Atascaburras, czyli kremowa pasta rybna na bazie ryby, ziemniaków i oliwy z oliwek, znana jest w Hiszpanii od wieków. Jak przygotować wielkanocną kremową pastę rybną? Wszystkie tajniki wyjawi nasz ekspert, Adrian Stojewski, w ramach cyklu „Gotowanie Ann”. Zapraszamy do wspólnego przygotowania potrawy.
Gotowanie Ann: Atascaburras
– Ola, chicos! Dziś będziemy przyrządzać Atascaburras, czyli danie, które pochodzi z Kastylii La Mancha, danie wielkanocne. Jest to pasta na bazie dorsza, ziemniaków i oliwy między innymi. Pochodzi ona z jednej strony z Kastylii La Mancha, ale powstała dzięki poganiaczom mułów – zapowiada Adrian Stojewski.
O tym, jak odpowiednio przyrządzić Atascaburras, dowiesz się z wideo w aplikacji Ann Asystent Zdrowia.
Przepis
Składniki na 3 porcje:
- 4 średnie ziemniaki (~400 g)
- 200 g dorsza
- 1 ząbek czosnku
- 100 ml oliwy z oliwek
- 1 jajko ugotowane na twardo
- garść orzechów włoskich
- sól, pieprz
Przygotowanie:
- Dorsza gotujemy na małym ogniu około 5-7 minut, po czym wyciągamy i osuszamy.
- Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Po ugotowaniu odcedzamy, studzimy i obieramy.
- Obieramy także i siekamy ząbek czosnku.
- Do miski wkładamy ziemniaki oraz czosnek i rozgniatamy tłuczkiem/ widelcem.
- Jeśli masz w domu moździerz, możesz go użyć zamiast miski i tłuczka.
- Dorzucamy pokruszonego na mniejsze kawałki dorsza i powtarzamy czynność, aż do uzyskania gładkiej pasty.
- Stopniowo wlewamy oliwę z oliwek, nie przestając ugniatać, co pozwoli nam osiągnąć kremową konsystencję. Doprawiamy solą i pieprzem.
- Jeśli nasza pasta będzie zbyt suche, możemy dodać nieco wody po gotowaniu dorsza. Strukturą powinna ona przypominać purée.
- Serwujemy układając na wierzchu pokrojone w ćwiartki jajka i posiekane orzechy włoskie.
- Pasta idealnie smakuje także ze świeżym pieczywem i świeżo mielonym pieprzem.
Wartość odżywcza | Kalorie | Masa | Białko | Tłuszcz | Węglowodany |
1 porcja | 550 kcal | 230 g | 18 g | 42 g | 26.5 |
Pochodzenie dania: Kastylia La Mancha, Hiszpania
O daniu: Danie przyrządzano już wieki temu w oparciu o lokalne składniki, które poganiacze mułów, chłopi oraz pasterze mieli pod ręką i były łatwe do transportu oraz konserwowania (czyli oliwę z oliwek, suszonego dorsza, ziemniaki ozime, główki czosnku, sól, orzechy). Wspomniani poganiacze mułów przeprawiali się na wielowiekowych szlakach handlowych z Zatoki Biskajskiej, Santander, Bilbao i Pasajes do śródziemnomorskich portów Walencji i Kartageny właśnie przez wschodnią La Manchę. Transportowali na tym szlaku dorsza, którym sami posilali się w podróży.
Sam solony dorsz stał się bardzo popularny, ponieważ był łatwy w konserwacji i dostępny dla wszystkich, dlatego włączono go do diety wielkopostnej.
Legenda głosi, że twórcami dania byli dwaj pasterze, którzy zostali odcięci od świata po opadach śniegu. Nie mając innej możliwości, jak tylko posilić się gulaszem z ziemniaków i dorsza, postanowili połączyć te składniki wraz z oliwą z oliwek, a całość zmiażdżyć mocno, aby uniknąć twardości ości dorsza. Po zjedzeniu powiedzieli społeczności, że był to posiłek, który „nasycił nawet osły”(»harta hasta las burras» ) – mówi się, że od zbitki tych słów pochodzi nazwa dania.
Ciekawostka zdrowotna: Orzechy włoskie to nieocenione źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które z kolei usprawniają pracę naszego serca i mózgu. Orzechy włoskie znajdują swoje zastosowanie w profilaktyce wielu chorób, takich jak cukrzyca, Alzheimer czy osteoporoza. Udowodnione jest także ich pozytywny wpływ na cerę czy włosy, dlatego wyciąg z orzecha włoskiego jest częstym składnikiem kremów i maseczek.
Zobacz cały odcinek i razem z Adrianem przygotuj Atascaburras – wielkanocną pastę rybną!
To proste!
Znajdź więcej ciekawych przepisów na zdrowe potrawy w cyklu Gotowanie Ann: