Fibromialgia. Co to za choroba?

Przewlekły ból mięśni i stawów, uczucie wyczerpania, zesztywnienia, a także zaburzenia nastroju i kłopoty ze snem. Jeśli masz te objawy, może okazać się, że chorujesz na fibromialgię – chorobę reumatyczną tkanek miękkich. Czym jest fibromialgia, jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?

12 maja obchodzimy Dzień Wiedzy o Wibromialgii. Ma on na celu edukację ludzi na temat choroby oraz zbieranie funduszy dla organizacji, które wspierają badania i rzecznictwo w fibromialgii.

Fibromialgia: nieznośny ból

  • Fibromialgia jest przewlekłą chorobą, która charakteryzuje się rozległym bólem mięśni, tkanek miękkich, kości i stawów, jak również występowaniem na ciele obszarów większej czułości.
  • Przypuszcza się, że za fibromialgię odpowiedzialne mogą być choroby zakaźne, zaburzenia psychiczne, problemy socjalne.
  • Najbardziej dokuczliwym, a zarazem trudnym do zwalczenia objawem fibromialgii jest ból. Na początku może on być ograniczony do jednej okolicy, potem jednak staje się uogólniony, zajmuje stawy i mięśnie po obydwu stronach ciała.
  • O fibromialgii świadczy ból, który rozprzestrzenia się we wszystkich częściach ciała i trwa minimum trzy miesiące. A także ból lub tkliwość pojawiające się po uciśnięciu co najmniej 11 z 18 charakterystycznych punktów.
  • Z powodu tego, iż fibromialgia jest chorobą bardzo różnorodną, jej leczenie musi być dopasowane do każdego pacjenta.
  • Przeczytaj cały artykuł i dowiedz się czym dokładnie jest fibromialgia, jakie są jej objawy i czy podlega ona leczeniu.
Cały artykuł dostępny za darmo wyłącznie w aplikacji Ann Asystent Zdrowia. Do pobrania bezpłatnie w Google Play i App Store.

Fibromialgia: co to za choroba?

Fibromialgia (FMS) dość niedawno została uznana za odrębną chorobę, a lekarze nadal mają podzielone zdania co do akceptacji jej występowania.

FMS jest przewlekłą chorobą, która charakteryzuje się rozległym bólem mięśni, tkanek miękkich, kości i stawów, jak również występowaniem na ciele obszarów większej czułości. Ponadto u osób chorujących na fibromialgię mogą występować zaburzenia snu i nastroju oraz objawy sugerujące chorobę narządów wewnętrznych. Chorobę wykrywa się u 2–4% populacji ogólnej, przede wszystkim u ludzi rasy białej. Znacznie częściej zmagają się z fibromialgią kobiety niż mężczyźni. Największa częstość zachorowania spotyka się u osób w wieku 30-50 lat. Udowodniono, że występują pewne predyspozycje do zachorowania na fibromialgię, są to właśnie płeć żeńska, obecność chorób reumatycznych, a także dodatni wywiad rodzinny w kierunku opisywanego schorzenia.

Fibromialgia: jakie są przyczyny?

Dokładna przyczyna fibromialgii nie jest znana. Uważa się, że może ona być związana z nieprawidłowym poziomem niektórych substancji chemicznych w mózgu, a także zmianami w sposobie, w jaki ośrodkowy układ nerwowy przetwarza sygnały o bólu wysyłane przez ciało. Przypuszcza się również, że za fibromialgię odpowiedzialne mogą być choroby zakaźne, zaburzenia psychiczne, problemy socjalne. Jak również urazy, przeciążenia i czynniki stresogenne. FMS może być skutkiem innej długotrwałej choroby. Często występuje ona u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi.

Jak się objawia fibromialgia?

Na FMS każdy pacjent choruje inaczej. Objawy schorzenia są subiektywne i trudne do wykrycia przy pomocy badań. Najbardziej dokuczliwym, a zarazem trudnym do zwalczenia objawem fibromialgii jest ból. Na początku może on być ograniczony do jednej okolicy, potem jednak staje się uogólniony, zajmuje stawy i mięśnie po obydwu stronach ciała. Typowym objawem jest ból kręgosłupa oraz bioder, barków i kolan. Pacjenci odczuwają kłucie, szarpanie lub palenie mięśni. Przeważnie ból nasila się rano, a także podczas wykonywania jednostajnej czynności, m.in. siedzenie przy komputerze czy monotonna praca fizyczna.

Oprócz bólów w mięśniach chorzy skarżą się na ogólne zmęczenie, osłabienie odporności, poważne zaburzenia snu, a także powiększenie węzłów chłonnych. Wszechogarniające zmęczenie jest tak silne, że nie pozwala wykonywać najprostszych czynności.

Do innych objawów fibromialgii możemy zaliczyć nadwrażliwość pęcherza moczowego, drętwienie i mrowienie rąk i stóp, zespół nespokojnych nóg. Jak również depresję, niepokój, uczucie lęku, zaburzenie snu oraz napady migrenowe.

Fibromialgia: jak leczyć?

Żeby rozpocząć leczenie, należy najpierw udać się do lekarza, żeby on przeprowadził wywiad i  sprawdził wrażliwość określonych punktów na ciele. O fibromialgii świadczy ból, który rozprzestrzenia się we wszystkich częściach ciała i trwa minimum trzy miesiące. A także ból lub tkliwość pojawiające się po uciśnięciu co najmniej 11 z 18 charakterystycznych punktów. Ich wrażliwość lekarz mierzy specjalnym urządzeniem – dolorymetrem.

Z powodu tego, iż fibromialgia jest chorobą bardzo różnorodną, jej leczenie musi być dopasowane do każdego pacjenta. Najlepsze efekty przynosi łączenie różnych terapii. Zastosowanie zaś leków ma przede wszystkim na celu zmniejszenie bólu, poprawienie nastroju oraz polepszenie jakości snu. Najczęściej stosowane są leki antydepresyjne oraz przeciwbólowe. Oprócz farmakoterapii stosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne. Najczęściej –  kinezyterapię, czyli leczeniu ruchem.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *