Full Body Workout – efektywny trening na całe ciało

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Zależy Ci na wzmocnieniu wszystkich partii ciała, a nie masz czasu na długie treningi? Wypróbuj Full Body Workout (FBW)! To trening ogólnorozwojowy, podczas którego w czasie jednej sesji treningowej spalasz duże ilości kalorii i jednocześnie wzmacniasz mięsnie. Co więcej, możesz go wykonać nawet w domu. Na czym dokładnie polega Full Body Workout i jak długo trwa jeden trening? Komu jest zalecany trening FBW? Jakie korzyści może przynieść i jak stworzyć dobry plan treningowy? Odpowiedzi znajdziesz w Ann!

Full Body Workout – co to za trening?

Większość programów treningowych skupia się tylko na jednej partii ciała. FBW to zupełnie inny rodzaj treningu, ponieważ angażuje on do pracy wszystkie grupy mięśniowe. W związku z tym ćwiczenia podczas Full Body Workout są bardzo różnorodne. Należą do nich m.in. przysiady, pompki, wyciskanie sztangi, martwy ciąg czy uginanie i prostowanie ramion. Intensywność ćwiczeń i plan treningowy zawsze należy dostosować indywidualnie do własnych możliwości.

Kobieta wykonuje przysiad w czasie treningu Full Body Workout w domu.
Trening FBW polega na ćwiczeniu wszystkich grup mięśniowych/fot. Roman Samborskyi/shutterstock.com

Zalety treningu Full Body Workout

Jedną z zalety treningu jest to, że w krótkim czasie możemy wzmocnić całe ciało. To również oszczędność czasu, ponieważ nie musimy poświęcać go na oddzielne treningi poszczególnych partii ciała. Co ważne, podczas ćwiczeń spalamy dużo kalorii – więcej niż w trakcie treningu tylko jednej grupy mięśniowej. Kolejną korzyścią jest wzmocnienie mięśni i wydolności organizmu, co może nam się przydać także w życiu codziennym.



Dla kogo FBW?

Full Body Workout to świetna propozycja dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami. Z drugiej strony trening może przynieść również wiele korzyści sportowcom, potrzebującym równomiernego wzmocnienia całego ciała. Full Body Workout to także trening dla osób, którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej i zmniejszeniu masy ciała. Zaletą treningu jest niedługi czas jego trwania, w związku z tym powinien on przypaść do gustu osobom, które mają ograniczony czas na aktywność fizyczną.

Trzy kobiety na macie uśmiechają się podczas grupowego treningu.
Osoby początkujące mogą zacząć przygodę z treningiem FBW od zajęć grupowych/fot. YAKOBCHUK VIACHESLAV/shutterstock.com

Jak przebiega trening Full Body Workout?

Każdy trening warto zacząć od krótkiej rozgrzewki, aby przygotować mięśnie do wysiłku. Trening zaczynamy od ćwiczeń na największe partie ciała – np. na nogi. Następnie przechodzimy do mniejszych partii ciała i wykonujemy ćwiczenia na brzuch, np. brzuszki lub planki. Ilość serii i powtórzeń powinna być dopasowana indywidualnie do naszych możliwości.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Przykładowy trening FBW może składać się z 3-4 serii ćwiczeń po 10 powtórzeń. Należy też pamiętać, aby zadbać o odpowiednią technikę wykonywania ćwiczeń. Po zakończeniu treningu warto wykonać krótki stretching, czyli rozciąganie. Ile powinien trwać trening FBW? Na trening całego ciała należy przeznaczyć od 30 do 60 minut.

Trening FBW – o czym należy pamiętać?

Aby zobaczyć efekty treningu, warto wykonywać go 3 razy w tygodniu – treningi oddzielajmy dniem wolnym. Jeśli nie jesteśmy pewni, od czego zacząć i jak dokładnie powinien FBW, wtedy warto zapisać się na ćwiczenia grupowe. Full Body Workout to popularny trening, który znajduje się w ofercie większości fitness klubów. Możemy też stworzyć plan FBW z pomocą trenera personalnego.

Seniorzy, a także osoby, które zmagają się z chorobami przewlekłymi lub niedawno przeszły kontuzje, powinny przed rozpoczęciem treningów skonsultować się z lekarzem.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *