Fizjoterapia stomatologiczna pomaga w leczeniu różnych dolegliwości

Data i czas rozpoczęcia
Liczba miejsc 5
Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Bruksizm, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych oraz wady zgryzu? Pomóc może fizjoterapia stomatologiczna. To kilka problemów z narządami żucia, które mogą dawać często mylne objawy. Czy fizjoterapia stomatologiczna może być stosowana w leczeniu bólu szczęki, głowy i szyi? Jak długo trwa typowa sesja fizjoterapeutyczna w przypadku pacjentów stomatologicznych? Czy istnieją przeciwwskazania? Na pytania odpowiada mgr Hanna Kaźmierczak, fizjoterapeutka z Fizjokliniki

Fizjoterapia stomatologiczna: na czym polega?

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Czym jest fizjoterapia stomatologiczna? W jakich przypadkach pacjentom zaleca się korzystanie z fizjoterapii stomatologicznej?

mgr Hanna Kaźmierczak, fizjoterapeutka: Fizjoterapia stomatologiczna to dział fizjoterapii zajmujący się leczeniem pacjentów z bólem twarzy głowy oraz szyi, w tym zaburzeniami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. W tym takimi jak: trzaski stawowe, blokowanie czy ograniczenie ruchomości stawu skroniowo-żuchwowego (tzw. szczękościsk). 

Drugim obszarem oddziaływania fizjoterapii stomatologicznej jest wspomaganie leczenia bruksizmu, czyli zaciskania czy zgrzytania zębami oraz jego konsekwencjami m.in. bólu twarzy. Trzecim obszarem jest fizjoterapia stomatologiczna okołooperacyjna okolicy głowy i szyi, ze szczególnym uwzględnieniem fizjoterapii przed i po operacjach ortognatycznych (chirurgii twarzowo-szczękowej), a także urazach, np. złamaniach kości twarzy.

Jakie techniki fizjoterapeutyczne stosuje się w leczeniu schorzeń jamy ustnej i twarzy? 

W zależności od prowadzonego procesu fizjoterapeutycznego, działania terapeutyczne dostosowywane są do danego pacjenta. Na techniki wykorzystywane w terapii składają się m.in. techniki terapii manualnej, masaż tkanek miękkich i terapia punktów spustowych. Jak również drenaż limfatyczny, kinesiotaping czy fizykoterapia w przypadku działania przeciwobrzękowego. Nieodzownym aspektem w procesie każdego procesu terapeutycznego jest również praca własna pacjenta w celu utrzymania efektów wypracowanych podczas sesji fizjoterapeutycznych.

Fizjoterapia stomatologiczna jest szczególnie ważna u pacjentów z bruksizmem

Jak fizjoterapia stomatologiczna może pomóc pacjentom z dysfunkcjami skroniowo-żuchwowymi (DŚŻ)? 

Fizjoterapia stomatologiczna jest komplementarnym elementem szynoterapii, a także leczenia ortodontycznego. Stosowane techniki manualne zmniejszają napięcie mięśni żucia oraz pozostałych mięśni twarzy, głowy i kręgosłupa szyjnego, działając przeciwbólowo i rozluźniająco. Jest to szczególnie ważne u pacjentów z bruksizmem, przed i po operacjach ortognatycznych oraz w trakcie skojarzonej terapii logopedycznej.

Mężczyzna z bólem szczęki w gabinecie korzysta z zabiegu fizjoterapii stomatologicznej
Pacjent odczuwa ból zęba, fot. Shutterstock

Jak najbardziej techniki wykorzystywane w fizjoterapii stawów skroniowo-żuchwowych ukierunkowane są na wszystkie wymienione objawy z jakimi przychodzą pacjenci. W zależności od ich nasilenia, proces terapeutyczny jest indywidualnie planowany. Priorytet zawsze stanowi praca przeciwbólowa. Praca z pacjentem zwykle obejmuje wyżej wspomniane obszary. Często jednak regularna praca terapeutyczna oraz praca własna pacjenta podstawowymi technikami ukierunkowanym bezpośrednio na staw skroniowo-żuchwowy niwelują inne, towarzyszące dolegliwości, np. bóle głowy związane z zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi.

Przeczytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Padaczka. Objawy bywają niespecyficzne

Fizjoterapia stomatologiczna a ból głowy i szyi

Czy fizjoterapię stomatologiczną stosuje się w leczeniu bólu szczęki, głowy i szyi? 

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Zdecydowanie tak! Pacjenci cierpiący na objawy zaburzeń skroniowo-żuchwowych, często towarzyszą dodatkowe dolegliwości. M.in. takie jak: bóle głowy różnego pochodzenia (np. napięciowe bóle głowy), bruksizm, bóle odcinka szyjnego kręgosłupa czy szumy uszne. Odpowiednio prowadzona fizjoterapia powinna być kompleksowa i oddziaływać na wszystkie obszary (twarz, głowa, szyja), aby przynieść ulgę w bólu, poprawić funkcję narządu żucia oraz poprawić komfort życia.

Fizjoterapia w stomatologii: czy istnieją przeciwwskazania?

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do fizjoterapii stomatologicznej?

mgr Hanna Kaźmierczak, fizjoterapeutka: Nie ma ogólnych przeciwwskazań do fizjoterapii stomatologicznej. Raczej można spotkać się z przeciwwskazaniami do wprowadzenia konkretnych techniki manualnych na danym etapie leczenia, np. technik wewnątrz jamy ustnej w przypadku obecności szwów po usunięciu zęba, czy po operacji ortognatycznej. Są to jedynie przeciwwskazania tymczasowe.

Czy fizjoterapia stomatologiczna wymaga regularnego stosowania, czy jest to proces jednorazowy?

W zależności od zgłaszanych dolegliwości oraz ich nasilenia, najczęściej niezbędny jest cykl regularnych spotkań ze średnią częstotliwością wizyt raz na tydzień lub dwa tygodnie. W tym czasie wprowadza się wiele technik rozluźniających oraz przeciwbólowych.

Warto zaznaczyć, że zaangażowanie pacjenta i rzetelne wykonywanie zaleconych ćwiczeń jest niezbędnym elementem procesu. Regularna kontrola postępów pozwala określić moment zakończenia fizjoterapii. Zwykle jest to od kilku do kilkunastu spotkań.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *