Edukacja Ann: Zaburzenia równowagi u seniora. Można im zapobiec poprzez fizjoterapię [PODCAST]

Senior traci równowagę, potyka się, upada. Każde takie wydarzenie stanowi niebezpieczeństwo dla jego zdrowia, a nawet życia. Z pomocą w problemie przychodzi między innymi odpowiednia rehabilitacja w gabinecie fizjoterapeutycznym. O zaburzeniach równowagi u seniora, ich przyczynach i metodach terapii opowiedział w rozmowie z Ann ekspert ze Specjalistycznego Centrum Rehabilitacji Vita – Maciej Różewski, pracujący z osobami starszymi i pacjentami ze schorzeniami neurologicznymi.

Zaburzenia równowagi to nie tylko zawroty głowy

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Panie Macieju, jak aktywność ruchowa i praca z fizjoterapeutą pomagają zapobiegać zaburzeniom równowagi u seniora?

Maciej Różewski, fizjoterapeuta: Ja zacząłbym od przyczyn zaburzeń równowagi. Potocznie kojarzy się to tak, że zaburzenia równowagi to kręcenie się w głowie, słabe poczucie ciała i ktoś przez to traci równowagę. Ale na to składają się różne czynniki. Jeżeli chodzi o zaburzenia równowagi, to przyczyną może być nawet ból małego palca u stopy, który w pewnym momencie jest tak nasilony, że powoduje „wyłączenie” mięśni i upadek człowieka. Oczywiście zawroty głowy też się zdarzają i mogą prowadzić do zaburzeń równowagi. I tutaj znowu, jest mnóstwo przyczyn.

Podstawowe przyczyny zaburzeń równowagi

Z naszej działki możemy pracować np. z napięciem w szyi, które często powoduje właśnie zaburzenia równowagi. Jest ot praca indywidualna, manualna, która odpowiednio ustawia stawy i rozluźnia mięśnie, a co za tym idzie, te zawroty głowy mogą ustąpić i zmniejszy się ryzyko utraty równowagi.

Utrata i zaburzenia równowagi to też zaburzenia pracy mięśniowej. Niestety ta praca wraz z wiekiem, jeżeli ktoś o to nie dba, mocno się zawęża. Można nawet nie u osób starszych, ale już w średnim wieku, zaobserwować to przy prostych ruchach jak siadanie i wstawanie. Np. siadanie staje się trudniejsze, ludzie nie siadają gładko, ale „lecą” na krzesło. Zdarzają się pacjenci, którzy gdy krzesło się odsunie, nie są w stanie wyhamować ruchu, który idzie w dół i lądują po prostu na ziemi. Tutaj wchodzi w grę siła i koordynacja mięśniowa. Z takimi pacjentami pracujemy poprzez specjalnie dobrane ćwiczenia, które tą pracę mogą przywrócić na właściwe tory.

Zaburzenia równowagi to także kwestia szybkości działania układu nerwowego i przetwarzania informacji, możliwości ratowania się w danej sytuacji. Czyli to, że np. potkniemy się na chodniku i jak szybko będziemy w stanie zareagować na taką sytuację. I znowu w grę wchodzą tutaj ćwiczenia, które będą to reedukować, poprawiać, oczywiście w miarę możliwości danego pacjenta.

Rozpoznanie źródła problemu

A w jaki sposób można rozpoznać, co jest przyczyną zaburzeń? Czyli przychodzi senior do fizjoterapeuty, bo zdarzyło mu się upaść, przewrócić i przeczytał, że fizjoterapeuta może pomóc. Jak zdiagnozować u niego przyczynę zaburzeń równowagi?

Zawsze wizyta u fizjoterapeuty powinna wyglądać zaczynać się od wywiadu. Jeśli specjalista ma wprawne ucho, to z tego wywiadu już bardzo dużo wynika i może się zorientować, w którym kierunku prowadzić dalsze badanie. Nie mówię, że to wyczerpuje cały temat, bo później przechodzimy właśnie do badania fizykalnego, klinicznego, gdzie sprawdzamy, jak dane części ciała osobno lub cały organizm pacjenta pracuje. Jest też mnóstwo testów, które są w stanie nam zasugerować, z jaką formą zaburzeń równowagi mamy do czynienia.

Podczas rozmowy, specjalista opowiedział także:

  • jak wygląda rehabilitacja u osób z zaburzeniami równowagi
  • czy istnieje zestaw ćwiczeń dobrych dla każdej osoby z takimi zaburzeniami
  • jakich aktywności powinien unikać senior z zaburzeniami równowagi
  • jakie mogą być konsekwencje zlekceważenia tego problemu.

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej artykułów na temat zdrowia w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *