Energetyki bez cukru a zdrowie

Kofeina potrafi szybko uzależnić, o czym wielu z nas przekonało się na własnej skórze. Mimo tego często nie potrafimy sobie wyobrazić poranka bez wypitej kawy lub innego „dostarczyciela” kofeiny. Jaki jest wpływ napojów energetycznych na nasze zdrowie? Czy energetyki bez cukru to zdrowe zamienniki? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule!

Napoje energetyczne. Co warto o nich wiedzieć?

Z upływem lat świadomość społeczeństwa na temat szkodliwych dla zdrowia produktów cały czas wzrasta. Mimo tego napoje energetyczne nadal mocno trzymają się na rynku, a wielu z nas regularnie je spożywa przed treningiem lub po prostu w trakcie życia codziennego dla rzekomo większej ilości energii.

Co warto wiedzieć o tego typu napojach? Przede wszystkim to, że produkty te w swoim składzie mają najczęściej takie substancje jak guarana, tauryna, kofeina oraz teina, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Naukowcy wielokrotnie nam wbijają do głowy informacje o szkodliwości energetyków, jednak my i tak często po nie sięgamy z uporem maniaka, ponieważ wydaje się nam, że są one dla nas jedynym ratunkiem po trudnym dniu lub po prostu jedynym sposobem na to, by mieć dużo energii o poranku.

Zawsze miej zdrowie w kieszeni z aplikacją Ann Asystent Zdrowia.

Oczywiście, napoje energetyczne są w stanie poprawić naszą koncentrację, czy też pomóc w zniwelowaniu uczucia senności i zmęczenia. Warto jednak pamiętać o skutkach ubocznych działania tego typu produktów, a te mogą być tragiczne dla naszego zdrowia. Energetyki bardzo szybko powodują bowiem wzrost ciśnienia krwi oraz ogólne poczucie rozdrażnienia. Ponadto, napoje kofeinowe o wysokiej zawartości fruktozy mogą spowodować trwałe uszkodzenie nerek, jeśli zdecydujemy się na ich spożycie po treningu. A przecież większość osób właśnie wtedy sięga po tego typu napoje! Warto więc zatem szybko pozbyć się tego nawyku i sięgnąć po znacznie zdrowsze produkty, których przecież na rynku nie brakuje.

Energetyki bez cukru a zdrowie

Napoje energetyczne nie dostarczą organizmowi cennych wartości odżywczych, a wszystko przez ich skład, w którym nie znajdziecie ani grama tłuszczu, białka czy błonnika. W składzie płynu znajdują się tylko i wyłącznie węglowodany, które nie zapewnią nam uczucia sytości i nie będą w stanie zaspokoić głodu po ich wypiciu. A warto dodać, że energetyki są mocno kaloryczne, ponieważ w 100 ml jednego napoju znajduje się średnio nawet 80 kalorii!

„Na szczęście”, fani energetyków od dłuższego czasu mogą kupować energetyki bez cukru. Jaki wpływ mają energetyki bez cukru na zdrowie? Taki sam jak ich odpowiedniki z cukrem, jednak w tego typu napojach cukier jest zastąpiony erytrytolem, dzięki czemu napój zawiera 0 kalorii. Jest to więc zatem lepsza propozycja dla ludzi, którzy od czasu do czasu sięgają po energetyka. A na pewno mniej kaloryczna.

Energetyki bez cukru a zdrowie. Co dzieje się z naszym ciałem po wypiciu napoju?

Wielu z was zastanawia się zapewne, co dzieje się z naszym ciałem i organizmem tuż po wypiciu takiego napoju. Warto przypomnieć, że pierwsze efekty po wypiciu napoju energetycznego pojawiają się w czasie od 15 do 40 minut. Wtedy obserwujemy poprawę naszej koncentracji, a nasze ciało zaczyna reagować na przyswojoną kofeinę w postaci rozszerzenia źrenic i wzrostu ciśnienia krwi. Jest to jednak krótkotrwałe uczucie, ponieważ już po upływie godziny od wypicia napoju, poziom cukru we krwi spada, a sama przyswojona wcześniej kofeina stopniowo zaczyna się zużywać.

Przez to szybciej odczuwamy zmęczenie i czasami odczuwamy symptomy odwodnienia. Kofeina całkowicie oczyszcza nasz krwioobieg dopiero po około 12 godzinach od spożycia napoju. Po upływie tego czasu nasz organizm zaczyna jednak łaknąć kolejnego tego typu napoju, co jest niebezpiecznym zjawiskiem, prowadzącym do różnego rodzaju uzależnień. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z British Medical Journal jednoznacznie wynika, że nadmierne spożywanie napojów energetycznych może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, a w skrajnych przypadkach do ostrego zapalenia tego narządu. Miejcie to na uwadze!

Napoje energetyczne – jakie są przeciwskazania do ich spożywania?

Napoje energetyczne są dedykowane głównie osobom dorosłym, jednak z uwagi na to, że nie mają one w swoim składzie alkoholu, bardzo często sięgają po nie również dzieci i młodzież. A warto pamiętać, że osoby poniżej 18 roku życia nie powinny w młodym wieku spożywać produktów z tak wysoką zawartością kofeiny. Spożywanie energetyków stanowczo odradzamy również kobietom w okresie ciąży i karmienia piersią. Tego typu napoje nie powinny być także spożywane przez osoby leczące się na nadciśnienie tętnicze. Wszystko z powodu wysokiej zawartości kofeiny, tauryny i guarany, które mają szczególnie negatywny wpływ na osoby zmagające się z wyżej wspomnianym schorzeniem.

Pamiętajcie też, że picie energetyków może wywołać niepożądane działania również u osób zdrowych. Szczególnie, gdy dana osoba przekroczy maksymalną dopuszczalną dzienną dawkę kofeiny, która wynosi około 400 mg. W jednym napoju energetycznym może znajdować się około 160 mg kofeiny, dlatego też wypicie powyżej dwóch energetyków przez cały dzień może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. A skutkami przedawkowania napojów energetycznych są między innymi:

  • zaburzenia pracy serca;
  • zawroty głowy;
  • zawał serca;
  • wymioty;
  • drgawki;
  • halucynacje;
  • skoki ciśnienia tętniczego;
  • problemy z oddychaniem.

Autor: Sebastian Kaniewski / Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

energetyki bez cukru a zdrowie
Fot. Shutterstock.com
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *