Pierwszy w Polsce robot pomaga przy wszczepieniu endoprotezy kolana

Wzrost skuteczności leczenia do 95%, krótszy czas rekonwalescencji oraz mniejsze ryzyko ponownej operacji. Takie efekty po wszczepieniu endoprotezy kolana pozwala osiągnąć innowacyjna technologia z udziałem robota. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu wdrożył pierwszy w kraju system robotyczny, umożliwiający ortopedom osiągnięcie większej precyzji i efektywności podczas zabiegów wszczepienia endoprotezy kolana.

Endoproteza kolana: zabieg najczęściej wykonuje się u seniorów

Zabieg wszczepienia endoprotezy kolana często przeprowadza się u osób starszych, które doświadczyły chorób wynikających z trybu życia charakteryzującego się zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi. Te zmiany mogą być rezultatem przewlekłych urazów, nadmiernych obciążeń, schorzeń reumatycznych.

Zastosowanie nowej technologii skutkuje wzrostem skuteczności leczenia do około 92-95%. Co jest znaczącą poprawą w porównaniu do standardowych metod, gdzie wynik bardzo dobry uzyskiwany jest w około 80% przypadków. Poza tym pacjenci mogą liczyć na krótszy okres rekonwalescencji, większą ruchomość stawu kolanowego oraz mniejsze ryzyko konieczności wcześniejszej wymiany implantu.Endoproteza kolana: innowacyjna technologia

Nowa technologia to krok naprzód w dziedzinie endoprotezoplastyki kolana. Lekarze przeszli specjalistyczne szkolenia, dzięki którym mogą wykorzystać robotyczne wsparcie przy planowaniu śródoperacyjnym oraz precyzyjnym wykonaniu zabiegu.

W praktyce oznacza to możliwość dokładnego wyliczenia parametrów. M.in. takich jak koślawość, szpotawość, rotacja uda, czy pochylenie kości piszczelowej, co umożliwia lekarzom wybór optymalnego implantu. System może dokładnie analizować siedem różnych parametrów z dokładnością do 0,5 stopnia i 0,5 mm. Przekłada się to na większą precyzję i powtarzalność zabiegu.

Zabieg wszczepienia endoprotezy kolana
Zabieg wszczepienia endoprotezy kolana / Fot. USK we Wrocławiu

– Kiedyś w tym szpitalu najlepsi chirurdzy operowali za pomocą skalpela, dziś młodzi wybitni chirurdzy operują za pomoc robota. Robot to tylko narzędzie, którego chirurg używa, po to, by operować lepiej, efekty leczenia były skuteczniejsze, a pacjent w szpitalu przebywał krócej. To kolejny krok, który realizuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytet Medyczny w kierunku projektu medycznej uczelni badawczej oraz szpitala, który jest jego częścią. Kolejny bardzo ważny krok w rozwoju medycyny w szpitalu i w kraju – mówi prof. dr hab. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

Zabiegi są wykonywane przez zespół kliniki ortopedycznej, która powstała w wyniku połączenia dwóch jednostek – Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dorosłych i Dzieci oraz Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki. Dzięki temu pacjenci otrzymują kompleksową opiekę w jednym miejscu, bez podziału na obszary leczenia kończyn górnych czy dolnych.

Opracowała: Svitlana Slyvchenko na podstawie materiałów prasowych USK we Wrocławiu.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *