakteryzują się sporą zawartością fluoru, żelaza, jodu, czy potasu oraz są źródłem witamin z grupy B. Jak wykazują badania, ich regularne włączanie do posiłków pozytywnie wpływa na działanie układu sercowo-naczyniowego. Warto sięgnąć po kalmary także jeśli zmagamy się z cellulitem, cierpimy z powodu chorej tarczycy czy pragniemy poprawić naszą zdolność koncentracji.

Zobacz cały odcinek i razem z Adrianem przygotuj Bocadillo de calamares!

To proste!

fot. Sergiusz Kananowicz

Znajdź więcej ciekawych przepisów na zdrowe potrawy w cyklu Gotowanie Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *