Glista ludzka: trudny do wykrycia pasożyt. Jak rozpoznać i skutecznie leczyć? [WIDEO]

Kiedy pojawiają się takie dolegliwości, jak osłabienie, zmiany skórne, suchy kaszel, wzdęcia, a nawet silne bóle brzucha – często nie są uznawane za objaw poważniejszej choroby. Okazuje się, że za takimi dolegliwościami może kryć się sprytnie mylący wszelkie podejrzenia pasożyt. A dokładniej glista ludzka. O tym, jak może dojść do zarażenia, kiedy i jakie badania diagnostyczne najlepiej jest wykonać oraz kiedy glistnica staje się niebezpieczna – mówi dr n. biol. Anna Borecka z Samodzielnej Pracowni Parazytologii Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie.  

Pierwsze objawy zarażenia glistą ludzką nie wskazują na pasożyta

Agnieszka Kryszpin, Ann Asystent Zdrowia: Zarazić się możemy zarówno glistą ludzką jak i zwierzęcą. Obie są niebezpieczne dla człowieka?

dr n. biol. Anna Borecka, WHIE W Warszawie: Zgadza się. Dla naszego organizmu typowa jest glista ludzka. W formie dorosłej występuje w przewodzie pokarmowym. I u osób z inwazją tej glisty stwierdza się przede wszystkim objawy ze strony przewodu pokarmowego. 

Jeżeli chodzi o glisty zwierzęce, przede wszystkim mamy tutaj na myśli glistę psią i glistę kocią. To są pasożyty typowe dla zwierząt. Szczególnie, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Aczkolwiek niestety, w wyniku nieodpowiedzialnego postępowania z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi – stwierdza się dużą liczbę przypadków zarażeń właśnie tymi dwoma gatunkami. 

Przy czym tutaj objawy – ze względu na to, że nie jesteśmy dla nich specyficznymi żywicielami, są nieco odmienne, gdyż pasożyty te nie lokalizują się w przewodzie pokarmowym. Występują w różnych tkankach. 

Jak można zarazić się glistą ludzką oraz jakie są metody profilaktyki? Zobacz całą rozmowę w bezpłatnej aplikacji Ann.

Glista ludzka może dostać się do płuc

Jakie pojawią się objawy, jeśli zarazimy się glistą ludzką? 

Przyjęło się uważać, że jeżeli dochodzi do zarażenia glistą ludzką to pasożyt ten występuje tylko w przewodzie pokarmowym. I ze strony tego układu stwierdzamy pewne objawy. Natomiast tutaj pasożyt wykazuje bardzo skomplikowany cykl migracji przez nasz organizm. Co prawda do zarażenia dochodzi drogą pokarmową. Następuje wtedy, kiedy na przykład spożywa się owoce czy warzywa, które miały kontakt z glebą, nie zostały przed konsumpcją umyte. Wtedy jaja pasożytów na nich zlokalizowane dostaną się do przewodu pokarmowego.

Pięć godzin wystarcza pasożytowi, żeby przejść przez ścianę jelita, dojść do naczyń krwionośnych. Z naczyniami krwionośnymi pasożyt dociera do serca i tam przede wszystkim przy pomocy małego obiegu krwi, dociera do płuc. I ku zaskoczeniu wielu osób pojawiają się pierwsze objawy wcale nie ze strony przewodu pokarmowego, ale ze strony układu oddechowego. Mogą być to suchy kaszel , kłopoty z oddychaniem, które są właśnie wywołane obecnością pasożyta. 

glista ludzka
fot.Shutterstock

Glista ludzka może kryć się za objawami alergicznymi

Glista to pasożyt, który sprytnie myli wszelkie podejrzenia i nie kieruje ich na siebie. Czy zdarzają się takie sytuacje, że kompletnie nie weźmiemy zmian skórnych, czy właśnie takiego kaszlu za objaw glistnicy?  

Ależ oczywiście, że tak. Kojarzymy glistę ludzką jako pasożyta przewodu pokarmowego. Nie wiedząc o tym, że może występować na terenie płuc i wywołać typowe objawy. Właśnie takie alergiczne. Spowodowane wytwarzaniem bardzo dużej ilości substancji silnie alergizujących. Możemy nie wpaść na ten pomysł. Oczywiście w momencie, kiedy udamy się do lekarza, nawet jeżeli to jest lekarz alergolog, powinniśmy powiedzieć o przeżyciach ostatnich tygodni.

Należy zwrócić uwagę czy zmieniliśmy na przykład swoje sposoby zachowania? Czy odbyliśmy na przykład podróż do innego środowiska niż typowe dla naszego normalnego życia. Czy na przykład nie byliśmy w krajach, gdzie jest niski poziom higieny sanitarnej. To są wszystko czynniki, które mogą naprowadzić lekarza na to, że być może nie mamy do czynienia z alergią ale zarażeniem pasożytami. 

Obejrzyj całą rozmowę wideo i dowiedz się kiedy najlepiej jest wykonać badania w kierunku wykrycia glisty ludzkiej w bezpłatnej aplikacji Ann.

Więcej ciekawych rozmów ze specjalistami w Ann:

Dlaczego glista jest też pasożytem trudnym do wykrycia?  Zobacz całą rozmowę wideo ze specjalistą w bezpłatnej aplikacji Ann.
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *