Girl dinner – nowy trend dietetyczny wśród kobiet. Czy jest zdrowy?

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Girl dinner to trend, który podbija platformy internetowe. Kobiety oznaczają nim zdjęcia i nagrania, na których prezentują swoje wyjątkowe kolacje. Czym jest girl dinner? To nic innego, jak posiłek przygotowany z tego, co akurat ma się pod ręką. Z założenia ma być to danie bez gotowania i spędzania czasu w kuchni. Jaka jest historia girl dinner i na czym polega fenomen tej mody? Tego wszystkiego dowiesz się w Ann!

Girl dinner – co to takiego?

Girl dinner bywa nazywane buntem wobec codziennego obowiązku gotowania, który spoczywa od lat głównie na kobietach. Kiedy dziewczyny, żony czy matki mają swój wolny wieczór, ostatnie o czym przeważnie marzą to przygotowanie posiłków. Girl dinner to odpowiedź na potrzebę zaspokojenia głodu, zjedzenia czegoś smacznego, ale jednocześnie – uniknięcie gotowania.

Internauci oznaczają swoje nagrania i zdjęcia posiłków jako „girl dinner”, kiedy na ich talerzu lądują różnego rodzaju przekąski. Przygotowanie takiej kolacji zazwyczaj wygląda jak wybieranie elementów ze szwedzkiego stołu. Może ona przybrać formę deski serów, lekkich przekąsek (np. warzyw i hummusu), ale można w niej wykorzystać także pozostałości z obiadu z poprzedniego dnia. Tak naprawdę panuje tutaj dowolność, jeśli chodzi o składniki. Najważniejsze jest to, aby talerz wypełnił się smakołykami bez konieczności gotowania.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Popularność trendu girl dinner

Skąd wzięło się girl dinner? Wyrażenie dziewczęcej kolacji zostało użyte pierwszy raz stosunkowo niedawno, bo w maju 2023 roku. Influencerka, Olivia Maher nazwała w ten sposób swój posiłek, na który składały się: chleb, ser, winogrona i ogórki konserwowe. Kobieta wytłumaczyła w rozmowie z „The New York Times”, że w Girl’s Dinner chodzi o to, aby satysfakcja z jedzenia kolacji była większa niż wysiłek włożony w jej przyrządzenie.

Kobiety na całym świecie doceniają pozytywny wydźwięk girl dinner. Ten nietradycyjny posiłek staje się dla wielu z nich czymś wyjątkowym – wyrwaniem z rutyny gotowania i skupieniem się na przyjemności jedzenia. Dla wielu fanek nowego trendu jest on przeciwstawieniem się tradycji i stereotypom, według których każda kobieta powinna dbać o przygotowanie posiłków dla rodziny. Girl dinner to dla nich chwila, aby zrobić coś wyłącznie dla siebie, a przy tym odrobinę poleniuchować.

kobieta jedząca przekąski
fot. Pixel-Shot/ Shutterstock

Zjedzenie talerza frytek vs przekąski z warzyw – posiłek posiłkowi nierówny

Co na temat girl dinner mówią dietetycy? Eksperci niejednokrotnie wyrazili swoje zaniepokojenie nowym trendem. Niestety, girl dinner to rzadko zdrowe posiłki przygotowane z warzyw, owoców, czy pełnoziarnistych zbóż. Daleko im do prawidłowo zbilansowanych posiłków. Wiele treści opisywanych hasłem girl dinner to przetworzone przekąski, jak np. chipsy, nachosy, frytki lub popcorn.

O ile zjedzenie takiej kolacji raz na jakiś czas nie wyrządzi szkody, o tyle regularne rezygnowanie ze zdrowej kolacji na rzecz mixu słonych przekąsek może skończyć się problemami zdrowotnymi. Dlatego decydując się na szybki posiłek bez gotowania, warto nadal zachowywać zdrowy rozsądek i zwracać uwagę na ilość spożywanych przekąsek.

Chcąc ułatwić sobie przygotowanie kolacji, najlepiej sięgać po produkty nieprzetworzone. Na talerzu mogą znaleźć się np. warzywa pokrojone w słupki, gotowy hummus, niewielka ilość sera i pokrojone owoce. Taki posiłek z pewnością odpowie na więcej potrzeb organizmu niż garść przekąsek.

Dbając o to, aby kolacja była odpowiednio zbilansowana i miała właściwą kaloryczność, możemy sobie pozwolić na różne formy jej przygotowania. Stworzenie zdrowego posiłku wcale nie musi wiązać się z godzinami spędzonymi w kuchni! Poniżej znajdziesz kilka przykładów girl dinner w zdrowszej wersji!Girl dinner ze zdrowym jedzeniem – pomysły na szybkie przekąski

Poniżej znajdziesz kilka zestawów, które zgodnie z założeniem girl dinner, łączą w sobie różne produkty, o różnych smakach i fakturach. Przygotujesz z nich szybką kolację, która będzie nie tylko mało pracochłonna, ale też smaczna i zdrowa.

Zestaw 1:

 • tortilla pełnoziarnista
 • guacamole z awokado
 • pieczony kurczak lub inne mięso/ryba z poprzedniego obiadu
 • garść borówek

Zestaw 2:

 • kilka trójkątów sera camembert
 • gruszka
 • pieczone ziemniaki z poprzedniego obiadu
 • kabanos drobiowy
 • kilka pomidorków koktaajlowych

Zestaw 3:

 • serek wiejski
 • pokrojona w słupki papryka
 • grzanka z pełnoziarnistego chleba z serem
 • garść winogron
 • garść orzechów

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *